Published On: Ocak 30th, 20221820 words9,2 min read

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacker Nedir?

Temel bir anlatımla Growth Hacking işine haiz olan insanlara growth hacker denildiğini söylemek pek de yanlış olmaz. SEO ve SEM şeklinde web ortamında büyük ehemmiyet taşıyan yöntemler hakkında informasyon sahibi olan bu insanoğlu, dijital pazarlama uzmanı olarak da biliniyor.

Growth Hackerlar için çözümleme yapmak ve bu analizlere bakılırsa plan oluşturmak büyük ehemmiyet taşıdığından bu meslekle uğraşan insanoğlu analitik araçların kullanımı mevzusunda beceriklidirler. Hem de kullanıcı testleri yapabilirler, toplumsal medya içeriklerinin iyi mi trend ve popüler olacağı mevzusunda da informasyon sahibidirler.

Online pazarlamacılarla karıştırılan Growth Hackerlar, online pazarlama işiyle uğraşsalar da her mevzuyu çözümleme etme, planları kontrol etme ve ölçümlerin neticelerini online olarak sunma açısından online pazarlamacılardan ayrılırlar. Google Analytics, A/B testleri, viral pazarlama mevzusunda informasyon sahibi olan bu insanoğlu growth hacking teknikleri mevzusunda da uzmandırlar.

 

Growth Hacking ile uğraşan kişiler “Growth Hacker” olarak adlandırılıyor. Dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hackerlar, SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerde, kullanıcı testleri ve toplumsal medya planlarında, viral içerikler mevzusunda belirli bir beceriye sahiptirler. Growth Hackerlar aslen online pazarlama ile uğraşıyorlar fakat online pazarlamacılardan farkları ise her türlü mevzuları çözümleme etmeleri, kontrol etmeleri ve ölçümleri online sunmalarıdır. SEO, Google Analytics ve öteki analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve toplumsal medya pazarlaması ise Growth Hacking mevzusunda en oldukça kullanılan kavramlardandır.

Growth Hacking’in online pazarlamaya kıyasla daha oldukça web girişimleriyle özdeşleşmesinin sebebi ise daha düşük bütçelere gereksinimler duymasıdır. Growht Hacking’i; Linkendln, Twwitter, Feysbuk şeklinde büyük firmalar kullanımaktadır.

 

Growth Hackinge Iyi mi Başlanır?

Growth Hacking halletmeye başlamadan ilkin dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar ve kullanılması ihtiyaç duyulan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler Growth Hacking’in temel şekilleri olup Growth Hacker’lar tarafınca çoğunlukla kullanılıyor.

 

Growth Hacking halletmeye başlamadan ilkin dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde listelenebilir:

Growth Hacking yapmadan ilkin kullananların hedef web sitesi içindeki potansiyel davranışlarını güzel ve dikkatlice çözümleme etmek gerekir. Bunu yapabilmek için Growth Hacker olmak isteyen insanların Google Analytics, Hotjar, Mixpanel ve Kissmetrics şeklinde çözümleme araçlarında uzman olması gerekir. Bu araçlarla lüzumlu çözümleme yapıldıktan sonrasında veriler incelenmeli, kullanıcı araştırması yapılmalı, anketlere göz atılmalı ve genel bir yorumlama yapılmalıdır.

Büyümeyi hedefleyen planlarda fikirlerin süratli bir halde kontrol edilmesi ve başarısız fikirlerin tespit edilerek başarı göstermiş olanlarla yer değiştirilmesi için Growth Hackerların iyi bir teknik bilgiye haiz olması gerekir.
Growth Hacking alanında başarı göstermiş olmak isteyen insanların kreatif fikir yapısına ve kuvvetli bir hayal gücüne haiz olması şarttır. Sektördeki öteki alanlarda kullanılan çözümleri iyi bir halde bilmeleri, bu çözümleri kendi sektörlerine uygulamaları gerekiyor.
Yukarıdaki şartlar sağlandığı ve belirtilen yöntemler uygulanmış olduğu takdirde işleme koyulan tüm growth hacking stratejileri işe yarayacaktır.

Growth Hacking Stratejileri Nedir?

