e-Arşiv Fatura Nedir?

e-Arşiv Fatura Nedir?

e-Arşiv Fatura Nedir?

e-arşiv fatura nedir? e-fatura ile e-arşiv faturanın farkı nedir? e-arşiv fatura kimler için zorunludur? e-arşiv fatura kimlere kesilir?Bu yazımızda en çok merak edilen konuların başında gelen e-arşiv fatura konusuna değiniyoruz.

E-Arşiv fatura, internet üzerinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen e-Dönüşüm uygulamaları arasında en sık kullanılanlardan bir tanesidir. E-Fatura ile karıştırılmaması gerekir. İnternet üzerinde işlem yapan bazı ticari firmaların e-arşiv fatura kesmesi kanuni olarak zorunludur.

E-arşiv fatura 433 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kriterlerine uygun bir şekilde dijital ortamda hazırlanır. Hazırlanan e-arşiv fatura, kağıt üzerinde düzenlenen fatura ile aynı özellikleri taşır. E-arşiv fatura elektronik ortamda düzenlendikten sonra, ikinci kopyası yasal bir zorunluluk olarak dijital ortamda muhafaza edilebildiği gibi ibraz da edilebilmelidir.

Kimler E-Arşiv Fatura Keser?

2020 Vergi yılı içinde yıllık cirosu 5.000.000 TL’yi geçenler iken Kasım 2021 tarihinde açıklanan tebiğe göre 2021 hesap dönemi için 4.000.000 TL, 2022 hesap dönemi için ise 3.000.000 TL ve üzerini geçen mükellefler
1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren e-arşiv ve/veya e-fatura sistemi içinde yer alan ve e-defter uygulaması kullanan firmalar yani e-fatura mükellefleri
2021 Kasım tebliğine göre vergi vermesi zorunlu olmayan kişilere günlük en az 30.000 TL fatura düzenleyen kişi veya firmalar iken yeni tebliğe göre 10.000 TL’nin üzerinde fatura e-arşiv fatura kesmeleri zorunlu tutulmuştur.

2021 Kasım tebliğinde vergi ödemek zorunda olan kişilere günlük en az 5.000 TL fatura düzenleyen kişi veya firmalar iken yeni tebliğe göre bu tutar her yıl değişiklik gösteren fatura kesme sınırına eşitlenmiştir. (2021 yılı için bu tutar 1500 TL olarak belirlenmiştir.)
Dijital ortamda hizmet satanlara aracılık edenler veya internet üzerinden ilan yapanlar

E-arşiv fatura sistemine geçmesi zorunlu olmayıp, gönüllü olarak bu sisteme kaydolan firmalar kanunen belirtilmiş bulunan düzeyleri geçmeden e-defter uygulaması kullanmalıdır.

Güncellenen değişikliklerin detayına linkten ulaşabilirsiniz. https://www.gib.gov.tr/509-sira-nolu-vergi-usul-kanunu-genel-tebliginde-degisiklik-ongoren-teblig-taslagi-yayimlanmistir

E-Arşiv Fatura Nasıl Saklanır?

Vergi Usul Kanununda belirtildiği üzere, e-arşiv faturalar saklanmalıdır. E-arşiv faturayı saklamak vergi mükelleflerinin yasal görevidir. E-arşiv fatura kullanabilmek için firmalar öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’na müracaat etmelidir. Daha sonra her firma kendi işletme yapısına uygun olmak üzere ya özel entegrasyon ya da bilgi sistem entegrasyonu yöntemlerinden birini seçer. En son olarak firmalar, seçtikleri entegrasyon yöntemine göre kendi donanımlarını oluştururlar. Siz de on binlerce işletme sahibi gibi muhasebe programınız için logo işbaşı’nı tercih edebilirsiniz. Ücretsiz deneyin

Firma, bünyesindeki bilgi işlem sisteminin uygun olması halinde e-arşiv uygulamasını kendi sisteminde saklayabilir. Özel entegrasyon yazılımları kullanılıyorsa, e-arşiv fatura kesildikten sonra ikinci kopyası elektronik ortama kaydedilebilir ve çok uzun süreler saklanabilir.

E-arşiv fatura düzenlendikten sonra saklanabilmesi amacıyla yapılabilecek işlemler şunlardır:

E-arşiv faturalar bulundukları e-belge portalından elektronik olarak indirilebilir.
E-arşiv faturaların çıktıları alınır ve fiziki ortamda saklanabilir.

E-Arşiv Fatura Avantajları Nelerdir?

E-arşiv fatura kullanmanın vergi mükelleflerine sağladığı başlıca yararlar şunlardır:

E-arşiv fatura kullanımı sayesinde kağıt tüketiminden tasarruf edilir Bu nedenle e-arşiv fatura çevre dostu olarak tanımlanır.
E-arşiv fatura kullanımı pratik, kolay ve hızlı bir uygulama olduğu için personelin iş yükü de hafifletilmiş olur.
Gerekli hallerde e-arşiv faturaların kurumlara ibrazı son derece pratiktir.
E-arşiv fatura uygulaması sayesinde baskı sırasında herhangi bir hata olması ihtimali çok azalır. Böylece işlemler daha çabuk sonuca ulaşır. Zamandan tasarruf edilmiş olur.

E-arşiv fatura kullanmanın maliyeti, kağıt fatura kullanılmasına oranla çok düşüktür. Bu nedenle e-arşiv fatura kullanımı daha karlıdır.
Firmaların E-arşiv fatura kullanması, uluslararası piyasalarda iş yapan şirketlerin uyguladığı standartlara uyum sağlamasına yol açar
E-arşiv fatura uygulaması kullanmanın bir başka avantajı da, kayıt altına alınan evrakların ne kadar uzun süre saklanırsa saklansın yıpranmamalarıdır.

Yorum yapın

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.