İçeriğe geç

E-Ticaret ve Kategori Kurgusu

E-Ticaret ve Kategori Kurgusu

E-Ticaret ve Kategori Kurgusu

E-Ticaret ve Kategori Kurgusu

E-Ticaret ve Kategori Kurgusu

E-ticaret sitesinde kategori sayfası, “ürün listeleme sayfası” olarak da bilinir. E-ticaret sitelerinin eğer olmazsa olmazlarındandır. Ürünlerin sergilendiği ve müşterinin ürünlere ulaşabildiği en kuvvetli sayfalardan biridir. Sitenin dönüşümlerinde etken rol oynayan kategori sayfalarının yapısı ve adları, online mağazanın sektörüne göre değişim gösterir. Bu yüzden bu yazımızdaki detayları uygulayan herkes için verimli olacaktır.

Kategori Sayfaları Hiyerarşisi

E-ticaret sitesi kategori sayfaları hiyerarşik özelliktedir. Ana kategori altında alt kategori ve alt sayfaların altında öteki alt kategori öğeleri kullanılabilir. Bu kategori yapısı, kullananların aramış olduğu ürünü bulmasına destek olan yukarıdan aşağıya ve genelden spesifiğe doğru bir sınıflandırma sağlar.

Mesela; bir online Duvar Saati mağazasının ana ve alt kategorileri şu şekilde olabilir; “Duvar Saati / Ahşap Duvar Saati / Çağıl Duvar Saatleri”. Ana kategori altında değişik boyut, renk ve stilde gömlekler içeren değişik kategori sayfaları bulunabilir.

Kullanıcı ana sayfadan bir kategori sayfasına geçerken URL’de de hiyerarşik bir yapı izlenmelidir. URL yapısında, soldan sağa doğru şu örnekte olduğu benzer biçimde bir sıradüzen uygulanmalıdır; “www.herothinker.com”, “www.herothinker.com/anakatergorisayfasi”, “www.herothinker.com/anakategorisayfasi/urunsayfasi”.

E-ticaret sitesinde sınıflandırma yapmak için yalnız hiyerarşik bir yapı kullanılmayabilir. Sadece esas olarak ziyaretçilerin e-ticaret sitesinin yapısını anlaması ve kolay kullanım için en ideal ve en yaygın yapı, hiyerarşik kategori yapısıdır.

Kategori Sayfaları Optimizasyonu

E-ticaret sitesinin ana sayfası oldukça önemlidir; sadece e-ticaret sitesinde kategori ve alt kategoriler de arama trafiğine tesir eden faktörler içinde yer alır. Organik aramaların %35’i ve reklamların %4’ü kategori sayfaları ile ilişkilidir. Bu sebeple optimize edilmiş kategori sayfaları, e-ticaret sitesinin en mühim varlığı olacaktır.

Kategori sayfası optimizasyonu, herhangi bir e-ticaret sitesi için zorunluluktur. E-ticaret için optimize edilmiş kategori ve alt kategori sayfaları, kullananların aramalarını eşleştirmek için fazlaca önemlidir. Dönüşüm oranı, arama motoru, pazarlama, açılış sayfası, alan kişi deneyimi ve kullanılabilirlik optimizasyonları, kategori sayfalarının hem arama trafiğini hem de satışları pozitif yönde etkisinde bırakır. Bu yalnız müşterinin sorunsuz bir alışveriş denetimi yaşamasını sağlamakla kalmaz; bununla beraber arama motorlarının kategori sayfalarını daha iyi taranmasına ve sitenin yapısını anlamasına destek sağlar.

 

Kategori Sayfalarında Hangi Özellikler Bulunmalıdır?

E-ticaret sitesi kategorileri, ürünleri benzer bir mevzu yada temaya gore gruplandırır. Kategoriler, e-ticaret sitesinin içeriğine yada sınıflandırılmasına tertipli bir yapı kazandırır. Kullanıcının aramış olduğu ürünü bulmasını kolaylaştıracak şekilde düzenlenen kategori sayfaları, tüm ürün sayfaları için bir dizin oluşturur. E-ticaret siteleri kategorileri, bununla beraber ürünlere oluşturulan bir kapıdır. Mühim bir işlevi olan kategori sayfalarının bazı özelliklere haiz olması, e-ticaret sitesi performansı açısından önemlidir.

