Published On: Aralık 21st, 20212276 words11,4 min read

Yay Burcu

Yay Burcu

Zodyak’ın 12 burcundan dokuzuncusu olan Yay burcunun döngüsü her senenin 22 Kasım – 21 Aralık tarihleri içinde gerçekleşir. Yıldız haritanızda Yay burcu gezegen yerleşimine haiz olmasanız da yıl süresince çeşitli gezegenler Yay burcunu ziyaret ederek bu burcun ateş enerjisini uyandırdığı için bu enerjiyi idrak etmek önemlidir.

Yay Burcu (22 Kasım – 21 Aralık)

Yay burcu özellikleri (22 Kasım – 21 Aralık)
Sembolü: Okçu
Elementi: Ateş
Niteliği: Değişken
Yönetici gezegeni: Jüpiter (talih ve ilerlemenin gezegeni)
Renk: Mavi
Gün: Perşembe
Uğurlu sayılar: 3, 7, 9
Uğurlu taşları: Safir, Lapis, Akik, Ametist, Lal
Vücutta karşılık etmiş olduğu yer: Kalça, iç uyluk
Pozitif özellikleri: Dürüst, yansız, iyimser, coşkulu, cesaretlendirici, adanmış
Negatif özellikleri: Tartışmacı, umursamaz, garip, vaaz verme meraklısı, nezaketsiz, kendinden fazlaca güvenilir
En sevilmiş olduğu şeyler: Meydan okumak, flört etmek, evcil hayvanlar, seyahat, gülmek, kitaplar, esin veren öyküler, özgürlük, dışarıda olmak
Nefret etmiş olduğu şeyler: Önyargı, rutin, kurallar, can sıkkınlığı, meseleleri fazlaca ciddiye almak, “yapamazsın” sözü, yapışkan insanoğlu, sınırlandırılmak, ayrıntılar
Gizli saklı tutkuları: Kuralları koymak
Kuvvetli yanları: Eli bol, idealist, esprili olması
Zayıf yanları: Asla tutamayacağı sözler vermesi, fazlaca sabırsız olması, kaba hitabı

Yay burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç değişik niteliğe nazaran gruplanır: kardinal (öncü), değişken ve durağan(durgun) burçlar. Yay burcu dört değişken burçtan biridir (ötekiler İkizler, Başak ve Balık’tır). Değişken burçlar mevsimleri sona erdiren burçlardır ve her mevsimden dersler almışlardır. Her şeyin bir sonu bulunduğunu bilirler ve görevleri herkesi mevsim değişimine uyum sağlamalarına destek olmaktır. Öteki burçlardan daha bilgedirler. Öteki burçlara nazaran değişime daha kolay ayak uydurabilirler; pek fazlaca duruma uyum sağlamak için bukalemun benzer biçimde renk değiştirirler. Ek olarak Zodyak’ın düzeltmenidirler: Kardinaller bir plan öne sürer, sabitler planı eyleme döker, değişkenler ise eleştirel bir gözle son rötuşları yapar.

Yay burcu, ateş elementiyle yönetilen üç burçtan biridir (öteki iki ateş burcu Koç ve Aslan’dır). Yay burcu üçüncü ve sonuncu ateş burcu olduğundan Koç ve Aslan burcunun yarattığı liderlik ateşini dizginleyerek evrensel bir data ve fiil süpernovasına dönüştürür. Zodyak’ın en esin verici ve iyimser burcu olan Yay burcu bizi meselelerin üstesinden gelmeye ve sınırsız olasılıkların peşinden gitmeye zorlar. Yay burcu gezegen geçişi esnasında gezi etmeye, öğrenmeye, kültürler arası bağlantı kurup ufkumuzu genişletmeye istekli olabiliriz. Öteki ateş burçları benzer biçimde Yay burcunun da devamlı olarak dünyayla temas halinde olması gereklidir.

