Oturma Odası Takımı Fikirleri

Ev dekorasyonu yaparken pek çok farklı kriteri göz önünde bulundurursun. Bir odanın yapısı, renkleri, sunduğu imkanlar, aydınlık veya karanlık olmasının yanı sıra senin ihtiyaçların, alanı kullanma alışkanlıkların da bu konuda yardımcı birer kıstas olur. Bu maddelere özellikle yaşam alanlarında yaptığın dekorasyon evini büyük ölçüde etkiler.

Peki, misafirlerini ağırladığın, akşam yorgunluğunu bir film izleyerek attığın, arkadaşlarınla kahve keyfi yaptığın oturma odasının dekorasyonu nasıl olmalıdır? Bu yazımızda farklı konu başlıkları altında örneklerle ipuçlarını derledik, öyleyse başlayalım!

Oda Tipine Göre Mobilya Seçimi

Evini ve odaları tanıman dekorasyon aşamasında sana büyük ölçüde yardımcı olur. Odanın imkanlarını, ihtiyaçlarını ve boyutlarını göz önünde bulundurarak yanlış tercihler yapmamış olursun.

Yüksek Tavanlı Oturma Odası

Oturma odan yüksek tavana sahipse bu alanı zekice kullanabilirsin. Yüksek tavanlı odalarda aydınlatmayı oda geneline yaymak zor olduğu için mobilyalarında öncelikle açık renklere odaklanabilirsin. Bunun yanı sıra havadar duran bu odada mat ve dokulu kumaşlar tercih ederek odanın canlanmasını sağlayabilirsin.

yüksek-tavanlı-oturma-odası-dekorasyonu

Eğer yüksek tavanlı oturma odanda doğal ışığı güzel kullanabileceğin büyüklükte pencerelerin varsa bu atmosfer sana rahat ve huzurlu bir ortam sağlayacaktır. Bu atmosferi yüceltmek için de köşe takımlarını ve derin koltuk takımlarını tercih edebilirsin. Aynı zamanda yüksek profilli, yüksek sırtlığa sahip mobilyalar da bu odalar için uygun olacaktır. Dilersen bu tür odalar için endüstriyel dekorasyon örneklerini inceleyebilirsin.

Bir New York Trendi: Endüstriyel Dekorasyon Nedir? >

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Alçak Tavanlı Oturma Odası

Evin alçak tavana sahipse, bu görüntü seni dekorasyon isteklerinden vazgeçirmesin. Doğru tercihlerle istediğin dekorasyon tarzını yansıtabilirsin. Alçak tavanın sağladığı yuva ve sığınak algısını kuvvetlendirmek için ahşap yoğunluklu bir oturma odası takımı tercihi yapabilirsin. Bununla beraber odanın eşyalarını yerleştirdiğinde bir kalabalık oluşturmasını istemiyorsan, minimal tasarım örneklerine de bakabilirsin.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Odanın alçak tavana ait olması nedeniyle mobilyalarında yüksek tercihler yapman, odanı olduğundan küçük gösterebilir. Bunu engellemek için alçak profilli, ayakları ve sırtı yüksek olmayan mobilyaları tercih edebilirsin. Hatta altı sünger dolgu ve kapalı mobilyalar senin için daha konforlu bir tercih olur.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Dar Oturma Odaları

Büyük ve rahat oturma odası takımlarını dar bir odada hayal edemiyorsan sana biraz ipucu verelim. Dar odaları verimli kullanmak için takımını zekice seçmelisin. Örneğin odada hareket edilecek alanı daha da küçültmemek için derin koltuklar tercih etmemen sana daha çok alan yaratabilir.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Aynı zamanda dar oturma odalarında akıllı mobilyalardan veya çok işlevli ürünlerden faydalanabilirsin. Örneğin TV konsolundan çıkan bir orta sehpayla dilediğin zaman daha geniş bir oda yaratabilirsin.

Dar oturma odalarına uygun takım seçimi yaparken tabureleri tercih edebilirsin. Berjer yerine yer kaplamayan veya en azından birbiriyle ilişkilendirilerek saklanabilen bir mobilya tercihi yapmış olursun.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Geniş Oturma Odaları

Dekorasyonda boşluk ve doluluk alanlarını doğru şekilde kullanırsan evinde boş veya kalabalık bir algı oluşmasının önüne geçebilirsin. Geniş odalar için derin mobilya tercih edebileceğin gibi, orta sehpa seçimleriyle de odanı doldurabilirsin.

