Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket Nasıl Kurulur?

Uzunca bir zamandır hayalini kurduğunuz iş fikrinizi hayata geçirmenin zamanı geldi. Şimdi sırada şirketinizi en doğru şekilde kurmanız gerekiyor. Sizin için tüm adımları derledik. İyi okumalar.

Kendi şirketinizi kurmaya karar verdiniz fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. Bir şirket kurmadan önce ilk olarak yapmanız gereken şey piyasa araştırmasıdır. Yapacağınız işi geneliyle ele alarak; dününü, bugününü ve yarınını hesaba katmalısınız. Bu sektörde uzun zamandır bulunan başarılı ve başarısız olmuş isimleri de öğrenmiş olursunuz. Böylece kendi şirketinizi kurmadan önce iyi bir araştırmayla geniş bir bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Yeterli ve gerekli olan bilgi elde ettiğinizi düşündükten sonra şirketinizin türüne karar vermeniz gerekiyor. Şirketin türüne göre ihtiyacınız olan sermaye miktarı da değişiklik göstermektedir. Şahıs şirketi, limited şirketi ve anonim şirket olmak üzere 3 farklı şirket türü vardır.

Şahıs Şirketi Nedir ? Nasıl Kurulur ?

Şahıs firması hem kuruluşu hem kapanışı en kolay şirket türü olduğundan dolayı en çok tercih edilen şirket türüdür. Genellikle ünvanda kurucu kişinin adı ve soyadı yazar. Bir muhasebeci yardımı ile kendinize ait şahıs şirketi kurabilirsiniz.

Şahıs Firması Kurmak İçin Gereken Belgeler
Noterden alınacak muhasebeci vekaleti
Noterden alınacak imza beyannamesi
Kira kontratı
İkametgah belgesi
Şirket sahibinin iki adet fotoğrafı

Limited Şirket Nasıl Kurulur ?

Yeni düzenlemeye göre yeni bir şirket açacak kişilerin tek bir ortağı olabiliyor. En fazla ise 50 ortak olunabilir. Limited şirket kurmak için en az 10 bin tl sermaye gerekmektedir. Bir muhasebeci yardımıyla limited şirket için gerekli belgeleri hazırlayabilirsiniz.

Limited Şirket Kurmak İçin Gereken Belgeler

Kuruluş bildirim formu
Dilekçe
Noter tasdikli sözleşme
Oda kayıt beyannamesi
İkametgah belgesi
Kira kontratı
Sermayenin yatırılmış olduğuna dair dekont
Limited Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Limited şirkette her bir ortağın koymuş olduğu sermaye payının 25 tl ve katları olması gerekiyor.
Hazırlanması gereken esas sözleşmede, sermaye maddesinde kesinlikle sermaye paylarının itibari değeri ve ortağa ait pay geçmelidir.
Anonim Şirket Nasıl Kurulur ?
Son olarak 3 şirket türünden biri olan anonim şirket sabit vergi oranı olması nedeniyle özellikle geliri yüksek olan şirketler için daha uygun şirket türüdür. Bu şirket türünde sermayenin tamamı oranında borçlulara sorumlu olunması da bir diğer tercih sebebi. Yatırım almayı düşünen girişimcilerinde tercihi yine anonim şirket oluyor.

Anonim Şirket Kurmak İçin Gereken Belgeler

Dilekçe
Ana sözleşme onayı
Tüm ortaklar için imza beyannamesi
Tüm ortakların nüfus cüzdanı örneği
Oda kayıt beyannamesi
Sermayenin yatırılmış olduğuna dair dekont
Gümrük müşavirliği şirketlerinde ortakların ve dışarıdan atanan gümrük işlemlerinde yetkili müdürlerin noter tasdikli gümrük müşavirliği izin belgesi, eğer yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği şirketi ise de ortakların gümrük müsteşarlığının noter onaylı yetki belgesinin olması gerekir.
Şirket ortağı reşit olmadığı durumda, reşit olmayan ortağın ebeveynlerinden herhangi birinin ya da ikisinin birden şirkete ortak olması durumu söz konusu ise, reşit olmayan ortak için şirkete mahkemeden alınmış kayyum atama kararı
Şirket kurucuları arasında belediye ya da diğer mahalli idareler ve bunların kurdukları birlikler olması durumda, bu kurumların iştirakine izin veren Bakanlar Kurulu kararı

Anonim Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ana sözleşmede tüm ortaklar, yönetim kurulu üyeleri ve müdürlerin ad soyadı yanında yerleşim yeri, vatandaşlıkları, T.C. kimlik numaraları (yabancı vatandaşların yabancılara mahsus kimlik numarası) belirtilmelidir.

Yorum yapın

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.