İçeriğe geç

İTO Şirket ve Unvan Sorgulama Nasıl Yapılır?

İTO Şirket ve Unvan Sorgulama Nasıl Yapılır?

İTO Şirket ve Unvan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şirket kurma aşamasında, pek çok detayın netleştirilebilmesi için İTO şirket ve unvan sorgulama nasıl yapılır die merak ediyorsanız, tüm detaylar burada!

Kısaca İTO olarak bilinen kurum, İstanbul’da faaliyet gösteren ve kişiler ile ticarî kurum işlemlerinin düzenlendiği, kayıt altına alındığı ve bu işletmelerin sicillerinin tutulduğu kurumdur. Ülkemizde sayısız şirket bulunduğundan size ait olan unvan eğer halihazırda kayıtlı ise İTO tarafından kabul edilmeyebilir. Bunun için ilgili kurum tarafından sorgulama yapılması gereklidir.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından unvan, şirket, firma ya da sicil bilgilerine ulaşılabilmesi için online hizmet sayfası yürürlüğe girmiştir. Üyeler, İTO online hizmet sayfasından pek çok işlemi şubeye gitmeden yapabilir.

İTO Bilgi Bankası Nedir?

İstanbul Ticaret Odası (İTO) bünyesinde yer alan şirket ya da şahıs firmaları hakkında detaylı bilgi verilen veri tabanına “İTO Bilgi Bankası” adı verilir. Bu kısma, İTO web sayfasında ticaret odası ambleminin hemen altında “Bilgi Bankası” alanından ulaşılabilir. Bu sekme altında, tüm firmalara ve bağlı işletmelere ait sicil kayıtları yer alır. İTO Bilgi Bankası aracılığı ile yapılabilecek online sorgulamalar şu verileri kapsar:

Oda sicil numarasına göre sorgulama
Ticaret sicil numarasına göre sorgulama
NACE kodu ile arama
Ticaret unvanına göre arama
Firma türü, meslek grubu, semt, sermaye aralığı ve tescil tarihine göre arama
Ortak, yönetim kurulu üyesi ve gerçek kişi arama opsiyonları ile sorgulama
Bunların yanı sıra işletmeler için düzenlenen İTO online hizmetler altında firma bilgilerinin alınabilmesi yanı sıra oda üyelik, belge-tasdik bilgileri ve ticaret sicil – MERSİS kuruluş randevusu sorgulama işlemleri de yapılabilir. Bunların dışındaki diğer sorgulama işlemleri şunlardır:

Gerçek kişi oda kaydı beyannamesi sorgulama
İTO tescil başvurusu sorgulama
Burs sorgulama
Tüzel kişi oda kayıt beyannamesi sorgulama
İTO vize sorgulama
Islak imzalı faaliyet belgesi sorgulama
İşletme faaliyet belgesi sorgulama
Dış ticaret belgesi sorgulama
Borç sorgulaması

İTO Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstanbul Ticaret Odası, hem vatandaşlar hem de bağlı üyeleri için sunduğu online sorgulamalar sayesinde sunduğu işlemlerin daha kolay şekilde gerçekleşmesini sağlar. Buna göre İTO tescil işlemleri web sayfasından tescil sorgulama işlemenizi kolayca yapabilirsiniz. Üstelik bunlar için herhangi bir üyelik yapmanıza da gerek yoktur.

Tescil sorgulaması yapabilmek için ilgili üç alanı doldurmanız yeterlidir. Bu kapsamda tescil işlemleri sayfasında yer alan “Başvuru Numarası, Başvuru Yılı ve Hizmet Birimi” alanlarını doldurmanız gerekir. Son olarak resim doğrulamayı da girdikten sonra “Ara” butonuna basmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir