İçeriğe geç

Saat ve kıyafet uyumu

Saat ve kıyafet uyumu

Siyah smokin giymiş bir adam düşünün, bu kıyafet sayesinde herkesin dikkatini üzerine çeken bir duruşa sahip. Saatini kontrol etmek için koluna bakıyor ve kolunda hesap makineli bir saat var ne düşünürsünüz? Kocaman bir başarısızlık…

İşte bu durum bize bir kol saatinin gücünü gösteriyor. Mükemmel bir kıyafeti mahvedebileceğiniz gibi şıklığınızı da bu sayede üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Erkekler için sınırlı sayıda takı çeşidi olduğu düşünüldüğünde saatler kişiliğin bir ifadesi olarak öne çıkar. En iyi kol saatleri basit, çok yönlü, sofistike ve klasiktir. Çoğu erkek, birden fazla saat sahibi olmayı tercih eder, bu nedenle kıyafetlerini tamamlamak için uygun saati takmak ister.

Giymeyi tercih ettiğiniz saatin tarzı ile kıyafetinizin yapısının birbirine uyması gerekir. Bu sebeple ilk önce saatler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için daha önce sizlere hazırladığımız yazıya buradan göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Kıyafetin Resmiliği ile Doğru Saatin Bütünleşen Yapısı

Analog saatlerin yapısında akrep ve yelkovan dışında 12 saatlik döngüyü gösteren bir sadelik vardır. Bu saatler, klasik ve daha resmi olarak kabul edilebilir ve iş, resmi etkinlikler veya özel günler için uygun uygun seçeneklerdir. Dijital saatler ise sayısal formda zaman gösteren bir LCD ekrana veya LED arayüzüne sahiptir. Bu saatler casual saat olarak kabul edilebilir ve resmi bir kıyafet ile hoş durmayabilirler.

Resmilik Seviyeleri – Saatler belirli bir amaca yönelik yapılır. Saat stilinizi durumun formalitesiyle eşleştirerek genel moda dalgalanmalarından kaçının.

Resmi Etkinlikler – Resmi etkinlikler için sadelik önemlidir. Eskiden bu tür etkinliklerde saatinize bakmanız kabalık sayılırdı. Nasıl bu tür resmi etkinliklerde kıyafetleriniz için daha ağır seçimler yapıyorsanız, saatinizi de daha basit klasik modellerden seçmeniz gerekmektedir.

Klasik İş Ortamı – Çalıştığınız iş yerinde klasik takım elbise giyme zorunluluğu bulunabilir. Bu tür durumlarda saat seçiminiz basit ya da klasik tarzda olsun. Altın veya Gümüş renkte ve iç kadranında çok fazla aksesuar olmayan bir saat çok şık duracaktır. Bunların yanında klasik bir saat ile deri kayışlı bir dalgıç saati kıyafetinizi tamamlayacaktır.

Rahat Bir İş Ortamı – Resmi bir takım elbise yerine kravat içermeyen açık renkli bir takım, çalıştığınız ortamın rahatlığını gösterir. Bu kıyafetler ile üst düzey bir spor saat, pilot ya da akıllı saatler tarzınızı en iyi şekilde tamamlayacaktır.

Casual Giyim – Bir saatin metal bandı varsa daha az resmi kabul edilir. Metal kayışlı saatler genellikle rahat kıyafetler için uygundur, deri kayışlar için durum biraz daha karışık olabilir. Dijital olmayan saat modellerini jean, şambre gömlek ve bot kombinasyonu ile giyebilirsiniz. Bu kombinle bütün saatler şık duracaktır. Dijital saatler sadece rahat kıyafetler veya egzersiz giysileri ile giyilmelidir.

Spor – Spor gibi öngörülemeyen fiziksel hareketleri içeren etkinlikler için klasik saatler uygun olmayacaktır. Kullanacağınız saat özellikle saatinizin bilekten kopması veya antrenman esnasında parçalanıp kaybolması konusunda endişelenmenize gerek kalmadan, spora odaklanmanıza izin veren donanıma sahip olmalıdır.

Deri Kıyafetleri Deri Kayışlı Saatler ile Tamamlayın

Ayakkabılarınızın malzemesi ve rengi, saat kayışı seçimi için uygun bir referanstır. Kemerlerinizi ve ayakkabılarınızı eşleştirerek işe başlamalısınız.

Siyah saat kayışı, siyah ayakkabı ve siyah kemer ile birlikte tercih edilmesi daha doğru sonuç verebilir. Kahverengi kayışlar için de durum aynıdır. Kahverengi bir saat kayışı, kahverengi bir kemer ve kahverengi bir ayakkabı ile tercih edilmelidir. Kıyafetinizin renk tonuna ve kullandığınız diğer aksesuarlara bakarak uygun gümüş veya altın kayışlı saat seçimleri de kıyafetinizi tamamlamaya yardımcı olacaktır.

