Published On: Nisan 13th, 2021480 words2,8 min read

Ev dekorasyonunda satın alınan aksesuarlar ve mobilyalar seni ifade etmek için yeterli değildir. Yer döşemesi, duvar kağıtları ve renklendirmesi, tavan detayları evin iskeletini oluşturduğu için dikkat etmen de önemlidir. Evinin boyutunu değiştirecek ve özgün bir yapı sağlayacak tavan uygulamaları arasından asma tavan modellerini derledik. Farklı yöntem, model ve tasarımlara göre odanı yeniden şekillendirebilirsin.

Asma Tavan Nedir? Nasıl Uygulanır?

Tavanın düz yüzeyini üçüncü boyuta taşıyan bir dekoratif uygulamadır. Çoğunlukla alçıpan kullanılan asma tavanı farklı malzeme ve formlarda da evinde kullanabilir. Özellikle geniş salonlarda, ofislerde veya Amerikan tarzı mutfaklarda ışıklı veya ışıksız görmek mümkündür. Dekoratif özelliği dışında ısınamayan evlerde yalıtım uygulaması da sayılır.

ahşap asma tavan modelleri

ahşap asma tavan modelleri

Asma tavan uygulamaları odanın boyutu, imkanları, eğer ışıklı olacaksa tesisat yollarına göre değişebilir. Temelde tavan üstüne, tavana paralel şekilde monte edilen ızgara çevresinde inşa edilir. Izgara sayesinde formu belli olan geometrik desen üç boyutlu şekilde uygulanır. 

Asma Tavan Yemek Odası

Asma Tavan Yemek Odası

Geometrik Asma Tavan Modelleri

Evine Boyut Katacak Asma Tavan Modelleri , Evine Boyut Katacak Asma Tavan Model , Evine Boyut Katacak Asma Tavan tasarımları

En sık görebileceğin model olan geometrik asma tavan çoğunlukla led ışıklarla odanın eşit şekilde ışıklanmasında kullanılır. Özellikle geniş salonlarda ve ofislerde tercih edilir. Dikdörtgen, kare gibi geometriler dışında amorf şekiller veya yamuklar şeklinde farklı tasarımlarla da karşılaşabilirsin.

 

Asma tavan salon modelleri

Asma tavan salon modelleri

Odayı Bölen Tasarımlar

Özellikle loft dairelerde veya duvarsız geniş odalarda farklı alanları tanımlamak için kullanılabilir. Örneğin oturma alanıyla mutfağı ayırmak için asma tavan desenlerinden ve üzerinde bulunan aydınlatmalardan faydalanabilirsin.

asma-tavan-oturma-odası

asma tavan oturma odası

Küme Aydınlatmalar

Ahşap, alçıpan gibi farklı malzemelerden yüzey aydınlatmaları da düşünebileceğin tasarımlardandır. Temelde geniş buğulu yüzeyler üzerine düşen şerit led aydınlatma tasarımlarından oluşan bu formları dilersen odak aydınlatması olarak da kullanabilirsin.

asma tavan modelleri

asma tavan modelleri

Genç / Çocuk Odası Asma Tavan Uygulamaları

Yaratıcı hayal gücüne sahip çocuklar için oda dekorları da eğlenceli olabilir. Keyifli mobilyalar, duvar kağıtları veya kilimlerin ötesinde tavan uygulamalarını da düşünebilirsin. Farklı renkler, motifler ve aydınlatmalarla asma tavan dekorasyonunu tercih edebilirsin.

asma tavan modelleri

asma tavan modelleri

Çocuk odası asma tavan tasarımları

Çocuk odası asma tavan tasarımları

Şerit Tasarımlar

Şerit asma tavan tasarımları bazı noktalarda duvarları da kapsayabilir. Odanın boyut algısını ve odanın yönünü kesinlikle değiştirebilecektir. Ahşap, alçıpan gibi malzemelerle beraber bu tasarımları değerlendirebilirsin.

Asma tavan ahşap modeller

Asma tavan ahşap modeller

Kaynak: armut.com