Yeni İngilizce Kelimeler

Yeni İngilizce Kelimeler

Yeni İngilizce Kelimeler
Yeni İngilizce Kelimeler

 

Her yıl yaklaşık 1000 civarı İngilizce kelime kullanılmaya başlanıyor. İngilizce ise hızla gelişen ve değişen dünyaya, yeni kelimelerle hızlıca adapte olmaya çalışıyor ve hayatın pek çok farklı kesiminde bu yeni kelimelerle karşımıza çıkıyor.

Biz de bazı yeni kelimeler ve kullanım şekillerini sizler için derledik, keyifli okumalar dileriz 🙂

1. Photobomb

photobomb

Herkes selfie (özçekim) çekmeyi çok seviyor ancak tam selfie çekerken arkanızda planlı ya da doğal bir şekilde tuhaf biri veya bir durum oluşuyorsa tam olarak “photobomb” lanıyorsunuz demektir!

Kullanımı : “That would have been a nice photo if that guy hadn’t photobombed us.”

2. Vape

vape

Son zamanlar da sigara tiryakilerinin kullandığı elektronik sigaradır. Bu eyleme verilen isim “vaping” , içen kişi ise “vaper” olarak adlandırılır.

Kullanımı : “For the sake of my health I decided to give up smoking and try vaping.”

3. Glamping

glamping

Kamp yapmak istiyorsunuz ancak daha az çamurlu ve daha konforlu birşey mi arıyorsunuz, o zaman “glamping” tam size göre. Glamping, “glamorous” (büyüleyici, lüks) ve “camping” (kamp yapmak) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Tam olarak tatilde tarz ve lüksü doğa ve sadelikle birleştirmek anlamına geliyor. Kamp yapmayı sevmeyenler için dahi ilgi uyandıran yeni bir trend.

Kullanımı : “We wanted to try something a bit more luxurious than camping, so we booked to go glamping.”

4. Binge-watch

binge watch

Arka arkaya ve genellikle aynı seriden TV programı ya da dizisinin bölümlerini çok sayıda izlemek anlamına geliyor. Son dönem de çok popüler olan bu eyleme “binge-watching” deniyor.

Kullanımı : “I was ill last week, so I downloaded and binge-watched the whole of series one of Game of Thrones in one day!”

5. Meh

meh

The Simpsons’ın hayatımıza kazandırdığı ve oldukça popüler olan bu kelime ilgilenmediğinizi ya da etkilenmediğinizi belirtmenin yeni yolu olmuş durumda.

Kullanımı : “I ordered a new dress online, but when I tried it on – meh.”

6. Freegan

freegan

Tüketim çılgınlığı ve israfa karşı olan ve bu amaçla kaynakların minimum seviyede kullanılması gerektiğini savunan, atılmış yemekler de dahil olmak üzere geri dönüşüm için çalışan kişiler grubudur. Bu halk aynı zamanda “freegans” olarak bilinir.

Kullanımı : “Steve hates waste, so he decided to become a freegan to reduce food waste.”

7. Voluntourism

voluntourism

Dünyada giderek yaygınlaşan bu tatil türü aslında gönüllü çalışma kampalarıdır. Yani gezmeye gidilen yerde çalışme karşılığında yer ve yiyecek sağlanıyor. Bir hayır kurumu için gönüllü çalışmayı ya da belki fillerin refahı için bir proje üzerinde çalışmayı ya da gönüllü olarak bir okul inşaasında çalışmayı tarif ediyor, ama buradaki gerçek amaç dünyadaki yeni yerleri keşfetmektir.

Kullanımı : “I really want to explore South America, so I thought I’d try voluntourism.”

8. Webisode

webisode

Sadece internet platformları üzerinde oynatılan klasik bir TV dizisinden çok daha kısa olan video içeriğinin her bir bölümüne verilen isimdir.

Kullanımı : “I’m going to watch the new webisode of Orange is the New Black on Netflix.”

9. Crowdfunding

crowdfunding

İnternet ortamında projelere katılımcı finansman desteği sağlayan bir fonlama modeli. İnternette popülerleşen bu fonlama modelindeki esas amaç küçük miktarların biraraya gelerek bir sermaye yaratması.

Kullanımı : “Agatha wanted to start a new charity project, so she tried crowdfunding to raise some money.”

10. Skort

Ön taraftan bakıldığında etek, arka taraftan bakıldığında şort gibi gözüken yeni moda şort etek.

Kullanımı : “Jonathan wants to go roller-skating so I bought a skort – just in case I fall over!”

11. Buko

İngilizce yeni argo kelimelirinden biri olan “buko”, “much” ya da “many” anlamlarında kullanılıyor.

Kullanımı : “I’ve worked extra hours this week and earned buko cash.”

 

Yeni İngilizce Kelimeler

Yorum yapın

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.