Evinizin Değerini Arttırmanın 10 Yolu

Evini satmayı veya kiraya vermeyi düşünüyorsan belirli bir fiyat aralığından çıkmak pazarlama ile çok mümkün değildir. Ancak evinde yapacağın basit düzenlemeler ile evinin değerini uzun vadede artırabilirsin. Sorunlu ve arızalı yerlerde tadilat gerçekleştirmek ilk akla gelebilecek yöntem olabilir. Ama bu listemizde daha yaratıcı fikirlerimiz ile karşındayız!

 Evin Kalbi Olan Mutfaktan Başlayabilirsin

Evlerin pek çok odası yeniden kurgulanabilir ve düzenlenebilirken mutfak daha yerleşik ve belli bir düzende karşımıza çıkar. Depolama alanları, tezgah konumu, ankastre gibi sınırları daha belli olan mutfak alanı, ev satın almada veya kiralamada önemli kriterlerden biridir. Öncelikle mutfakta eskimiş olduğunu düşündüğün minimum 5 yıllık ürünleri değiştirmeyi düşünebilirsin. Bunun uzun zamanda etkisini gösterecek bir yatırım olduğunu unutma.

Mutfak tezgahları bir nevi çalışma masaları olduğu için burada yeterli alanın sağlandığından emin olmalısın. Gerekli tadilatları gerçekleştirerek tezgah alanlarını yeniden kurgulayabilirsin. Aynı zamanda mutfakta hareket edilecek bir alan sağlamak da ev bakanlar için fazlasıyla önemli bir kriterdir.

mutfak-ev-tadilatı

evinin-değerini-arttır-mutfak-tadilatı

 Zemin Tadilatı Dikkat Çekebilir

Çoğunlukla halı ve mobilyalar ile kapatıldığı için önemli gözükmeyebilen zemin, aslında evinin değerini artıracak bir kriterdir. Eğer zeminin eskidiğini, gıcırdadığını, deforme olduğunu, fazlasıyla çizildiğini düşünüyorsan bir yenileme işlemi yaparak evin kullanım ömrünü uzatabilirsin. Bunun yanı sıra mozaik, doğal taş gibi farklı desenli zemin uygulamaları da evinin değerini artırabilir.

evinin-değerini-arttır-zemin-tadilatı

zemin-ev-tadilatı

 Ev Değerini Arttırmak Banyo ile de Mümkün

Evde bulunan banyo kullanışlı oluşunun yanı sıra, kolay temizlenebilir olması, estetiği, rahatlığı ile de önemlidir. Evini satmayı veya kiraya vermeyi düşünüyorsan bir banyo tadilatı ile banyonu daha da geliştirebilirsin. Örneğin kaymaz zemin uygulamaları,duvar uygulamaları, hareket edilebilecek geniş bir alan, teknesiz duşakabin gibi değişiklikler ile daha albenisi olan bir banyo ortamı kurgulayabilirsin. Bunun pek çok alıcının dikkatini çekeceğinden eminiz.

evinin-değerini-arttır-banyo-tadilatı

banyo-tadilatı-ile-evinin-değerini-arttır

 Doğal Malzemelerden Faydalanmak İşine Yarayabilir

Pek çoğu artık sıradan betonarme görünüme ve iç dekora sahip olan dairelerde estetik değişimler yapmak evin değerini arttıracaktır. Bu nedenle ahşap, doğal taş, metal gibi ham maddeleri kemerlerde, pencerelerde veya kapılarda kullanabilirsin.

dogal-malzemelerle-evinin-değerini-arttır

 Hikayesi Olan Ürünlere Yer Verebilirsin

Eğer evini eşyalı olarak satmayı veya kiraya vermeyi düşünüyorsan hikayesi olan ürünlere evde yer verebilirsin. Sanat eserleri, değerli bir tablo, eski bir mobilya gibi anısı olan bazı ürünler ile potansiyel alıcının dikkatini çekebilirsin. 

