Published On: Kasım 23rd, 2021893 words4,5 min read

İnternet Vergi Dairesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

İnternet Vergi Dairesi kullanımıyla birçok bilgiyi ve borçlarınızı sorgulayıp takip etmenize olanak tanıyan bu sistem ile ödemelerinizi zamanında gerçekleştirebilirsiniz.

Teknolojinin getirileri sayesinde saatlerce uğraşarak yapmak zorunda olduğunuz birçok işlemi artık internete girerek halletmeniz mümkün. Bu sayede, belirli bir yol kat edip, saatlerce sıra bekleyerek kaybettiğiniz zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. İnternet Vergi Dairesi de tam olarak size bunu sağlar. Birçok bilgiyi ve borçlarınızı sorgulayıp takip etmenize olanak tanıyan bu sistem ile ödemelerinizi zamanında gerçekleştirmenizde ve bilgilerinize ulaşmanızda size kolaylık sunar. Peki, tam olarak nasıl kullanabilir ve neleri sorgulayabilirsiniz?

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

İnternet Vergi Dairesi, size ait tüm borçların durumunu sorgulayabileceğiniz, var olan borçlarınızı çeşitli yöntemler sunarak ödemenize imkan tanıyan ve geçmiş dönemlere ait ödemelerinizi de görüntülemenizi sağlayan bir platformdur. İnternet Vergi Dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kurulmuştur ve yönetimini de yine bu idare sağlar. Bu platform, aynı zamanda mükelleflerin karşılaşması muhtemel sorunlarına en hızlı şekilde çözüm üretmeyi amaçlar.

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnternet Vergi Dairesi, fiziki olarak vergi dairelerine gitmenin getirdiği zaman kaybını en aza indirmek ve her türlü sorgulama ve borç ödeme işleminizi kolaylaştırmayı amaçlar. Ancak bu platformu kullanabilmeniz için öncesinde kayıt yaptırmanız, yani kullanıcı adı ve şifreye sahip olmanız gerekir. Bu kayıt işlemi için ise tüzel ya da gerçek kişi olmanıza göre farklı yollardan geçmeniz gerekir. Bunları gerçekleştirdikten sonra intvrg.gib.gov.tr adresine girerek, ihtiyaç duyduğunuz işlemleri, sahip olduğunuz T.C. kimlik numarası ve şifre ile girişinizi sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Şifre Nasıl Alınır?

Tüzel kişi iseniz, kayıt işlemini gerçekleştirmek için önce İnternet Vergi Dairesi’ne girip orada bulunan ”İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu”nu doldurmanız gerekir. Formu doldurduktan sonra alt kısımda yer alan beyan metnini imzalayın. Bu işlem bittikten sonra, formdan sorumlu kişi olarak belgeler ile birlikte vergi dairesine gidip başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunuz gerçekleştikten sonra İnternet Vergi Dairesi’ni kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gerçek kişi olarak başvuracaksanız, yine İnternet Vergi Dairesi’nin sitesine girerek ”İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu”nu doldurun ve beyan metnini imzalayın. Sonrasında vergi dairesine gidip başvuruda bulunun. Gidememe durumunuz halinde noterden vekaletname alarak başka birinin sizin yerinize bu işlemi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin sonunda size verilecek olan zarftan çıkan kullanıcı adı ve şifreyi girerek İnternet Vergi Dairesi üzerinden işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi’ne ait şifrenizi unutmanız halinde ya da değiştirmek istediğinizde, yine bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek başvuruda bulunmanız gerekir. Aynı şekilde kapalı bir zarf içerisinde yeni şifreniz size teslim edilir.

İnternet Vergi Dairesi’nde Neler Sorgulanabilir?

İnternet Vergi Dairesi’nde yapabileceğiniz sorgulama listesi aşağıdaki gibidir:

Vergi Dairesi’ndeki kişiye ait kimlik bilgilerini,
2000 yılında ve sonrasında yapılan işlemlerle ilgili tahsilat, tahakkuk, vadesi gelen ya da gelmeyen borç bilgilerini,
Yurt dışı çıkış yasağı bilgilerini,
İkmalen veya re’sen tarh edilen vergilere ait bilgileri,
İşlenemeyen ödeme veya kayıtları,
Gümrük çıkış beyannameleri tescil numarası, gümrük idaresi, kapanma tarihi bilgilerini,
Ödeme planlarını ve taksit ödemelerini sorgulamanız mümkündür.
İnternet Vergi Dairesi Ödeme Bilgisi Sorgulama
İnteraktif vergi dairesinin sitesine girerek T.C. numaranız ve şifrenizle giriş sağlayabileceğiniz gibi yan tarafında bulunan hızlı ödeme bölümü ile sorgulama yapmak isteğiniz konuya tıklayıp karşınıza çıkan sayfaya gerekli bilgileri girerek tüm ödeme bilgilerinizi sorgulamanız mümkündür.

Diğer bir yöntem olarak İnternet Vergi Dairesi web sitesi olan intvrg.gib.gov.tr adresinde şifreli işlemlere girerek kullanıcı kodunuz ya da T.C. kimlik numaranız, şifreniz ve alttaki kodu yazarak giriş sağlayabilirsiniz. Bunu dilerseniz e – devlet girişi yaparak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sitenin internet vergi dairesi hizmetleri kısmında sağda e – devlet seçeneğine tıklayabilirsiniz. Yine T.C. kimlik numaranız ve e – devlet şifreniz ile giriş yaparak tüm şifreli işlemlerinizi bu şekilde de gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Borç Ödeme

İnternet Vergi Dairesi sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan seçeneklerden T.C. kimlik numarası ile yapılan işlemler kısmına tıklayarak borç ödeme işlemlerinizi sorgulamanız mümkün olur. Sizi yönlendirdiği ekranda T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz, anne kızlık soyadı ve T.C. kimlik numarası gibi bilgileri yazarak giriş sağlayabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi sayesinde yaptığınız online borç takipleriniz ile borç ödemelerinizi zamanında ve doğru şekilde yapmanız da kolaylaşır.

yorumunuzu bırakın

İlgili Mesajlar