MDF Nedir?

MDF Nedir?

MDF Nedir?

MDF; termomekanik olarak odun yada öteki lignoselüozik hammaddelerden elde edilmiş liflerin, bileşik yapıştırıcı ilavesiyle belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonrasında oluşturulan levha taslağının ısı ve tazyik altında preslenmesiyle elde edilmiş bir üründür.

MDF’nin her noktasında liflerin eşit dağılması ve oldukca yoğun bulunuşu levhanın her iki yüzünün olmasıyla birlikte, kenarlarının da makinayla herhangi bir kırılma olmaksızın ya da araç-gereç parçacıkları içinde boşluklar ortaya çıkmaksızın işlenmesine olanak sağlamaktadır. MDF bu sayede masa tablaları, kapı panelleri, kenarları pahalı yada profil yüzeyli çekmece alınları benzer biçimde parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir. Son aşama muntazam ve benzeşik bir yüzeye haiz olan MDF gerek boyamada, gerekse dekoratif folyo, PVC yada ahşap kaplamada oldukca iyi bir taban oluşturur.

Muntazam kalınlığı, makina ile işlenmeye elverişli olması ve sağlamlığı, MDF’nin çekmece yanları, ayna çerçeveleri ve pervazlar benzer biçimde uygulamalar icin masif ahşaba alternatif olarak kullanılabilmesine olanak sağlar.

MDF Iyi mi Üretilir?

MDF üretimi için, sert ve yumuşak ağaçlardan elde edilmiş yongalar buhara doğal olarak tutulup defibratörden geçirilerek ağaç liflerine dönüştürülür. Sonrasında bu lifler kurutularak tutkal, parafin ve sertleştirici benzer biçimde birleştirici maddeler eklenmiş olur. Birleştirici maddeleri karıştırılan lifler, ondan sonra serme işlemine doğal olarak tutulur. Bundan sonrasında meydana getirilen ön presleme işlemi esnasında lif tabakaları ortalama yarı kalınlığa inecek şekilde sıkıştırılır, kenarları traş edilip düzeltilir ve ebatlandırılır.

Bunu izleyen sıcak presleme aşamasında ise yüksek ısı ve büyük tazyik altındaki lifler ve birleştirici maddeler tam kaynaşıp setleşerek istenilen kalınlıkta levhalar haline gelirler. Üretimin son aşaması sıcak presten çıkan levhaların soğutulması ve zımparalanarak kusursuz bir yüzey kazandırılması işlemidir. Üstün nitelikli lif levha MDF artık her çeşit üretimde kullanılmaya hazırdır.

MDF Çeşitleri

Kullanım yerine gore: İnce MDF (1,8-3 mm kalınlıkta), kalınca MDF, rutubete dayanıklı, açıkta kullanılan, yangına dayanıklı ve mobilya yapımında kullanılanlar olarak sınıflandırılabilir.

Özgül ağırlıklarına gore: Hafifçe lif levhalar(yumuşak), orta sert lif levhalar ve sert lif levhalar

MDF’nin özellikleri

MDF aslen sert lif levha ile yonga levhanın üstün özelliklerinin kombine edilmiş olduğu bir levha ürünüdür. Fizyolojik ve mekaniksel özellikleri ile masif ağaç malzemeye alternatif olarak kullanılmaya olanak sağlar.

Yüzey yoğunluğunun yüksek ve azca pürüzlü olmasıyla, levha yüzeylerine her çeşit lake, boya ve vernik benzer biçimde sıvı yüzey işlemleri uygulanabilmektedir.

MDF levhalarının yüzeyleri her türlü laminat, reçine emdirilmiş kağıt, folyo ve ahşap kaplama ile kaplanabilir.

MDF’nin kenarları son aşama muntazam ve sıkı olup, masif çıta yapıştırılmadan lamba zıvana açılabilmekte ve her türlü profil verilebilmektedir.

MDF’nin bir öteki üstün yanı ise eğilme direnci, esneklik modülü, vida ve çivi tutma gücünün yüksek olmasıdır.

Yorum yapın

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.