Masumlar Apartmanı Ev Dekorasyonu

Masumlar Apartmanı Ev Dekorasyonu

Ünlü psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarından televizyona uyarlanmış olan “Masumlar Apartmanı” dizisi, 2020’nin tartışmasız en çok öne çıkan dizilerinden biri olarak yayınlanmaya devam ediyor. Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah, Merve Dizdar gibi başarılı oyuncuların yer aldığı ilgi çekici bir oyuncu kadrosuna sahip olan dizi, set dekorasyonu ve sahnelerin geçtiği mekanlar konusunda da son derece etkili ve göz alıcı bir iş ortaya koyuyor. Karakter çeşitliliği bakımından son derece zengin bir senaryoya sahip olan dizi için, bu çeşitliliği dizi mekanlarına da yansıtan ve farklı karakterlerle özdeşleşen özgün set dekorları oluşturulmuş. Bu farklı set düzenlemelerinin detaylarını öğrenmek istersen yazımızı okumaya devam edebilirsin.

 Derenoğlu evi

Derenoğlu ailesinin Masumlar Apartmanı’nda yer alan dairesi, dizinin ana mekanı olarak nitelendirilebilir. Bu ev ile özdeşleşen ve bu mekanda en çok vakit geçiren kişi ise kuşkusuz Safiye karakteri. Obsesif kompulsif bozukluk davranışları gösteren Safiye’nin temizlik takıntısı, depresif ruh hali ve geçmişe derinden bağlı olarak yaşaması gibi karakter özellikleri ev dekorasyonuna olabildiğince yansıtılmış. 

Dizi dönemsel olarak günümüzde geçmesine rağmen bu evin dekorasyon tarzının son derece demode olduğunu ve yıllar öncesine ait eşyaların ev düzeninde tercih edildiğini gözlemliyoruz. Ev dekorasyonunda kullanılan renkler, malzemeler ve dokular da ev halkının depresif halini yansıtan karanlık ve kasvetli bir niteliğe sahip.

masumlar-apartmanı-ev

 Salon

Dizi boyunca sık sık ana mekan olarak karşımıza çıkan salon, klasik tekdüze desenli duvar kağıdı ve neredeyse antika özelliğine sahip demode mobilyalar ile döşenmiş. Özellikle sehpa, masa, sandalye gibi mobilyalar koyu renkli ve oymalı ahşap modeller arasından tercih edilmiş. Dekoratif özellikleri ile öne çıkan duvar saati, vazo, biblo gibi aksesuarların da yıllar öncesine ait örnekler arasından seçildiğini söyleyebiliriz. Dizi boyunca yalnızca sabahın erken saatlerinde aydınlık olduğunu gördüğümüz salon, genel olarak oldukça karanlık ve iç karartıcı bir atmosfere sahip.

masumlar-apartmanı-salon
masumlar-apartmanı-salon

 Mutfak

Derenoğlu evinin mutfağı dizinin en ilginç mekanlarından birisi olarak düşünülebilir. Safiye ve Gülben ikilisinin banyo ile birlikte en sık vakit geçirdikleri odalardan biri olan mutfak, aile içinde baskın karakterlerden biri olan Safiye’nin yaşam tarzını yansıtır durumda. Bu odada tercih edilen dekorasyon elemanları da geçmişin dekorasyon anlayışını yansıtıyor. Tezgah arasında tercih edilen karolar, hepimizi çocukluğumuza ışınlıyor adeta. Özellikle de bakliyat, makarna, baharat gibi kuru gıdaları içeren kavanozların düzenliliği ve tek tek etiketlenmiş olması ile mutfak aletlerinin inanılmaz bir düzen içerisinde sergilenmesi dikkati çekiyor.

masumlar-apartmanı-mutfak
masumlar-apartmanı-mutfak

 Banyo

Derenoğlu evinin banyosu dizinin en stresli ve kaygılı sahnelerinin geçtiği mekanlardan biri olarak nitelendirilebilir. Kişisel bakım aktivitelerinden çok çamaşır yıkama, eşya yıkama gibi aktivitelerin gerçekleştirildiğini gözlemlediğimiz banyo, son derece soğuk ve hijyenik bir dekorasyona sahip. Duvarlarda ve yerlerde farklı desenli fayans kullanılması biraz göz yorucu bu küçük alana göz yorucu bir etki katmış. ‘Eskiden kalmışlık’ hissiyatı kullanılan koyu ahşap raflarla evin geri kalanı gibi banyoda da hissettirilmiş.