Değiştirilebilir kayışlı saatler, farklı renklerde ayakkabı sahibi erkekler için mükemmel bir seçenektir. Saat kayışlarınızınn ayakkabılarınızla birebir aynı renkte olması gerekmez, ancak benzer bir tonda olması yeterli olacaktır.

Kahverengi bir ayakkabı ile siyah kayışlı bir saati mecbur kalmadıkça bir arada kullanmayın, hatta mümkünse hiç kullanmayın. Bu durum tam tersi için de (siyah ayakkabı ile kahverengi kayışlı saat) geçerlidir.

Silikon kayışlı saatler kesinlikle rahat veya sportif kıyafetler için tercih edilmelidir. Bu saatler daha çok spor için tasarlanır ve spor stili için uyumludur. Sert plastik kayışlar ise daha çok dijital saatler için kullanılır. Analog saatlerde ise saat kayışı deri ya da saat kadranında kullanılan metalden yapılmıştır.

Kaba, yıpranmış deri kayışlar jeanlerle daha çok uyum sağlayabilir. Bu tarz bir saat, güzel bir akşam yemeği için uygun olmayacaktır. Kıyafetinizin geri kalanını tamamlıyorsa altın veya gümüş kayış klasik saatler için uygundur, ancak klasik saatlerde en iyi seçenek her zaman deri kayıştır.

Metallerin Uyumu

Saatin metal kasası (saat ekranı etrafındaki çerçeve) diğer aksesuarlarınızın metal aksanlarını tamamlamalıdır. Kasanın şekli kare, dikdörtgen, yuvarlak veya çokgen olabilir. Kasa üzerindeki yüzey mat, parlak, desenli olabileceği gibi kristal gibi diğer mücevherlerle de kaplanabilir.

Kasaların yapımında kullanılan metaller arasında çelik, altın, gümüş, platin ve titanyum bulunur.

Rose altın bir saati altın rengi tokalı bir kemer ile kullanabilirsiniz, bu şık bir görüntü oluşturacaktır.

Metal rengi saatiniz yüzüğünüzle de uyumlu olmalıdır. Böylece tüm aksesuarlarınız bir ahenk içinde görünecektir.

Altın rengi bir saat özellikle toprak tonlarında kıyafetlerle uyum sağladığı gibi gümüş rengi bir saat ise özellikle gri, mavi ve siyah ile oldukça uyumludur.

 

Aile Yadigârı Saatler Şıklığın Ötesinde

Yadigâr parçalar bir mirasa işaret eder. Genellikle bir hatıra ya da sahibinin anısı olarak kullanılırlar ve bir hatıra, hiçbir zaman saatin giysilerle eşleştirilmesine tabi tutulamayacağı bir özelliktedir.

Basit bir nedenden ötürü bu saatler sizin için büyük anlamlar ifade eder ve etrafınızdaki insanlara harika duygular aktarmanızı sağlayarak sizi unutulmaz kılar. Aile yadigârları, burada bahsedilen kuralları içermez tam tersine ihlal etmenizi sağlar. Bu saatler, son trendlere veya modalara dayalı olarak değil, aile geçmişi ve kültürünün bir hatırlatıcısıdır.

Uygun Olmadığını Düşünüyorsan Alternatif Seçeneklerin Olduğunu Unutma

Siyah, genellikle kıymetli ve müthiş bir kurtarıcıdır. Ancak, bu durum her zaman doğru bir seçim olduğu anlamına gelmiyor. Bazen kahverengi ayakkabılar daha iyi bir seçimdir. Değiştirilebilir deri kayışlı saatler kıyafet seçiminizde size oldukça yarar sağlayacaktır. Kıyafetleriniz için çeşitli renklerde saat kayışınızın olması sevdiğiniz saatinizden vazgeçmenize engel olur.

Siyah deri, kahverengiye göre daha resmidir. Bir siyah saat kayışı resmi etkinlikler için daha uygundur. Kahverengi veya siyah bir deri kayış arasında karar veremiyor musunuz? Siyah ayakkabı ile kahverengi ayakkabı arasındaki fark gibi düşünün.

Gümüş saatler siyah, gri, gümüş ve mavi tonlarında ayakkabılarla son derece hoş bir uyum içerisinde eşleşir. Altın saatler ise kahverengi, bej, bronz ve diğer toprak tonlarıyla uyumludur.

En iyi uyum için bileğinize göre bir saat seçin. Saatler vücudunuzla orantılı olmalıdır. İnce erkekler kalın saatler kullanması onları daha ince gösterebileceği gibi aynı zamanda kullanışsız olacaktır.

Kıyafetleriniz ile saatiniz arasında daha iyi bir uyum yakalamayı bu küçük ipuçları sayesinde sağlayabilirsiniz. Etrafınızdaki insanlar da bu basit taktikler sayesinde sizdeki değişikliği hemen fark edecekler. Unutmayın, bir erkeğin en önemli aksesuarı saatidir.

Saat ve kıyafet uyumu , Saat ve kıyafet uyumu ve öneriler