Gelişme söz mevzusu olduğunda bütçe mevzusunda sorun yaşamayan firmalar dijital reklamlara büyük miktarlarda para ödüyor ve bu şekilde web sitesine trafik satın alıyor. Sadece bu yöntem sürdürülebilir olmadığından sürdürülebilir parasız trafik çekme şekillerinden olan SEO, API ve e-mail pazarlama şekilleri kullanılmalıdır.

Gelen trafiği paraya dönüştürmek anlamına gelen CRO, Growth Hacking’de sıkça kullanılan bir stratejidir ve bu strateji sitenize gelen insanların ürünlerinizi yada hizmetlerinizi satın almasına dayanıyor. Bu stratejiyi doğru bir halde gerçekleştirebilmek için müşterilerinizin geri bildirimlerini dikkate almalı, çevrenizdeki insanlardan düşünce edinmelisiniz. Temel sorunuz “Ben bu ürünü yada hizmeti müşteriye iyi mi satın aldırabilirim?” olmalıdır.

Sürdürülebilirliği olmayan bir iş modeli hiçbir süre başarı göstermiş olamayacağından devamlı olarak yeni taktikler bulmalı, öteki sektörlerdeki taktikleri takip etmelisiniz.

Growth Hacking Neticeleri

Geleneksel gelişme şekillerinden yaratıcı fikir yapısıyla ayrılan Growth Hacking’in başarı göstermiş olabilmesi için ihtiyaç duyulan tek şey başarı göstermiş bir uzmandır. Growth Hacking neticeleri çoğu zaman sayısal olarak verilse de somut bir örnek olarak Mark Zuckerberg’ün başlatmış olduğu Feysbuk platformu verilebilir. Daha sonraki yıllarda Feysbuk’un satın almış olduğu ve büyüttüğü Instagram platformu da Growth Hacking’in güncel bir örneğidir. Instagram’a yeni bir özellik olarak getirilen Reels kısa videoları başarı göstermiş growth hacking neticeleri arasındadır.

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yapmış olduğu planlı gelişme stratejisi ve planlamalarının hazırlanmasıdır. Bu kavram birkaç senelik geçmişe haiz olsa da, esasında uzun seneler ilkin bir oldukça şirket “Gelişme Stratejisi” adı altında projeler ilerletmiştir.

Growth Hacking’i iki parça haline ayırıp, ele aldığımız süre ilk olarak Growth kısmına bakmamız gerekiyor. Growth ile anlamamız ihtiyaç duyulan şey web trafiği, toplumsal medyadaki takipçi sayınız şeklinde gerçek gelişme metriklerinden uzak ve bağımsız mevzular olması imkansız. Growth Hacking kavramın ikinci kısım olan Hacking kısmı ise düşündüğünüzden oldukça daha farklıdır. Hacking ile anlaşılması ihtiyaç duyulan yazılım korsanlığı yapmak yada parasız kaynaları ele geçirmeyi değil, tespit edilmiş olan problemlere en etkili ve inovatif çözümleri üretebilmek için standart metotlar yerine değişik şekilleri kullanmayı ele almış oluruz.

 

Growth Hacking Ne Vakit Sahaya Çıkar

İnternet gelişiminde bütçe ve ana para tüketiminin engelleme olması Growht Hacking terimine gerekseme duyularak daha düşük bütçeler ile gelişme planlamasının gerçekleşmesini sağlar. Ufak çaplı toplumsal medya projeleri ve firmalar değil günümüzde sıkça kullandığımız toplumsal medya ve veri depolama siteleri de etken olarak bu stratejiyi kullanmaktadır.

Growth Hacking Iyi mi Çalışır?

1- Veri Analizi

Gelişme ile ilgili sorunları bulabilmek için hem pazarlama çalışmalarınız hem de kullananların web sitesi uygulamanız içinde davranışlarını ince bir halde çözümleme etmeniz gerekir. Growth hackerların bunu yapabilmeleri için dünya genelinde popüler olan Google Analytics, Hotjar, Mixpanel, Kissmetrics şeklinde araçlara hakim olmaları gerekir.

