En güzel Stoper Fikirleri

Kapı stoperi veya kapı ağırlığı olarak da bilinen kapı tutacakları, kapının kapanmasını engelleyen ürünlerdir. Hijyen açısından bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmamız gereken şu günlerde, kapı ağırlıkları çeşitli müdahalelerle dekorasyona zenginlik katan dekoratif elemanlar haline getirilebilir. Rampalı yüzeye sahip, bir ucu kapının altına giren kapı stoperleri, bu ürünün en çok bilinen modellerindendir. Bu ve bunun gibi standart ürünlerden ayrışmak, özgün bir kapı tutacağını dekorasyonuna dahil etmek istersen kendin yap yöntemlerinden faydalanabilirsin. Bu yazımızda, pek çok dekorasyon stiline uyan çeşitli kendin yap kapı tutacağı alternatiflerini detaylıca inceledik.

Özellikle çocuk odaları için eğlenceli bir seçenek olabilecek sevimli kedi, köpek, kuş, kaplumbağa biçimlerinde kapı tutacaklarını kolaylıkla tasarlayıp üretebilirsin. Figüratif yastıklar oluşturmak gibi düşünebileceğin bu ürün için evdeki artık kumaşlardan faydalanabilirsin. Oluşturduğun kılıfların içini deniz kumu, ince çakıl taşı gibi ağırlıklarla doldurabilirsin.

hayvan-figurlu-kapi-tutacagi

Kumaşları çeşitli geometrik biçimler oluşturacak şekilde bir araya getirerek daha minimal ve sade kapı tutacakları oluşturabilirsin. Geometrik biçimli kapı tutacakları arasından piramit formlu örnekler son derece popüler modeller arasında yer alıyor. Modern kapı tutacağını dekoratif ip, halat, ponpon, düğme gibi malzemelerle detaylandırabilirsin.

En güzel Stoper Fikirleri
En güzel Stoper Fikirleri

Tasarladığın kapı tutacağını kullanışlı bir tutma koluyla zenginleştirerek ürünü ev içinde kolaylıkla taşınabilir hale getirebilirsin. Başta sade ve geometrik kapı tutacakları olmak üzere pek çok kapı tutacağı modeline uyum sağlayabilen bu detay, çok daha işlevsel bir ürün meydana getirmeni sağlayabilir. Tutma kolunu dekorasyon tarzına uyum sağlayacak biçimde suni deri, keten, süet gibi kumaşlardan oluşturabilirsin.

tutma-kollu-kapi-tutacagi

Popüler kapı tutacağı modelleri arasından bir diğeri ise torba biçimli kapı tutacaklarıdır. İçini deniz kumu, çakıl taşı gibi ağırlıklarla doldurarak dolu bir alışveriş torbası görünümü kazandırabileceğin bu ürün, evin için oldukça dekoratif ve modern bir seçenek olabilir. Bu ürünü oluştururken, dekorasyon tarzına uygun olarak sade ve düz renkli kumaşlar tercih edebileceğin gibi desenli ve canlı renkli kumaşlar da kullanabilirsin.

torba-kapi-tutacagi

Sıradaki kapı tutacağı önerimiz doğal ve bohem dekorasyon stillerini benimseyenler için son derece uygun bir seçenek olabilir. Doğal ve rustik dekorasyon düzenlemelerinde sıklıkla karşılaştığımız jüt halat malzemesinin kalın ve kuvvetli bir modelini, kapı önünde ağırlık yaratacak bir taşın etrafına sarıp yapıştırarak bu ürünü meydana getirebilirsin. İç kısımdaki taşın tamamen kaplayana kadar halatı taş etrafında dolaman gerektiğini unutmamalısın.

halat-kapi-tutacagi

Sırada son derece minimal ve şık bir önerimiz var. Sıfırdan bir kapı tutacağı meydana getirmek yerine var olan standart kapı stoperi modellerini detaylandırarak özgün bir kapı tutacağı oluşturmanı tavsiye edebiliriz. Ekonomik ve basit ahşap kapı stoperlerini deri, zımba ve düğme detayları ile zenginleştirerek eşsiz ve modern bir kapı tutacağı elde edebilirsin.

minimal-kapi-tutacagi

Ahşap, sunduğu ağırlık ve sağlamlık özellikleri ile kapı tutacağı oluşturmak için oldukça uygun bir materyal olabilir. Yapı marketler ve kırtasiyelerde bulabileceğin ahşap blokları zımparalayıp vernikleyerek pürüzsüz bir hale getirebilirsin. Daha sonra halat, düğme, deri kayış gibi dekoratif detaylarla ahşap kapı tutacağını kişiselleştirebilirsin.

Ahşap Kapı Tutacağı
Ahşap Kapı Tutacağı

Kendin yap yöntemlerinin en faydalı uygulamalarından biri evde bulunan ve kullanılmayan ürünleri modifiye edip yeni ürünlere dönüştürerek değerlendirmektir. Böyle bir yaklaşımla eski yastık kılıflarını kullanışlı ve dekoratif kapı tutacaklarına dönüştürmeye ne dersin? Kullanmadığın yastık kılıflarını dekorasyon stiline uygun biçimde kesip biçerek içlerini pamuk yerine deniz kumu, ince çakıl taşı gibi ağırlık yaratacak malzemelerle doldurarak özgün kapı stoperleri oluşturabilirsin.

Kumaş Kapı Tutacağı
Kumaş Kapı Tutacağı

Sırada modern, rustik, doğal gibi sayısız dekorasyon tarzı ile bütünleşebilecek bir kapı tutacağı önerimiz var. Doğal bir ağırlık olan taşı, dekoratif bir hale getirerek kapı stoperi olarak kullanmayı düşünebilirsin. Tek bir taş kullanarak minimal bir görünüm yakalayabileceğin gibi, birden fazla taşı farklı düzenlemelerle bir araya getirebilirsin. Tercih ettiğin taşları zımparalayarak pürüzsüzleştirebileceğini unutmamalısın.

Taş kapı tutacağı
Taş kapı tutacağı

Oldukça farklı ve pratik bir kendin yap kapı tutacağı önerimiz daha var. Maket kartonu, mukavva, akrilik gibi malzemeleri seçeceğin herhangi bir figür biçiminde lazer kesim ile kestirerek ilginç bir ürün elde edebilirsin. Bu uygulama için önemli olan nokta ard arda yapıştıracağın parça sayısına doğru karar vermektir. Tercih ettiğin malzemenin ağırlığını göz önünde bulundurarak, kapının kapanmasını önleyebilecek bir tutacak elde edeceğinden emin olmalısın.

lazer-kesim-kapi-tutacagi
Kaynak: armut.com
Kargo ücretleri alıcılarımız tarafından karşılanır ve 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. İade kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen İade Kuralları sayfasını inceleyiniz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.