Yay burcunun yönetici gezegeni, güneş sistemimizin en büyük gezegeni Jüpiter’dir. Bu yüzden bu burcun insanları “yaşamın kendisinden daha büyük” olabilirler. Iyi mi ki Jüpiter gezegenler içinde gaz devlerinden biriyse, kendinden fazlaca güvenilir olan Yay enerjisi de ara sıra hava gazıyla dolu görünebilir. Bir şey hakkında düşünmeden üstüne atlamak Yay burcunun âdetlerinden biridir. Her neyse ki Jüpiter talih getirir ve ayaklarımızı yere sağlam basmamızı sağlar. Yay insanları her şeyin en büyüğünü ve en iyisini isterler; öyleki ki ara sıra aşırıya kaçabilirler. Sınırsız hedonizm ve rahatına düşkünlük, Yay enerjisini fena bir enerjiye dönüştürebilir.

Yay enerjisi kendisini aydınlanma, seyahat ve doğruluk vasıtasıyla gösterir. Meraklı Yay burcu bizi gelişme ve öğrenmeye aç hale getirir, yaşamın anlamını bulmamıza destek olacak maceralara götürür. Felsefi yanı kuvvetli olan Yay burcu harikulade tartışmalara esin verir, yaşamı derinleştirir. Durmak nedir bilmeyen Yay burcu insanları dış mekân aktivitelerini sever; bu yüzden Yay burcu tesiri altındayken kendinizi yıldızların altında kamp yaparken ya da yeni bir şehri keşfederken bulabilirsiniz. Yay burcunun coşkulu yanı risk almamıza destek olurken altından kalkamayacağımız işlere bulaşmamıza da sebep olabilir; bu yüzden bu burcun tesiri altındayken sınırlarımızı bilmemiz gerekir. Yoksa büyük bir heyecanla yeni projelere başlayıp yarım bırakabiliriz.

 

Yay burcu hanımı
Yay burcu (22 Kasım – 21 Aralık)

Yay burcu hanımı – Aşk
Âşık bir Yay hanımı tutkulu, enerjik ve her şeye hazırdır. Tabiat ananın gerçek gücü olan Yay burcu hanımı elinde yayı ve okuyla ormanlarda avının ardında koşan, avcı Artemis’e benzer. İstediği şeyin peşinden gitmekten büyük keyif alır. Oturup hoşlanılmış olduğu kişinin ona yaklaşmasını beklemeyi sevmez, ilk adımı kendisi atar.

Yay burcu hanımı – Cinsellik
Yırtıcı yönü kuvvetli olan Yay burcu hanımlarıyla cinsellik, yürekli ve atletik biriyseniz mükemmel bir tecrübe olabilir. Tüm gece süresince sizi uyutmayacağı için dayanıklılığınızı artıracak esneme ve jimnastik hareketleri yapmanızda yarar var. Ek olarak Yay burcu hanımının yeni ve tehlikeli şeyleri denemeyi sevdiğini de ihmal etmeyin.

Yay burcu hanımı – İlişkiler
Bazı insanoğlu Yay burcu hanımının kaba ve direkt tavırlarından rahatsız olabilirler. Yay burcu bayanları, onların enerjisine ve dobra tavırlarına uyum sağlayamayan insanlara karşı sabırsızdır. Ne yazık ki bazı insanoğlu bu hanımefendiler gücü karşısında sinip kalır ve bağımsız tavırlarının altında ezilirler. Dolayısıyla her ne kadar hepimiz tarafınca sevilseler de Yay burcu bayanları genel anlamda uzun seneler boyu yalnız kalabilir.

Yay burcu hanımının sevilmiş olduğu ve sevmediği şeyler

Bilinmeyen bölgeler, yeni insanoğlu, yeni fikirler ve yeni maceralar keşfetmek için çok isteyen Yay burcu hanımı özgür bir hanımdır; hayatında modası geçmiş toplumsal cinsiyet rollerine ya da toplumsal tabulara yer yoktur. İstediği şeyi istediği süre yapar ve bunun hakkında ne düşündüğünüzü umursamaz.

Yay burcu hanımına ne armağan alınır?

Yay burcu kadınlarının en sevilmiş olduğu şey garip bir hikâyesi olan hediyelerdir. Ek olarak yaratıcı taraflarını kullanmayı ve şimdiki dönemin ötesindeki gerçeklikleri tasarım etmeyi severler. Dolayısıyla başka bir ülkeden gelen, hususi bir hikâyesi olan hediyeler oldukça hoşlarına gidecektir.