 

oturma-odası-takımı-dekorasyon-koltuk-takımları

İhtiyaçlarını Gözden Geçir

Odana göre bir oturma takımı alacağın zaman yaşam alanındaki ihtiyaçlarını göz önünde bulundurman gerekir. Önceliğinin konfor mu, ciddiyet mi, alan mı olduğuna karar verip seçeceğin ürünlerin tarzını buna göre belirlemelisin. Örneğin evde evcil hayvanlarla beraber yaşıyorsan onların da çıkabilecekleri alçak mobilyalara yönelebilirsin.

Aynı şekilde evde müzik açıp dergi okuyarak zaman geçirmeyi seviyorsan, kolçakları geniş koltuk takımları seçebilir veya yüksek sehpalarla kendine uygun bir ortam oluşturabilirsin.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Oturma Odasına Uygun Göre TV Ünitesi

Yaşam alanlarında herkesin birlikte zaman geçirebileceği başlıca ünite televizyondur. Bizim kültürümüzde de oturma odasının dekorasyon yönünü belirleyen televizyon, uygun bir üniteyle ev dekorasyonunu tamamlayabilir. Bu noktada hem işlevselliğe hem de estetiğe dikkat etmen gereklidir. Örneğin odada yoğun olarak bulunan renge veya malzemeye uygun bir seçim yapabilirsin.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Ses sistemi, kitaplık, depolama alanı gibi farklı işlevlere hizmet eden bir ünite seçebilirsin. Ayrıca boyutlarını ve kullanım işlevini belirlerken televizyonunun konumu da önemlidir. (Ayaklı, duvara monte vs.)

Televizyon ünitenin ışıklandırmasını da dekorasyonun bir parçası olarak değerlendirebilirsin. Sadece bir kütle olmanın yanı sıra odanın yönünü belirleyen bir aydınlatma sisteminden faydalanabilirsin.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Orta Sehpa Seçimi Nasıl Yapılır?

Oturma odandaki takımında birleştirici özellik taşıyan bir ürün de orta sehpadır. Her odada gerek duyulmasa da hem mobilyaların alanını tanımlar hem de sana ve misafirlerine bir alan tanır. Bu noktada öncelikle orta sehpaya neden ihtiyacın olduğunu değerlendirmelisin. Buna göre raflı, çekmeceli, derin veya alçak bir orta sehpa tercih edebilirsin.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Bunun dışında alanın ne kadar olduğu da önemli kriterlerden biridir. Örneğin dar bir oturma odası için tavsiyemiz cam orta sehpa kullanmandır. Bu şekilde kütlesel değil, daha çizgisel durarak odanın alanın algısal olarak daraltmaz.

oturma-odası-takımı-dekorasyon

Oturma Odası Takımını Tamamlayacak Detaylar

Kendi dekorasyon tarzına ve odana uygun bir oturma odası takımına sahip olduğunda hala onları özelleştirebilirsin. Detay aksesuar ürünleriyle beraber oturma odasının istediğin tarza dönüştürebilirsin. Örneğin kilim ve perdelerle yüzeylerdeki renk yoğunluğunu değiştirebilirsin.

oturma-odası-detayları

Bunun yanı sıra kitap, figür, dergi, mumluk gibi yaratmak istediğin atmosferi destekleyecek detay ürünleri yerleştirebilirsin. Kırlent, battaniye gibi ürünlerle de mobilyalarını kişiselleştirebilirsin.

oturma-odasını-kişiselleştirmek
Oturma Odası Takımı Fikirleri , Oturma Odası Takımı Fikir , Oturma Odası Takımı Öneri  , Oturma Odası Takımı Önerileri , Oturma Odası Takımı fiyat , Oturma Odası Takımı Fiyatları , Oturma Odası Takımı tavsiye , Oturma Odası Takımı tavsiyeleri 
Alıntı: armut.com
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kargo ücretleri alıcılarımız tarafından karşılanır ve 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. İade kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen İade Kuralları sayfasını inceleyiniz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.