İçeriğe geç

Ödeme Sayfası Kurgulanması

Ödeme Sayfası Kurgulanması

Ödeme Sayfası Kurgulanması

Ödeme Sayfası Kurgulanması

 

E-ticarette başarı için tüketicilerin güvenini kazanmak en mühim faktördür. Güven, ziyaretçilerin sepet terk oranlarını düşürür. Ek olarak, satış hacmini artırdığı benzer biçimde sadık bir müşteri kitlesi oluşturur. E-ticaret sitesinde ödeme için kişisel verilerinin güvende bulunduğunu düşünen tüketiciler, bu siteden hemen sonra yine alışveriş yapmak isteyecektir. E-ticaret sitelerinin ödeme sayfalarının tasarımı, altyapısı ve içeriği bu anlamda önemlidir.

Ödeme Sayfaları Özellikleri

Kullanıcı deneyimi ile ödeme ve satışlar içinde doğru orantılı bir ilişki vardır. Ödeme sayfası, tüketiciye sunulan deneyimin bir parçasıdır. Ana sayfada başlamış olan alışveriş deneyimi, ödeme sayfasında nihayete erer. Alışverişin son aşamasında meydana getirilen basit hatalar, sepeti terk ile sonuçlanabilir. Kullanıcıya son aşamaya kadar güven verilmezse online mağaza tasarımı ve sunulan ürünler ne kadar iyi olursa olsun sitede zaman geçiren müşterinin deneyimleri satışla sonuçlanmayabilir.

E-ticaret sitelerinin ödeme sayfaları, ürün detay sayfasından bağımsız olarak sepetteki ürün seçiminin peşinden ödeme meydana getirilen sayfalardır. Ödeme sayfaları, sepet terk oranlarını direkt etkisinde bırakır. Sorunsuz bir ödeme sayfası müşterinin sepeti terk etmesini engelleyecektir. Bunun için ödeme sayfalarında bazı özelliklerin bulunması ve bu özelliklerin sorunsuz çalışması gerekir.


Ödeme sayfalarında bulunması ihtiyaç duyulan temel özellikler şunlardır;

Sadelik

Ödeme sayfası, müşterinin ürünü almaya karar verdikten sonrasında yönlendirildiği bir yerdir. Bu alanda ürün tanıtımı yada gereksiz detaylar verilmesine gerek kalmamıştır. Bu sebeple ödeme sayfası, müşterinin bir an önce ödeme yapmasını sağlayacak ve dikkatini dağıtmayacak mütevazı bir tasarımla sunulmalıdır. Kişisel bilgiler, adres detayları, kart detayları yada taksit seçenekleri benzer biçimde sonuç odaklı öğeler yer almalıdır.

Ödeme Güvenliği

E-ticaret sitesinin ödeme sayfasında SSL sertifikası ve 3D Secure benzer biçimde uygulamalar bulunmalıdır. SSL sertifikası, uluslararası online ödeme güvenlik protokolüdür. Kredi kartı ile ödemelerde işlemleri şifreler ve gerekli detayları bankaya göndererek, depolanmasını sağlar. 3D Secure ise, kredi kartı ile ödeme yaparken cep telefonuna gönderilen bir kod ile müşteriden ödemeye onay isteyen bir sistemdir. Bu güvenlik özelliklerinin ödeme sayfasında simgelerle yada butonlarla belirtilmesi müşteriye güven verir. Ödeme sayfasında kredi kartı yada banka kartı bilgilerinin paylaşılmadığı yada kaydedilmediği benzer biçimde bilgiler verilmesi de güven verici unsurladır.

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Ödeme sayfalarında mutlaka bulunması ihtiyaç duyulan dokümanlardan önde gelen mesafeli satış sözleşmesi, e-ticaret sitelerinden alışveriş icra eden müşterilerin haklarını ve sitenin sorumluluklarını kapsar. Online ödeme öncesi bu sözleşmenin müşteriye sunulması ve müşterinin onaylaması yasal zorunluluktur.

Üye Olmadan Ödeme

E-ticaret sitelerinin tamamında üyelik sistemi bulunur. Müşterilere çeşitli avantajlar sunan üyelikler her müşterinin tercih edeceği bir durum değildir. Bilhassa ilgili e-ticaret sitesinden ara sıra alışveriş yapan müşteriler üye olmadan alışveriş yada ödeme yapabilmelidir. Alışveriş için üyelik zorunluluğu yada üyelik hesabına giriş mecburiyeti getirilmesi, sepet terk oranlarını artıran bir unsurdur. Bu sebeple müşterilere kısa vakit içinde prosedürlerden arındırılmış bir ödeme yada alışveriş seçeneği sunulmalıdır.