İlk aşamada bu analizlerin teknik kurumlarını yapmaları gerekir. İkinci aşamada ise bu araçlardan gelen verilerin okunması ve yorumlanması gerekir. Verilerin yorumlanması aşamasında hem istatiksel veriler incelenmeli hem de kullanıcı araştırması, anket şeklinde istatiksel olmayan yazılı ve sözel verilerin incelenmesi önemlidir.

2- Teknik Informasyon

Gelişme süreci süratli bir halde fikirlerin kontrol edilmesi ve başarısız olan fikirlerin çözümleme edilip, öğrenilmeyi sağlaması, başarı göstermiş olan fikirlerinden daha detaylı olarak uygulanması şeklinde devam eder. Bu süre zarfın da yapılacak gelişme emek harcamaları ile ilgili Growth Hackerların teknik bilgisinin yüksek olması beklenir.

3- Kreatif Düşünme

Başarıya ulaşmış Growth Hackerlar problemlere kişilerin getirmiş olduğu çözümlerin haricinde daha değişik çözümler getirir. Bunu sağlamak ise sadece yaratıcı fikir ile güçlüdür. Değişik değişik sektörlerde bulunan alanlarda çözümleri bilmeleri ve bunu ele aldıkları problemlere bakılırsa iyi mi uyarlayabileceklerini düşünebilmeleri gerekir.

Growth Hacking Nasıl Yapılır ve Teknikleri Nelerdir?

Pandemi ile birlikte dijital dünyanın önemi arttı ve hayatımızın merkezinde yer almaya başladı. Markalar artık isimlerini duyurmak için sosyal medya platformlarını kullanıyor. Hedefleri doğrultusunda pazarlama stratejilerini belirliyorlar ve günceli takip ediyorlar. Growth hacking sürekli gelişen ve değişen bir hizmet alanıdır. Günceli takip etmeniz sizi rakiplerinizden ayıracaktır. Hızlı ve pratik yolla büyümeyi hedefleyen markaların belirli pazarlama stratejileri olur. Growth hacking, beş farklı yönteme sahiptir. ‘AAARR’ kodlamasının açılımı şöyledir:

Acquisition (Yeni Kullanıcı Kazanımı)

Markanızın işlerini büyütmenin ilk adımı müşteridir. Mevcut müşterilerinizi elinizde tutmak, muhafaza etmek oldukça önemlidir. Yeni bir müşteri kazanmak için harcanan maliyet, mevcut müşterileri elinizde tutmaktan daha fazla olacaktır. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanız markanızın etki alanını genişletecektir. Hedef kitlenize ulaşabileceğiniz sosyal medya mecralarını bulmanız gerekiyor.

Activation (Kullanıcıları Aktifleştirme)

Bir diğer deyişle etkileşim olan bu yöntemde web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ile bağ kurmanızı amaçlıyor. Şirketler, müşteriler ile duygusal bağ kurabildikleri zaman markanın kazancı da artacaktır. Müşteriler ile duygusal bağ sayesinde markanızın müşteri deneyimleri hakkında geri bildirimler de alabilirsiniz.

Retention (Kazanılan Aktif Kullanıcıları Elde Tutma)

Müşterileriniz sizden aldığı hizmet ya da üründen memnun kaldıklarında, markanıza güveneceklerdir. Yaptıkları alışverişte sorun yaşamayacaklarına ya da sorunla karşılaşsalar bile markanızın onları mağdur etmeyeceğine inanırlar. Bu firmalara daha çok yakın hissederler ve her zaman tercih edilen marka olursunuz. Müşterilerinizin beklentilerini karşılamak, müşterilerinize iyi bir deneyim yaşatmak önemlidir.

Referral (Referanslarla Kullanıcı Kazanma)

Dijital pazarlamanın en önemli ve etkili yollarından biridir. Markanızın büyümesine büyük katkılar sağlayacaktır. Günümüzde de oldukça yaygın olan influencerlar sayesinde tavsiyenin ürün veya hizmet pazarlama alanında ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu yöntem için en etkili sonuçları influencer ve fenomen çalışmaları ile elde edebilirsiniz.

Revenue (Gelir Elde Etme)

Tüm bu çalışmaları başarılı şekilde uygularsanız sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Bu sayede markanızın gelirinde kâr elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Kısıtlı bütçeniz ile en yüksek verimi alabilirsiniz.

yorumunuzu bırakın

İlgili Mesajlar