evinin-değerini-artır-ev-tadilatı

 Pencere Detaylarıyla Ev Değerini Arttırabilirsin

Evinin dışarı açılan gözleri olan pencerelerin aslında dekorasyona büyük etkileri vardır. Bu noktada pencere pervazlarını okuma köşelerine, mini bahçelere dönüştürebilirsin. Bunun yanı sıra pencerelerde çiftcamlı yalıtım işlemleri uygulayarak evinin değerini artırabilirsin.

yalıtım-ile-evinin-değerini-arttır

cam-yalıtımı-ile-evinin-değerini-arttır

 Kapıların Tasarımını da Değerlendirebilirsin

Evinde renkli kapılara yer vererek evinin değerini arttırabilirsin. Belki dış kapında büyük bir değişiklik gerçekleştiremesen bile ev içindeki kapıları monokrom ana renklere boyayabilirsin. Veya aynı uygulamayı balkon kapında gerçekleştirerek bir farklılık ortaya koyabilirsin.

kapı-renkleri-ile-evinin-değerini-arttır-ev-tadilatı

kapı-tasarımı-ev-tadilatı

 Doğa Dostu Sistemlere Geçiş Yap

Evinde bulunan su, elektrik, ısıtma gibi sistemlerde çevre dostu sistemlere geçiş yapabilirsin. Bu hem ev teknolojilerinin yenilenmesini sağlar, hem de daha tasarruflu bir fatura dönemi teklif etmiş olursun.

doğa-dostu-sistemlerle-evinin-değerini-arttır

 Bir Bahçen Varsa Düzenleme Yapabilirsin

Bahçeli evlerde güzel bir peyzaj düzenlemesi evi bambaşka gösterebilir. Basit taş bir yol, çimlerin biçilmesi, mevsimlik çiçekler, boyanmış çitler, bir oturma alanı gibi hem estetik hem de kullanışlı değişimlere gidebilirsin. Emin ol insanın içini huzurla dolduracak bir bahçe, evinin bambaşka görünmesini sağlayabilir.

bahçe-peyzajıyla-evinin-değerini-arttır

peyzaj-ile-evinin-değerini-arttır-ev-tadilatı

 Gerekiyorsa Ses Yalıtımlı Duvar Önemli Olabilir

Evinin bulunduğu konuma göre ses yalıtımı yaptırman evinin değerini arttırabilir. Ev gürültülü bir alanda veya yoğun bir yola bakan bir konumda bulunuyorsa ses yalıtımı yaptırarak bunu azaltabilirsin. Aynı şekilde eğer evini kiraya vermeyi düşünüyorsan, kiracıların tarafından bu isteğin sana daha sonra da gelebileceğini düşünerek önceden bu adımı atabilirsin.

ses-yalıtımı-ile-evinin-değerini-arttır-ev-tadilatı

 Bonus: Bir Ressam Arkadaşın Varsa Ondan Yardım İsteyebilirsin

İspanyol flamenko dansçısı olan Antonio “El Bailarín”, Picasso’nun arkadaşıdır. 1961 yılında Picasso arkadaşının lüks evinde kalırken, boş havuza doğaçlama çizgilerle bir eser çizimi yapar. Seneler sonra Picasso’nun eserinin bulunduğu bu ev normal ederinden kat be kat bir değere satılığa çıkar. Her gün rastlanan bir olay olmadığını bilsek de bir bonus olarak bu başlık altında buna da yer vermek istedik. Kim bilir, belki de bir gün sen de evini kat be kat değere satabileceğin bir sanat ürününe çevirebilirsin :)

evinin-değerini-artır-ev-tadilatı
 
Evinizin Değerini Arttırmanın 10 Yolu , Evinizin Değerini Arttırın , Evinizin Değerini Arttırmanın yolları  , Evinizin Değerini Arttırma fikirleri , Evinizin Değerini katlayın
Alıntı: armut.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kargo ücretleri alıcılarımız tarafından karşılanır ve 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. İade kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen İade Kuralları sayfasını inceleyiniz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.