İçeriğe geç

Uzakdoğu Dekorasyonu

Uzakdoğu Dekorasyonu

GüzelArt uzakdoğu tasarımlı dekorasyon ürünlerimize MAĞAZA mızdan ulaşın.

Farklı tasarım ve estetik anlayışlarına sahip olan Doğu ve Batı dünyalarını birbirine bağlayan ülkemizde her iki yapıya dair yaklaşımlar görmek mümkün. Özellikle dekorasyonda her iki tasarım anlayışını da yansıtan izleri evinde kullanıyor olabilirsin. Bu yazımızda biraz da Asya’nın sanat ve dekorasyon anlayışını Avrupai bir tarz ile dışarı yansıtan bir akımı inceleyeceğiz. Yalın çizgiler ile yoğun motiflerin bir arada kullanıldığı bu anlayışa adım adım birlikte bakalım.

 

 Chinoiserie Ne Demek?

Bahçe tasarımı, mimari, edebiyat ve özellikle dekoratif ürünlerde Doğu Asya tarzını Avrupai bir anlayışla taklit etmeye Chinoiserie denmektedir. Avrupalı gezginlerin ilk defa Asya kültürlerini ziyaret ettikleri dönemde beraberlerinde getirdikleri ve halk tarafından da ilgi gören ürünleri kendi üretim teknikleriyle üreten zanaatkarlar tarafından ortaya çıkmıştır. Günümüzde de hala aktif bir şekilde üretilerek kullanılan bu tasarım anlayışıyla modern ve geleneksel ev yapısı oluşturmak mümkündür.

chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı

 Duvarda Canlanan Sanat

Chinoiserie tasarım anlayışında en genel kullanımlardan biri duvar kağıtlarında kullanılan grafik çizimlerdir. Özellikle evinde yapacağın dekorasyon değişikliklerinde en belirgin olanı duvarlarında gerçekleştireceğin değişiklik olduğu için bu tasarım detayına odaklanabilirsin. Chinoiserie anlayışına ait duvar kâğıdı tasarımlarında genelde doğal botanik çizimler, hayvan figürleri dikkat çeker. Pastel arka planlar üzerine yerleştirilen bu çizimleri bütün duvarda veya bir çerçeve içinde tercih edebilirsin.

chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı
chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı
chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı

 Porselenin Sade Güzelliği

Çin aksesuarlarında porselen kullanımı fazlasıyla bilinen malzemelerden biridir. Ancak ham rengindeki porselenin yanı sıra çizimlerle renklendirilerek güzelleştirilir. Porselen aksesuarlar ve dekorasyonlar ise konu Chinoiserie olunca pek çok farklı ürünle çeşitlendirilebilir.

çin-vazoları-chinoiserie

Aydınlatmalar, vazolar, saksılar, mutfak ve banyo ürünleri, biblolar çift renkli porselen ürünler olarak kullanılabilir. Dekorasyonda, özellikle salon, misafir odası, çalışma odası gibi odaların dekorasyonunda aksesuar olarak yerleştirmek için fazlasıyla uygundur.

chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı
chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı

 Mobilyalarda Chinoiserie Tasarım

Asya kültürünün oturma planları çoğunlukla alçak boyda ve sırtlıklara sahip mobilyalardan oluşur. Chinoiserie tasarım anlayışına sahip ürünlerle dekorasyon yapmayı istersen senin için oluşturduğumuz örneklerden faydalanarak evinde oturma alanları oluşturabilirsin.

chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı
chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı

 Zanaatkar Elinden Çıkma Dolaplar

Asya dekorasyon anlayışında geometrik motifler fazlasıyla kullanılmaktadır. Özellikle Asya mimarisinde yerleştirilen geometri çizgileri aynı şekilde dolaplarda, pencerelerde ve yine mobilyalarda görülebilmektedir. Oda tasarımlarında çekmeceli, aynalı dolaplar için zanaat işi ürünler evindeki modern ve geleneksel görünümü aynı anda sağlayacaktır.

chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı
chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı
chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı

 Aksesuar Seçimleri

Evinde dilediğin estetik yapıyı yansıtmak için farklı aksesuarlardan faydalanabilirsin. Bunlar arasında biblolar, saatler, kilimler ve vazolar da kullanılabilir. Chinoiserie dekorasyon anlayışıyla düzenlenen evler ile hem Batılı hem de Doğulu bir ev görünümü kolayca oluşturmak mümkün.

chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı

 Servis Takımlarında Doğu Çizgileri

Asya dekorasyonunda kullanılmış olan çizgiler, motifler ve renkler işlevsel ve sık kullanılan ürünlerde de bulunmaktadır. Bu noktada en beğenilerek kullanılan tasarım ürünleri arasında mutfak servis takımları bulunmaktadır. Evinde hoş bir masa düzeni oluşturmak için bir tema belirlerken bundan böyle Chinoiserie tasarım anlayışını da değerlendirebilirsin.

chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı
chinoiserie-dekorasyon-asya-tasarımı

 Chinoiserie Atmosferini Güçlendirecek Kokular

Dekorasyonda ürün kullanımları kadar atmosfer de önemlidir. Chinoiserie tasarım anlayışının özelliklerini yazımızda örneklerle beraber anlattık. Aynı zamanda dekorasyonu bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Bu nedenle evinde gerçekleştirdiğin dekorasyona uygun şekilde kokular da kullanman mümkün.

Bunlara örnek olarak sandal ağacı, sakura kokusu, Asya çiçeği, yasemin kokusu, badem çiçeği gibi aroma ve esansları tercih edebilirsin. Koku seçiminde Asya kültürünü yansıtan ve katmansız hafif esansları seçmeye gayret ederek, bu zevke benzer başka dilediğin kokuları da dekorasyonuna ekleyebilirsin.

thespruce.com
Uzakdoğu Dekorasyon , Uzakdoğu Dekorasyonu , Uzakdoğu Dekorasyonları , Uzakdoğu Dekorasyonu fikir , Uzakdoğu Dekorasyonu fikirleri , Uzakdoğu Dekorasyon sanatı ,  Uzakdoğu Dekorasyonu sanatları , Uzakdoğu Dekorasyon ürünleri , Uzakdoğu Dekorasyonu ürün fiyatları , Uzakdoğu Dekorasyon tasarımları
Alıntı: armut.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir