Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük yatak odalarında mobilya tercihi kadar dekorasyon fikirleri de büyük önem taşır. Doğru ışıklandırma teknikleri, renkler, malzemeler ve şekiller ile odanı hem daha ferah hem de kullanışlı hale getirebilirsin. Minimal tasarımları tercih edebileceğin gibi, farklı metotlar ile odana hem renkli hem de samimi bir hava katabilirsin. Bunun için yapman gerekenlere bu listeden göz atabilirsin.

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Ayna kullanmak

Küçük odaların olabildiğince doğal ışık almaları gerekir. Eğer odanda sadece bir pencere var ise veya odanı daha da aydınlatmak istiyorsan aynalı tasarımları tercih edebilirsin. Ayna kullanmak doğal ışığı yansıtarak odanda daha ferah bir hava yaratır. Duvarına yerleştirebileceğin küçük aynalar ile hem yaratıcı bir dekor elde edebilir hem de odanın her köşesini aydınlatabilirsin.

duvarda-ayna-kullanmak

Duvara monte veya askılı ışıklandırma kullanmak

Küçük odalarda sadece tavandan tek bir aydınlatma odanın ne kadar küçük olduğunu hissetmene sebep olur. Bunun yerine duvara monte edilen birkaç küçük aydınlatma ile odanın her köşesini süsleyebilirsin. Ayrıca bu sayede odanın bütün hacminden yararlanmış olursun. Yatak kenarına komodin koymak yerine yatak üstü veya yanı ışıkları da tercih edebilirsin.

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Ayrıca sana küçük bir öneri: yatak odanda asla tek ışıklandırma kullanma, bunu yerine yatağının köşesine, çalışma alanına ve hatta gardırobun için farklı boylarda ışıklar kullanarak odanın her köşesini daha çarpıcı hale getirebilirsin.

askili-isiklandirma-ile-aydinlatma

Duvar kağıdında kendini yansıt

Düşünülenin aksine küçük odalarda da koyu renk duvar kağıtları kullanılabilir. Eğer lacivert, koyu yeşil gibi renkleri seviyorsan bunları çalışma köşendeki duvarında veya yatak başucun gibi alanlarda kullanabilirsin. İstediğin rengi ve deseni kullanmaktan çekinme, fakat doğal ışığın fazla olduğu duvarlarda açık renkler ile birleştirerek kullanmanı öneririz.

yesil-renkli-duvar-boyasi

Askılardan yararlanmak

Askılar odanın duvarlarını en iyi şekilde kullanmana yardımcı olur. Buralara ışıklandırma asabileceğin gibi başka küçük süsler de asabilirsin. Fakat unutma ki duvarlarını fazla doldurmak da odanı küçük göstermene sebep olur.

duvar-dekoru

Uzun bitkiler seçmek

Bitkiler her odanın havasını değiştiren en güzel süslerden biridir. Ancak fazla geniş yapraklı bitkilerden küçük odalarda kaçınman gerekir yoksa odanın hem oksijenini tüketir hem de ışığını engellerler. Bunun yerine bambu, paşa kılıcı veya orkide gibi uzun bitkiler seçebilirsin. Bunlar hem fazla yer kaplamaz hem de dayanıklı ve odaya renk katan bitkilerdir.

bambu-dekor

İnce ve metal dekorları tercih edebilirsin

Raf ve masa gibi eşyaların çoğu tahtadan yapılır. Özellikle çalışma masalarının ayakları yanlardan kapalı olur. Bunun yerine ince metal iskeleti olan masa ve raflar görüntü olarak daha az yer doldurur. Hatta bu tarz eşyaların üst kısmının cam olması çok daha ferah bir ortam yaratır. Kalın tahta gibi kaba duran eşyalarının yerini daha zarif görünen ve aydınlık renkleri olan metal eşyalarla değiştirebilirsin.

metal-minimal-masa

Görsel Kaynak: Pinterest, Behance, home-designing, Viva Decora, Westelm , armut.com

Yorum yapın

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.