Ücretler

E-ticaret sitelerinin ödeme sayfalarındaki en mühim alanlardan biri ürünle ilişkili ücretlerdir. Ürün detay sayfasında KDV oranı, KDV tutarı, kargo tutarı, hizmet bedeli yada ek özellik ücretleri detaylı bir şekilde belirtilmelidir. Online alışverişin son aşamasına kadar üründeki ek ödemeleri yada KDV dahil tutarı göstermeyen e-ticaret sitelerinin sepet terk oranı oldukça fazladır. Bunun sebebi; KDV, kargo ve diğer bedellerin de eklenmesi ile ödeme esnasında ürün tutarının arttığını gören müşterinin aldatılmışlık hissine kapılmasıdır. Bu durum, risk taşır ve müşterinin sepeti ve -belki tekrar gelmemek üzere- siteyi terk etmesi ile sonuçlanabilir. Bu sebeple ürünün tüm ücretlerinin ürün sayfasından itibaren müşteriye sunulması önemlidir.

Kullanıcı Detayları

Adres ve kişisel bilgilerin yer almış olduğu kullanıcı detayları, ödeme sayfasının eğer olmazsa olmaz alanıdır. Adres alanında il ve ilçe seçimi yapılabilmelidir. Telefon numarası alanında da “Başında ‘0’ olacak mı?” sorusuna gerek kalmadan yönlendirme yapılmalıdır.

Kargo Bilgisi

E-ticaret sitesinden bir ürün satın alan müşteri artık kargo beklemeye adım atar. Kargo şirketlerinin müşterilerdeki algısı, alışverişin ödemeye dönüşmesini etkileyebilmektedir. Mesela; daha önce internetten bir ürün satın alan bir şahıs bir kargo şirketi ile problem yaşamışsa yine o kargo şirketini tercih etmek istemez. Ek olarak, bazı müşteriler evlerine yada iş yerlerine en yakın yerde şubesi bulunan kargo şirketlerini tercih etmek isteyebilir. Bu sebeple mümkünse birden fazla kargo şirketi ile anlaşma yapılmalıdır.

Sanal POS’lar

E-ticaret sitesinin ödeme sayfasına kadar gelen alan kişi, bu alanda bazı avantajlar ve alternatifler görmek ister. Sanal POS seçenekleri de bunlardan biridir. Kredi kartına taksit seçeneği sunulması ve taksitlerden komisyon alınmaması, alışveriş ödemesini tetikleyen faktörlerdir. Bu sebeple yaygın kullanılan kredi kartlarının bağlı olduğu bankalarla sanal POS anlaşmaları yapılmalıdır. Ek olarak, tek seferde birçok banka ile alışveriş imkanı veren dijital ödeme sistemleri platformlarının ödeme sayfasına eklenmesi de müşterilere cazip gelecek ödeme seçenekleridir.

Ödeme Çeşitliliği

Ödeme sayfasındaki ödeme çeşitliliği, satışları pozitif etkisinde bırakır. Bu sebeple müşterilere kredi kartı, banka kartı, havale, EFT, teslimatta ödeme, dijital cüzdan yada dijital para gibi değişik ödeme seçenekleri sunulmalıdır.

İade ve Değişim

Müşterilere iade ve değişim imkanı verilmesi yasal zorunluluktur. Sitenin sunmuş olduğu bu imkanların ödeme sayfasında belirtilmesi güven verici unsurlar içinde yer alır. Müşteriler hangi durumlarda iade ve değişim yapabileceğini öğrenmek isteyecektir. Bu bilgilerin ayrıntılı olarak verilmesi alan kişi nezdinde e-ticaret sitesine karşı güven oluşturduğu benzer biçimde iade yada değişiklik durumlarında yaşanması olası itirazların ve problemlerin önüne geçilecektir.

E-Ticaret Sitesi Ödeme Sayfaları İçin İpuçları

  • Ödeme sayfasında kupon yada hediye çekleri seçenekleri sunulması müşteriler için oldukça cazip bir jesttir. Bilhassa belli bir miktarın üstünde alışveriş icra eden müşteriler için kuponlar ve hediye çekleri eklenebilir.
  • Ödeme sayfasında müşterinin ödemeye odaklanmasını engellemiş olan görseller, içerikler, değişik ürünler ve bağlantılar bulunmamalıdır. Sadelik, ödeme sayfasının karakteristik özelliği olmalıdır.
  • Ödeme sayfalarının mobil uyumu son derece önemlidir. Mobil cihazlarda kolay açılan, güvenli ödemeye olanak veren ödeme sayfası tasarımı sunulmalıdır. Ek olarak, ödeme sayfası mobil cihazın ekranına sığacak şekilde boyutlandırılmalıdır.
  • Ödeme sayfası algoritması üstün özelliklerle kurulmalıdır. Yeni nesil ödeme uygulamaları ile entegre edilmeli ve mümkünse yapay zekaya başvurulmalıdır.
  • Ödeme sırasındaki herhangi bir aşamada sayfanın hata vermesi yada kapanması müşteride büyük bir hayal kırıklığı oluşturur. Bu sebeple ödeme sayfalarında bu tür hatalara karşı tedbir alınmalıdır.
  • Ödeme işleminin peşinden müşteriye sipariş bilgileri sunulmalı, tahmini kargo ulaşım süresi belirtilmeli ve teşekkür edilmelidir.

Etiketler: Ödeme Sayfası Kurgulanması , Ödeme Sayfası Nasıl Olmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir