e-Fatura Fiyatlarına Bakış

e-Fatura Fiyatlarına Bakış

E-Fatura Yanlış Kesilirse Ne Olur?
e-Fatura Fiyatlarına Bakış

Günümüzde kağıt faturaya oranla e-Fatura kullanmak daha avantajlı ve kullanışlı olduğundan geçişler hızlanmış ve daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. E-Fatura fiyat farkı genel olarak kullanılan programa bağlı olarak değişiklik gösterir.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura, kağıt faturanın dijital platformda oluşturulan halidir. Elektronik fatura olarak da bilinen e-Fatura, işlemlerin daha hızlı şekilde ilerlemesi için geliştirilen bir sistemdir. Faturalandırma süreçlerinin daha güvenilir bir şekilde gerçekleştiği sistemde, işletmeler zamanın yanı sıra birtakım maliyetlerden de kayda değer şekilde tasarruf edebilir.

E-Fatura programı fiyatları tercih edilen yazılım türüne göre farklılık gösterse de genellikle bütçe dostudur. Bununla birlikte ücretsiz olarak GIB Portal sistemi üzerinden e-Fatura kesimi yapılabilir. Ancak e-Fatura programı yazılımlarının ön muhasebe ihtiyaçlarını karşılayan versiyonları ise oldukça büyük kullanım kolaylığı sağlar.

E-Arşiv Fatura Nedir?

E-Arşiv fatura, e-Faturadan farklı olarak alıcıya iletilen faturanın ikinci nüshasının dijital ortamda saklanma imkânı sunar. Kağıt baskının e-Arşiv faturada bir önemi yoktur. Kesilen faturalar dijital ortamda saklanabilir ve istenildiği anda geçmişe dönük incelemeler yapılabilir. E-Arşiv fatura kullanıcıları aynı zamanda e-Fatura da kullanır. E-Fatura ile arasındaki en belirgin fark; e-Fatura kullanıcısının alıcısı da e-Fatura kullanmak zorunda olmasıdır. E-Arşiv fatura kullanıcısının alıcısında ise böyle bir zorunluluk bulunmaz.

E-Arşiv Faturanın Kağıt Faturaya Göre Avantajları Nelerdir?

E-Arşiv faturanın nn büyük avantajları arasında kağıt ve baskı masraflarının ortadan kalkması ile maliyetlerdeki azalma sayılabilir.
Standart yöntem gibi daimî kağıt tüketimi olmadığından çevre dostudur.
Faturaların arşivlenmesi için gerekli dosya ihtiyacı ve masrafları ortadan kalkar.
Kağıt faturaya oranla çok daha kısa sürede fatura kesme işlemi tamamlanır.
Online olarak iletilen faturalarda onay sürecini beklemeye gerek yoktur.
Raporlama işlemleri daha kolay şekilde gerçekleşir.
Kağıt faturalarda yapılan hataların düzeltilmesi zaman alırken, e-Arşiv faturada hata payı daha azdır. Bunun yanı sıra gerekli hallerde düzeltmeler sistem üzerinden hemen yapılabilir.
Muhasebe süreçlerinin hızlanması desteklenmiş olur.
Son olarak muhasebe departmanının önemli yüklerinden biri hafifletilmiş olduğu için verimlilik artar.

E-Arşiv Faturaya Nasıl Geçiş Yapılır?

E-Arşiv faturaya geçiş için öncelikle e-Fatura sistemine geçilmesi gereklidir. e-Faturaya geçiş için Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan başvuru yapılır.

E-Arşiv faturaya geçiş yapabilmek için 2 yol mevcuttur. Bunlardan biri bilgi işlem sisteminizi direkt olarak GİB sistemine entegre etmek, diğeri ise GİB tarafından yetki verilen Özel Entegratör kullanmaktır.

Kendi bilgi sisteminizi GİB’e entegre etmek istiyorsanız, ilk önce gerekli sertifikaları edinmeniz gerekir. Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı, İş Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı ve Elektronik Belge Sistemi sertifikaları geçiş yapabilmek için zorunlu tutulmuştur. Belgeler tamamlandığında Gelir İdaresi Başkanlığı’na rapor olarak iletilir. Diğer yöntem olan e-Arşiv Özel Entegratör sisteminin GİB tarafından onaylanan aracı kurumları ile geçiş yapmaktır. E-Arşiv Fatura fiyatları, kullanılacak olan özel Entegratör programının kapsamına bağlı olarak değişebilir.

Bazı programlar faturalandırma süreçleri dışında, muhasebe alanını da içeren ek hizmetler sunar. Hizmet kapasitesi göz önüne alındığında, GİB onaylı kullanılan e-Fatura entegratör fiyatları nispeten uygun fiyatlıdır. Hali hazırda e-Fatura kullanıcısı olanların ayrıca GİB üzerinden e-Arşiv Fatura için başvuru yapmalarına gerek yoktur. Direkt olarak Özel Entegratör kullanımı ile geçiş yapabilirler.

Yorum yapın

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.