Published On: Kasım 23rd, 2021821 words4,2 min read

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir? Nereden Alınır?

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir

Merak edilen konuların başında gelen ‘Vergi Borcu Yazısı Yoktur’ yazısı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar…

Vergi Ve Vergi Borcu Nedir?

Kişi ve kurumlardan belirli ücretler çerçevesinde kamu hizmetlerini karşılamak amacı güdülerek kanun aracılığı ile toplanan ücret bedeli vergiyi oluşturur. Verginin konusu borca tabi olan ekonomik unsurlardan oluşmaktadır. Vergi sınıflandırılması çeşitlidir;

Dolaylı ve Dolaysız Vergiler
Şahsi ve Gayrişahsi Vergiler
Gelir – Harcama- Servet Üzerinden Alınan Vergi ve
Spesifik Vergiler En Yaygın Olan Vergi Sınıflarıdır.
Kurumlar veya şahıslar, dönemsel olarak kazançları üzerinden ödeyecekleri vergi tutarını beyan etmekle yükümlüdür. Vergi beyanı, mali müşavirler tarafından yapılır. Beyanname düzenlendikten sonra, bu beyannamelere istinaden tahakkuk fişleri alınır. Vergi borcu ödenmesi aşamasında bu tahakkuk fişleri ile ödeme yapmak mümkündür.

Doğan Vergi borcuna itiraz etmek isteyen kişiler ödeme emri ellerine ulaştıktan en geç 7 iş günü içerisinde itiraz etmelidirler.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir Ve Ne Kadar Süre İle Geçerlidir?

Vergi borcu yoktur yazısı talebi çoğunlukla resmi kurumlar tarafından vergi mükellefi kişiden istenir, bu talebin esas amacı ilgili resmi işlemin sorunsuz ilerlemesi adına vergi mükellefi kişinin vergi borcunun olmadığını resmi olarak gösteren belge olmasıdır. Vergi borcu yoktur yazısı alındığı tarihten itibaren 15 gün süre ile geçerlidir. (Bahsedilen bu süre alındığı kurumun talebi ve talep nedeni ile değişebilir.)

Vergi Borcu Nereden Ögrenilir?

Vergi borcu, Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı İnternet vergi dairesi sayfasından veya vergi dairesinden takip edilebilir ve sorgulanabilir. İnternet vergi dairesi sistemine girdikten sonra borç bilgilendirme bölümünü seçip, istenen bilgiler girildiği takdirde vergi borcu durumu kolaylıkla sorgulanabilecektir.

Araç vergi borcu sorgulamak için ise yine aynı şekilde internet vergi dairesinin sayfasından motorlu taşıtlar sekmesi tıklanarak, istenen ilgili bilgiler girildikten işlem yapılabilmektedir.

Ayrıca bir diğer vergi borcu sorgulama yöntemi olarak SMS ntemi de kullanılabilmektedir. BORC boşluk kişinin TC kimlik numarası, anne kızlık soyadının ilk iki harfi girildikten sonra 1189’a mesaj atıldığında herhangi bir vergi borcu var ise mesaj ile bilgi alınabilmektedir.

 

Vergi Borcu Nereden Ödenir?

Vergi borcu nereden ödenir sorusunun birden fazla yanıtı bulunuyor. Vergi borcu, gelir idaresi başkanlığına bağlı olması sebebiyle vergi dairesinden ödenebileceği gibi aynı zamanda internet üzerinden de ödenebilir. Vergi dairesi, internet vergi dairesi, banka şubeler ve dijital banka kanalları ile vergi borcu ödemek mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken, vergi borcu geçmiş döneme ait ise ödeme kanalları internet vergi daire ve e-devlet kanalları ile sınırlıdır.

Bazı vergi türleri için ayrıca kredi kartı ile ödeme seçeneği de mevcuttur. 50.000tl limite kadar olan borçların kredi kartı ile ödemesi uygun bulunmuştur.

Kredi kartı ile ödenebilen vergi borcu türleri aşağıdaki gibidir;

Yıllık Gelir Vergisi
Zirai Kazanç Gelir Vergisi
Gelir Vergisi Stopajı (Muhtasar)
Kurumlar Vergisi
Kurumlar Vergisi Stopajı
Basit Usulde Ticari Kazanç
Gerçek Usulde Katma Değer Vergisi
Hasılat Esaslı Katma Değer Vergisi (Kdv4)
Gelir Geçici Vergi
Kurum Geçici Vergi
Diğer Ücretler
Katma Değer Vergisi Tevkifatı

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nereden Alınır?

Vergi borcu yoktur yazısını almak için bağlı bulunan vergi dairesine yazılan dilekçe ile başvurulup temin edilebilir, burada dikkat edilmesi gereken husus, vergi borcu yoktur yazısını almak için şirket yetkilisinin bizzat kendisi veya yazıyı teslim almaya giden kişi firmanın çalışanı ise, şirket yetkilisinden, bu işlemi yapmaya dair yetkisinin olduğuna daire imzalanmış bir dilekçe ile başvurmalıdır. Aksi takdirde işlem yapılamaz.

Bir diğer yöntem ise, internet vergi dairesi kullanarak vergi borcu yoktur yazısını almaktır. Vergi dairesine gitmekten ziyade internet vergi dairesi kullanımı çok daha basit ve pratiktir, daha hızlı bir şekilde yazının temin edilmesine olanak sağlar. İnternet vergi dairesi sistemine giriş yapabilmek ve kullanabilmek için daha önceden vergi dairesinden temin edilmiş kullanıcı adı ve şifrelerin hazır bulunması gerekmektedir. İnternet vergi dairesi girişi için kullanıcı adı ve şifre temin etmek isterseniz yine bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bir dilekçe vererek kolayca erişebilirsiniz. Taleplere ilişkin yazılacak olan tüm gerekli dilekçeleri, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde, dilekçeler bölümünden kolayca edinebilirsiniz.

yorumunuzu bırakın

İlgili Mesajlar