Evinde 13 Geri Dönüşüm Projesi

Evinde 13 Geri Dönüşüm Projesi

Dünyadaki kaynakları gelecekte de verimli şekilde kullanmak için evlerimizde sürdürülebilir yaşam alışkanlıkları edinmemiz önemli. Kaynakları tasarruflu kullanmak, gereksiz enerji harcamalarından kaçınmak ve geri dönüşüme destek vermek her birimizin yapabileceği birer adım aslında. Peki, evde geri dönüşüm konusunda hangi yaratıcı projeleri gerçekleştirebilirsin?

Evinde bulunabilecek farklı malzemelerden gerçekleştirebileceğin dekoratif tasarımlara yazımızda yer verdik. Bir türlü ne yapacağını bilemediğin o eşyaları atmadan değerlendirmenin tam zamanı!

Baklagiller ve Baharat İçin Depolama

Cam şişeler ve tıpalar baharat, baklagiller, kahve, süt tozu, şeker gibi ürünleri depolamak için kullanılabilir. Özellikle elinde aynı cam şişelerden varsa bir düzen halinde malzemelerini saklayabilirsin. Örneğin geniş soda şişelerine uygun mantar tıpalar tercih ederek rüstik bir ürün seti olarak değerlendirebilirsin.

geri-dönüşüm-cam-plastik-metal-dekorasyon

Tatlı Geri Dönüştürülmüş Saksılar

Plastik doğada en geç toprağa karışan atıklardan olduğu için özellikle plastik şişeleri geri dönüşüme dahil etmen önemlidir. Bu önerimizde büyük boy plastik şişelerin tabanını istediğin tasarımla keserek bir saksı haline getirebileceği göstermek istedik. Sevimli bir boyama ile çocuk odasının veya balkonunun dekorasyonunda kullanabileceğin bu saksılarda kekik, fesleğen gibi baharatlarını yetiştirebilirsin.

pet-şişe-geri-dönüşüm-projesi-saksılar

Fincan Mumluklar

Fincan takımları kırıldığı veya deforme olduğu zaman bazı durumlarda kullanmak sağlık açısından tehlikeli olabilir. Ancak senin için önemi olan takımları çöpe atmadan önce değerlendirebileceğin farklı tasarımları değerlendirebilirsin. Örneğin fincanlarının içini bir mumluk olarak kullanabilirsin. Evinde olan bir mumu eritip fincana dökerek bir dekor ürünü olarak geri dönüştürebilirsin.

geri-dönüşüm-projesi-fincan-mumlar

Şeritlerden Yatak Başlığı

Yıpranan, yırtılan veya artık kullanmak istemediğin kumaşları bir yatak başlığı olarak ev dekoruna geri kazandırabilirsin. Belirlediğin tekstil ürününü (kıyafet, battaniye, kumaş, nevresim vb.) şeritler halinde keserek karmaşık veya ton sıralamasına göre bir ip üzerinde dikey olarak birleştirebilirsin. Basit dikiş detaylarıyla bir araya getirebileceğin bu çalışmayı örneğin yatak başlığı olarak veya okuma köşenin duvarına bir süs olarak asabilirsin.

geri-dönüşüm-projesi-kumaşlardan-duvar-dekrou

Teneke Kalemlikler

Çoğunlukla mutfak atığı olarak değerlendirilen teneke konserveler metal geri dönüşüm malzemeleri arasına girer. Bunları değerlendirmek için herhangi bir sivri ve kesici yüzeyi olmadığından emin olduktan sonra bir ofis eşyası olarak veya mutfak eşyası depolarken de değerlendirebilirsin. Bu geri dönüşüm projesinde yaratıcılığını kullanmaktan da çekinme!

geri-dönüşüm-cam-plastik-metal-dekorasyon

Eski Bavullardan Sepetler

Fermuarı yırtılan, kırılan, içine su alan bavulları çöpe atmak yerine evine geri kazandıralım! Özellikle evcil hayvanlarının çok seveceği bir sepet, dergilik veya ekleyeceğin bacaklara komodin olarak değerlendirebilirsin.