masumlar-apartmanı-banyo

 Safiye’nin odası

Dizi boyunca salon, mutfak ve banyoya kıyasla daha az karşılaştığımız yatak odalarının, kişilerin karakteristik özellikleri ile özdeşleştirilerek dekore edilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Safiye’nin odasında, tıpkı salon ve mutfakta olduğu gibi eski moda mobilya ve aksesuarların yer aldığını görüyoruz. Yaprak desenli tekdüze duvar kağıdı ve oymalı ahşap mobilyalar odanın geçmişten gelen bir döneme ait olduğu hissini uyandırıyor. Yatak, komodin gibi başlıca ürünlerin yanı sıra Safiye’nin geçmişten kalan ve kopamadığı eşyaları depoladığı dolaplar da odada yer alıyor.

masumlar-apartmanı-safiyenin-odası
masumlar-apartmanı-safiyenin-odası

 Gülben’in odası

Evin genel dekorasyonunun ve atmosferinin yansımalarını Gülben’in odasında da görüyoruz ancak bu odada yer verilen detaylar ile Gülben’in farklı karakteristik özellikleri dekorasyon düzenine yansıtılmış. Gülben’in çocuksu ruhunun ilk yansımalarından birinin tek kişilik yatağı aracılığı ile gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Odasında pek fazla mobilya ve aksesuar bulunmayan Gülben’in komodininde sergilediği oyuncaklar da onun büyüyemeyişi ve çocuk ruhunu destekler nitelikte.

masumlar-apartmanı-gülbenin-odası
masumlar-apartmanı-gülbenin-odası

 Han’ın odası

Her zaman evdeki diğer karakterlerden bağımsız bir profil oluşturan Han’ın odasının dekorasyonu da onun bu farklılığını gözler önüne seriyor. Evin geri kalanının dekorasyonundan ayrışır biçimde son derece modern ve lüks bir atmosfer ile düzenlenen odanın, Han’ın hastalıklı bulduğu ailesinden bağımsız olarak dışarıya çizmeye çalıştığı imajın bir uzantısı olduğunu düşünebiliriz. Koyu renkli mobilyalar, modern jaluziler ve bol miktarda aydınlatmanın tercih edildiği bu odada ofis atmosferi yaratan lüks bir tema oluşturulmaya çalışılmış. Evin üst katında yer alarak konum olarak da ev halkından uzaklaşan bu oda, dekorasyon anlamında da evin geri kalanından oldukça uzak.

masumlar-apartmanı-hanın-odası
masumlar-apartmanı-hanın-odası

 İnci’nin evi

Dizinin en sıradan mekanlarından biri olan İnci’nin evi, dekorasyon tarzı ve tercih edilen ürünler ile günümüzün orta sınıfının yaşam sürdüğü evlerden bir örnek niteliğinde. Genel olarak modern ve pratik bir dekorasyon anlayışı ile düzenlenmiş olan ev, yeşil bitkileri ve modern aksesuarları ile İnci ve ailesinin samimi yapısını izleyiciye aktarıyor. Geometrik renkli koltuk döşemeleri ile birlikte kitaplar ve aksesuarların sergilendiği büyük kitaplık ile sıcaklaştırılan bu ev, doğal ve sıcak bir yuva hissiyatı oluşturuyor. Sıcak ahşap tonlarında tercih edilen mobilyaların, metalik detaylarla desteklenmesi ile günümüzün dekorasyon anlayışına uygun, trend bir atmosfer oluşturulmuş.

masumlar-apartmanı-incinin-evi
masumlar-apartmanı-incinin-evi

 Esat’ın evi

Dizinin izleyici tarafından en çok beğeni toplayan mekanlarından birinin Esat’ın evi olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça modern ve göze hitap eden detaylarla düzenlenmiş olan bu ev, ekonomik düzeyi iyi olan bir karakterin yaşam stilini yansıtacak şekilde dekore edilmiş. Özellikle kahverengi ve toprak tonları ile dekore edilen bu evde yer verilen kürk, tuğla duvar, ahşap, süet gibi farklı dokularla görsel zenginlik oluşturulmuş. Esat’a aşık olan Gülben’in Esat’tan ne kadar farklı olduğunu ev dekorasyonu aracılıyla bir kez daha gözler önüne sermiş olan bu ev, dizide yer aldığı süreçlerde izleyiciler tarafından çokça beğenilen bir mekan haline geldi.

masumlar-apartmanı-esatın-evi
masumlar-apartmanı-esatın-evi
Masumlar Apartmanı Ev Dekorasyonu , Masumlar Apartmanı Ev Dekorasyon , Masumlar Apartmanı Evi , Masumlar Apartmanı Ev Dekor , Masumlar Apartmanı Ev Dekoru , Masumlar Apartmanı Ev Dekorasyonu , Masumlar Apartmanı Ev tasarım ,  Masumlar Apartmanı Evi dekoru , Masumlar Apartmanı dekor fikirleri
Alıntı: armut.com
 

Yorum yapın

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.