 

Yay burcu erkeği
Yay burcu erkeği – Aşk
Yay burcu erkekleri âşık oldukları süre büyüleyici olurlar. Fakat bu son aşama kendine güvenen erkeklere âşık olduğunuz süre dikkatli olun şundan dolayı her daim av ardında olacaklardır. Yay burcu için avlanmak her şeydir; flört ve arzunun dansını sergilemek suretiyle yaşarlar. Gidenin peşinden yıllarını harcayıp yanında olan kişiyi görmezden gelebilirler. Ara sıra da adanmışlıkları bu anlaşılmaz avcıları çekingen kılabilir.

Yay burcu erkeği – Cinsellik
Anı yaşamayı seviyorsanız, cinselliği seven bu neşeli ve eli bol sevgili size keyifli bir tecrübe yaşatabilir; tek bir şartla: yeteri kadar özgürlüğü var ise. Açık ilişki ya da sınırları belirsiz takılmacalar Yay burcu erkeğinin kendini en rahat hissedeceği ilişki türleridir.

Yay burcu erkeği – İlişkiler
Yay burcu insanları son aşama keyifli ve esprilidir; bu da anlamına gelir ki partnerleriyle keyifli zamanlar geçirmekten keyif alırlar. Tutkulu, neredeyse her şeyi denemeyi isteyen Yay burcu erkeklerine en fazlaca hitap eden partnerler, onlar kadar açık fikirli olan partnerlerdir.

Yay burcu erkeğinin sevilmiş olduğu ve sevmediği şeyler

Son aşama toplumsal olan Yay burcu erkekleri kros kayağı, avlanmak, garip aşk maceraları benzer biçimde coşku verici deneyimlerin peşinden koşmayı severler. Asla yola gelip evde oturup kalmaktan hoşlanmazlar. Bir çok süre göçebe bir yaşam sürer, oradan oraya dolaşır ve nadiren evlerine birilerini çağırırlar.

Yay burcu erkeğine ne armağan alınır?

Yay burcu erkeğine armağan alıyorsanız, azca eşyayla gezi etmeyi sevdiğini ihmal etmeyin. Ağır, hacimli ya da taşınması zor bir armağan almamaya dikkat edin. Güzel bir deseni olan, ergonomik ve taşıması kolay bir valiz hoşuna gidecektir, bilhassa sipariş üstüne yaptırılmış bir hediyeyse. Oldukca amaçlı alet edevatlar, zekice işlevleri olan eşyalar da oldukça ilgilerini çeker.

Yay burcunun burç uyumu
Yay burcu (22 Kasım – 21 Aralık)

Yay burcunun en iyi anlaştığı burçlar
Koç – Yay uyumu
Koç burcu da Yay burcu da sıhhatli bir toplumsal yaşamdan keyif alan ve yeni maceraları kucaklayan etken, eğlence düşkünü burçlardır. Birliktelikleri keyifli ve tatminkâr bir beraberlik olacaktır. Her ikisi de organik bir iyimserliğe haizdir, bu da onları hem ayrı ayrı hem de beraber ileriye taşır. Uzun soluklu bir birliktelikleri olacaktır.

Kova – Yay uyumu
Kova burcunun yaratıcı yanı ile Yay burcunun maceracı yanı pek fazlaca ortak noktaya haizdir; bu da ilişkilerinin kuvvetli ve uyumlu olmalarını sağlar. Bilhassa her ikisi de etken ve yenilikçi bir cinsel yaşamdan zevk aldıkları için cinsel uyumları da yüksek olacaktır. Ek olarak her ikisi de değişimi, çeşitliliği ve macerayı sevdikleri için garip bir birliktelikleri olacaktır.

Aslan – Yay uyumu
Aslan da Yay da serüven, dram ve özgürlük mevzusunda ortaktırlar. Bu yüzden ilişkileri keyifli ve uyumlu bir ilişki olacaktır. Her ikisi de aşkı ve yaşamı eğlence deposu olarak görürler. Her ikisi de cinselliğe eşit şekilde ilgi duydukları için cinsel açıdan da son aşama uyumludurlar.