geri-dönüşüm-projesi-bavullar

Kasalardan Mobilya Tasarımları

Ahşap veya plastik kasalar büyük boyutları ile evde harika birer dekorasyon ürünü haline gelebilirler. Herhangi bir tehlikeli durumdan kaçınmak için zımparaladığın ve vernik ile cilaladığından emin olduğun kasaları orta sehpa, komodin, tabure olarak kullanabilirsin. Özellikle bahçe mobilyası olarak rüstik bir görünüm verecek olan kasaları dilediğin gibi de boyayabilirsin!

geri-dönüşüm-projesi-ahşap-kasalar

Bitmiş Deterjan Kutularını Keselim

Büyük boyutta bir plastik atığı oluşturan başka bir ürün ise deterjan kutularıdır. Kalın çeperli plastikten üretilen deterjan kutuları kesilse de formları bozulmayacağı için pek çok tasarım fikri ile geri dönüşüme kazandırılabilirler. Birkaç yaratıcı fikre görsellerde yer vermek istedik.

geri-dönüşüm-cam-plastik-metal-dekorasyon

geri-dönüşüm-projesi-deterjan-kutusu

Şişelerden Dikey Bahçeler

Bir bahçesi olmayan apartman dairelerinde günümüzde bir tasarım trendi olarak yerleşmiş dikey bahçeler ev atmosferini kesinlikle değiştiriyor. Kendi dikey bahçeni plastik şişeleri dikey şekilde birbirine bağlayarak oluşturabilirsin. Şişeleri şeffaf olarak veya renklendirerek kendi tasarımınla yerleştirebilirsin.

geri-dönüşüm-projesi-dikey-bahçe

Teneke Konserveden Fenerler

Keskin kenarlarından arındırdığın teneke konserveleri aydınlatmada kullanmaya ne dersin? İnce bir metalden üretildikleri için evdeki malzemeler ile kesilmeye ve delinmeye uygun olan konserve tenekeleri dilediğin şekilde kişiselleştirerek birer fener olarak değerlendirebilirsin. Birden fazla aydınlatmayı iplerle birleştirerek büyük çaplı bir balkon, bahçe veya duvar dekorasyonu oluşturabilirsin.

geri-dönüşüm-projesi-teneke-mumluklar

Kavanozlardan Mum Dekorları

Çatlamış, kırılmış veya artık kullanmak istemediğin kavanozlar cam atıklar olarak değerlendirilir. Çöpe atmak yerine öncelikle evde geri dönüştürmeyi deneyebilirsin. Maskeli renklendirme uygulamaları ve boncuk veya taşlarla doldurarak kavanozları dekoratif aydınlatmalar olarak kullanabilirsin.

geri-dönüşüm-projesi-kavanoz-mumluk

geri-dönüşüm-cam-plastik-metal-dekorasyon

Yağ Tenekelerinden Saksı

Evine country bir tarz katacak olan zeytinyağı tenekelerini kapaklarından ayrıldıktan ve kenarlarını temizledikten sonra iki ucunu birbirine zımbalayarak evinde veya kapının önünde dekoratif çiçeklerle süsleyebilir veya şemsiyelik olarak kullanabilirsin. Tasarımını elinde bulunan boyalarla renklendirerek veya çevresinde halat örgüsü ekleyerek tamamlayabilirsin.

geri-dönüşüm-projesi-zeytinyağı-kutusu

Cam Şişeler ile Aydınlatma

Büyük boyutta cam şişeler evde farklı şekillerde geri dönüşüme dahil edilebilir. Rustik veya endüstriyel dekorasyon tarzına uygun aydınlatmalar yapabilirsin. Burada bütün halde veya kesilmiş formda cam şişeleri kullanarak elektrik aksamıyla veya mum ile birleştirebilirsin.

geri-dönüşüm-projesi-cam-şişeler

geri-dönüşüm-cam-plastik-metal-dekorasyon
Evinde 13 Geri Dönüşüm Projesi , Evinde 13 Geri Dönüşüm Projesi öneri , Evinde 13 Geri Dönüşüm Projesi fikri , Evinde 13 Geri Dönüşüm Proje fikirleri , Evinde 13 Geri Dönüşüm Proje Önerisi
Alıntı: armut.com

Yorum yapın

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.