Kategori sayfalarında bulunması ihtiyaç duyulan temel özellikler şunlardır:

Yükleme hızı

Bir web sitesinin hızı, arama motoru için mühim bir sıralama faktörüdür. Bu sebeple kategori sayfalarının sayfa yükleme hızı optimize edilmelidir. İdeal bir yükleme süresi 3 saniyeyi geçmemelidir. Sitenizin test hızı için https://gtmetrix.com/ sayfasını kullanabilirsiniz.

Yükleme hızı

Sıradüzen ve taksonomi

İdeal bir e-ticaret sitesi için mümkün olduğunca “üç tıklama uzakta” kuralı dikkate alınmalıdır. Bu kaide, kullananların e-ticaret sitesindeki ürünlere en fazla üç tıklama ile ulaşabilmesidir. E-ticaret sitesine “üç tıklama” kuralını optimize etmenin en kolay yolu, etkili bir e-ticaret ürün kategori hiyerarşisi oluşturmaktır. Bunun için ilkin ana ürün kategorileri oluşturulmalı; peşinden aşağıya doğru bir yada iki alt kategori düzeni sağlanmalıdır.

Aşağıdaki resimdeki gibi kategoriler 3 tıklamada ulaşılabilir olmalıdır.

Kategori açıklamaları

Kategori açıklamalarında ürün kategorisi ile bağlantılı anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Anahtar kelimelerle optimize edilmiş detaylı kategori açıklamaları için ustalaşmış Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) desteği alınabilir.

Aşağıdaki sayfadaki gibi kategori açıklamaları sitemizin arama motorları tarafından değerli hale getirecektir.

Kategori açıklamaları

Kategori açıklamaları

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimelerin arama motorları açısından mühim işlevleri vardır. Kategori sayfalarında kullanılacak metinlerde doğru ve ilgili anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

İç bağlantı

Ana kategorinin kategori açıklamasında alt kategorilere iç bağlantılar eklenmelidir. Bu, bilhassa sezonluk kampanyalar için kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Bol bol ürün ile benzer satılabilir ürünlerin önerilerini yaparak kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

Mobil optimizasyonu

Kategori sayfaları, mobil cihazlar için de optimize edilmiş olmalıdır. Her sayfada yer edinen bileşenlerin kolay görüntülenmesi ve gezinti özellikleri mobil ekranlara sığacak şekilde ayarlanmalıdır. Bir sitenin mobil optimizasyonu için https://pagespeed.web.dev/ sayfasını kullabilirsiniz.

Mobil optimizasyonu

Mobil optimizasyonu

 

Sonsuz kaydırma

Oldukça oranda ürün bulunan kategori sayfasında “sonsuz kaydırma” özelliği kullanılabilir. Böylece alt sınır olmadan, kullanıcı, sayfada aşağı doğru indikçe yeni çıkan ürünler sıralanır.

Kategori Sayfalarında Meydana getirilen Hatalar

Kategori sayfaları, online pazarlama stratejisinin mühim bir parçasıdır. Genel kullanıcı deneyiminin de mühim bir öğesi olan kategori sayfalarının SEO için de büyük bir tesiri olabilir. Sadece kategori sayfalarına lüzumlu hassasiyeti göstermemek, e-ticaret hedefine ulaşmayı zorlaştırabilir. Bunun yanında meydana getirilen bazı hatalar, kategori sayfalarından beklenen sonucu almayı engeller.

 

Kategori sayfalarında meydana getirilen mühim hatalar şunlardır;

Ortak metin kullanma

Kategori sayfaları, kullanıcının alt sayfalardan birine erişmesi için bir dizin sayfası işlevi görür. Birçok kategori, üst-alt öğelerin ilişkileri vesilesiyle birbirlerini besler. Kategori sayfalarındaki metinler birbirinin kopyası olursa kategorilerin tesiri azalır. Yinelenen metinsel içerik yığınları, sayfa içi SEO’ya zarar verir. Arama motoru botları bir sayfayı taradığında benzersiz içerikler arar. Sitedeki kategorilere aynı metin kopyalanırsa, botlar hangi sayfanın sıralanmasının daha iyi bulunduğunu bilmesi imkansız. Bu sebeple her kategori sayfası için emsalsiz metinler yazmak, arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmanın yoludur.