Yay burcunun anlaşamadığı burçlar
Boğa – Yay uyumu
Yay burcunun serüven, çeşitlilik ve aktivite tutkusu Boğa burcunun evcimen bir yaşam sürdürme tercihiyle çelişecektir. Her ikisi de bir ötekinin bireysel güçlerini anlamaktan acizdir. Yay burcu, Boğa’nın yuvayı yapma mevzusundaki becerilerine ve kararlılığına yeteri kadar kıymet vermeyecektir. Boğa’nın rahat ve güvende hissetme ihtiyacı, Yay’ın devamlı hareket halinde olma, yeni şeyler tecrübe etme isteğiyle çatışacaktır. Ne yazık ki bu ikili arasındaki ilişkiler genel anlamda kısa ömürlü olur.

Oğlak – Yay uyumu
Genel olarak konuşmak gerekirse Oğlak burcu, özgürlüğüne düşkün Yay’ın yanında fazla ergonomik ve muhafazakâr kalacaktır. Kısa süre sonrasında Oğlak sanki tüm mesuliyet onların üzerindeymiş benzer biçimde hissedecek, Yay ise Oğlak’ın gelenekselliğe ve sorumluluklara bağlılığı sebebiyle hapsedilmiş benzer biçimde hissedecektir. Yay’ın hayata vurdumduymaz yaklaşımı güvende olmayı seven Oğlak’ın sinirlerini bozacaktır. Kısacası aralarındaki ilişki uzun soluklu ve uyumlu bir ilişki olmayacaktır.

Başak – Yay uyumu
Bu ikisi birbirine taban tabana zıttır. Özgürlüğüne düşkün, maceraperest Yay burcu, Başak burcunun seviye, güvenlik ve bağlılık ihtiyacını karşılayamayacakken Başak’ın eleştirme ve kusur bulma huyları Yay’ın sinirlerini bozacak, başka olasılıkların peşinden koşmasına yol açacaktır. Kısacası, bu ilişki her iki partnerin de bir ötekinin kişiliğinden memnun olmadığı dayanıksız bir ilişki olacaktır.

Belirsizler
Yay – Yay uyumu
Bir taraftan iki Yay son aşama keyifli bir ilişki yaşayabilirler: Hayatları serüven, cinsellikleri ise tatminkâr olur. Bununlar birlikte bu beraberlik, doğru muntazam bir yönlendirmenin ve sorumluluğun olmadığı bir ilişki de olabilir. Ek olarak değişik yönlere yönelme ihtiyacı da duyabilirler.

İkizler – Yay uyumu
Bu beraberliğin gücü hem Yay’ın hem de İkizler’in uçarı, bağışlayıcı ve eğlence düşkünü olmasından gelir. Ek olarak ikisi de data edinmeyi, yaşamın entelektüel yanını yaşamayı severler. Gelgelelim her iki burç da sebat, mesuliyet benzer biçimde özelliklerden mahrumdur, ki bu da her ilişkide sorunlara neden olur.

Yay burcuna uygun meslekler

Yay burcunun aklına bir şey düştüğünde o şeyi yapana kadar ellerinden geleni yaparlar. Belirli aniden ne söylemeleri icap ettiğini fazlaca iyi bilirler. Değişik görevleri ve dinamik bir atmosferi severler. Bilime ve öğrenmeye merakları sebebiyle de “yabancı dil öğretmeni, çevirmen, avukat, danışman, jokey, profesör, bakan, eczacı, psikolog, jüri üyesi, senatör, sporcu, öğretmen, geçişlik memuru, hakim” benzer biçimde meslekler Yay burçları için uygundur.

Yay burcu ünlüler
Brad Pitt,
Taylor Swift,
Nicki Minaj,
Miley Cyrus,
Britney Spears,
Sia,
Winston Churchill,
Mark Twain,
Jay-Z,
Frank Sinatra,
Ian Somerhalder,
Christina Aguilera

yorumunuzu bırakın

İlgili Mesajlar