İç bağlantıları atlamak

Ürün kategori sayfalarına, kullanıcıyı sitesinin daha değişik alanlarına götürmüş olan iç bağlantıların dahil edilmesi, e-ticaret sitesinin satışlarını artırabilir. “Bu kategoride en fazlaca satılan ürün”, “Bu ürünü alanlar bunların da aldı”, “Bu kategorideki öteki ürünler” benzer biçimde ifadelerle açılacak bir alt kategori, müşterileri öteki ürünleri satın almaya yönlendirebilir. Bu alt kategorilerdeki ürünler, ana kategorideki ürünlerle bağlantılı olmalıdır.

Müşterilere popüler ürünleri sunmanın bir başka yolu da dahili arama çubuğunun yanına “en fazlaca aranan ürünler” sıralaması eklemektedir. Bu uygulama, kullanıcılara öteki müşterilerin en fazlaca hangi ürünleri aradığını gösterecektir. Tüm bunların göz ardı edilmesi bir e-ticaret sitesi için eksikliktir.

Yorumları eklememek

Alan kişi yorumları, ürünler hakkında öteki müşterileri etkileyen mühim bir argümandır. Müşteriler bir ürünü incelerken ürün açıklamalarından ilkin yorumları dikkate alır. Sadece birçok e-ticaret sitesi kategori sayfalarına, ürün yorumlarından ziyade promosyon içerikleri ve ürün yada hizmetin faydalarını özetleyen metinler ekler. Ürünlerle ilgili yorumlar müşterilere data ve itimat verir. Tüketiciler, öteki tüketicilerin derecelendirmelerine güvenir. Böylece ürünün gereksinimlerine uyup uymadığına karar verir. Ek olarak, yorumlardan e-ticaret şirketinin performansı, güvenilirliği ve alan kişi hizmetleri hakkında da düşünce sahibi olabilirler. Kategori sayfasında ürünü yıldızlama işlevi eklenmesi de tüketici dönüşümlerini mühim seviyede artırabilir. Alan kişi yorumları, SEO açısından site trafiğini de pozitif yönde etkisinde bırakır.

E-Ticaret Kategori Sayfaları İçin İpuçları

  • Kategori sayfalarında siteyi terk etme, büyük bir sorundur. Birçok e-ticaret sitesi yöneticisi bu mevzuya lüzumlu önemi göstermez. Online mağazayı terk eden bir müşteriyi geri döndürmek için e-ticaret pazarlama stratejilerini iyi kullanmakta fayda vardır.
  • Site içi arama motorunun her kategori sayfasında durağan(durgun) olması gerekir. Ek olarak, dahili arama motorunda “otomatik tamamlama” işlevi bulunmalıdır.
  • Kategori sayfalarındaki ürün açıklamalarında kolay ve anlaşılır cümleler kullanılmalıdır. Teknik ifadeler içeren, anlaşılması zor ve sektöre özgü terimler dizgesi, müşterinin ürünü tanımasını engeller. Bu sebeple ürün açıklamaları, her kültür seviyesindeki insanların anlayabileceği bir dilde yazılmalıdır.
  • Araştırmalar, kullananların büyük bir bölümümün ürün açıklamalarına yalnız göz attığını; azca bir kısmının da tüm açıklamaları okuduğunu ortaya koymaktadır. Bu sebeple açıklamalar özet durumunda, bir yada iki paragraflık ve alt başlıklarla beraber 3-4 satır olmalıdır.
  • Kategori sayfalarındaki sıralamalar fazlaca özellikli olmak zorunda değildir. Kolay bir sıralama, daha iyi bir alan kişi deneyimi sağlar.
  • E-ticaret sitelerinde en fazla 7 tane ana kategori olması önerilmektedir.
  • Tüm ana kategoriler için büyük, yüksek çözünürlükte ve bağlamsal olarak kategori ile ilgili görsel içerikler kullanılmalıdır.
  • Kategori sayfalarında bütünlük sağlamak için aynı boyutlarda ürün fotoğrafları kullanılmalıdır.
  • Kategori sayfalarında ürün filtreleme seçenekleri sunulmalıdır. Kategori içinde onlarca ürün gören kullanıcı, filtreleme özelliği ile aramış olduğu ürüne kolayca ulaşabilmelidir.
  • Call to Action (CTA) butonları, kategori sayfalarında da kullanılabilir. Kullanıcıyı harekete geçiren CTA butonları, ana kategoriden ürünlerin sergilendiği alt kategorilere yönlendirmenin bir yolu olabilir.

Etiketler: E-Ticaret ve Kategori Kurgusu , E-Ticaret ve Kategori Kurgusu , E-Ticaret ve Kategori Kurgusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.