Duvar Çıtası Duvar Dekorasyonu

Son zamanlarda iç mekan dekorasyonlarında oldukça popüler bir uygulama haline gelen duvar çıtaları, evin bütün atmosferini pratik ve ekonomik bir şekilde yenilemeyi sağlıyor. Bu trend uygulama sayesinde evini olduğundan daha ferah gösterebilir, ev dekorasyonunu görsel anlamda zenginleştirebilirsin. Modern, klasik veya minimal farketmeksizin bütün dekorasyon tarzları için uygulanabilen duvar çıtaları, piyasada var olan farklı modelleri ile her ev için uyumlu hale gelebiliyor. Sunulan seçenekler arasından tarzına uygun olanları tercih ederek duvarlarına boyut ve doku kazandırabilirsin. Bu yazımızda, bu uygulama hakkında bilgi sahibi olmanı sağlayabilecek çıta modellerinin ve malzemelerinin incelemesini gerçekleştirdik.

 Düz duvar çıtası modelleri

Duvar çıtası uygulamasının en popüler seçeneği olan düz duvar çıtaları, neredeyse bütün dekorasyon tarzlarına uyum sağlayabilir. Düz duvar çıtalarının farklı malzemelerden üretilmiş modellerini piyasada bulabilir, bütçene ve ev dizaynına uygun olanı tercih edebilirsin. Özellikle modern ve minimal dekorasyon stilleri için duvar dekorasyonlarında düz duvar çıtası kullanımına rastlamak mümkün.

duz-duvar-citasi-uygulamalari

EN ÇOK SATANLAR

İndirim!
6 CM
2,99 
İndirim!
6 CM
4,99 

Masa Dekorları

GAMD-001

69,90 
VİDEO 'lu Ürün

Diş Kliniği Duvar Saatleri

GüzelArt Diş Duvar Saati

(18)
399,99 499,99 
İndirim!
VİDEO 'lu Ürün
99,99 159,90 
İndirim!

Duvar Dekor

GAW-018

299,90 369,90 
İndirim!

Duvar Dekor

GAW-027

59,90 199,90 
İndirim!

Duvar Dekor

3 Maymun

79,90 269,90 
İndirim!

Duvar Dekor

Dünya Haritası

169,90 349,90 
İndirim!
179,90 399,90 
İndirim!

Diş Kliniği Duvar Saatleri

GüzelArt Diş Kliniği Duvar Saati

(1)
499,99 599,99 
İndirim!

Diş Kliniği Duvar Saatleri

GüzelArt Diş Hekimi Duvar Saati

119,90 159,90 
İndirim!

Posta ve Fatura Kutuları

Posta ve Fatura Kutusu

99,99 199,99 
İndirim!

Gözlük Aksesuarları

GüzelArt 6’lı Gözlük Standı

99,99 
İndirim!
99,99 159,99 
İndirim!

Duvar Dekor

Hayat Ağacı

79,90 139,90 
İndirim!
99,99 159,99 
İndirim!
VİDEO
99,99 159,99 
İndirim!
399,99 
İndirim!

Duvar Dekor

GAW-025

99,90 249,90 
duz-duvar-citasi-modelleri

Duvar Çıtası Modelleri

 Motifli duvar çıtası modelleri

Motifli duvar çıtaları, duvar çıtası uygulamasının dekorasyonda en gözle görülür etkiyi yaratan modeli diyebiliriz . Ev dekorasyonuna görsel zenginlik ve doku kazandıran üç boyutlu bir bezeme uygulaması yapmak, motifli duvar çıtaları ile mümkündür. Motifli duvar çıtalarını alışılagelmiş kullanımındaki gibi klasik dekorasyon tarzına ya da ilginç bir kontrast yaratmak için modern dekorasyon tarzına adapte edebilirsin.

motifli-duvar-citasi-kullanimi
motifli-duvar-citasi-uygulamasi

 Geometrik duvar çıtası modelleri

Geometrik duvar çıtaları, çıtaların duvarda geometrik bir düzen ve desen yaratacak şekilde organize edilmesi ile elde edilir. Çıtalar, diğer duvar çıtası modellerinde olduğu gibi duvarların belirli bölgelerine sıralanmak yerine tüm duvarı kaplayacak şekilde uygulanır. Bu duvar çıtası uygulamasının sonsuz tasarım ve desen opsiyonu sunduğunu unutmamalısın. Daha sade organizasyonlar yapabileceğin gibi gösterişli desen düzenlemelleri de meydana getirebilirsin.

geometrik-duvar-citasi-kullanimi
geometrik-duvar-citasi

 Kalın duvar çıtası modelleri

Özellikle ahşap malzeme ile üretilen kalın duvar çıtası uygulamaları, duvarda hoş bir desen yaratır ve hafif bir doku oluşturur. Profillerin görünümü ince çıtalar biçiminden ziyade kalın paneller şeklindedir. Modern ve minimal dekorasyon stillerinde çokça tercih edilen kalın duvar çıtası uygulamaları, bulundukları odaya doğal ve derin bir atmosfer kazandırır.

kalin-duvar-citasi-uygulamasi
kalin-duvar-citasi-kullanimi

 Renkli duvar çıtası uygulamaları

Sıradaki dekorasyon önerimiz duvar çıtası biçiminden ziyade uyguladığın renk kombinasyonları ile ilişkili. Tercih ettiğin duvar çıtası modeli ne olursa olsun bu uygulamayı çeşitli renk eşleştirmelerini de düşünerek planlarsan eşsiz bir dekorasyon düzeni yaratabilirsin. Örneğin duvar çıtalarını arka plandaki duvar rengi ile kontrast yaratacak bir şekilde ayarlayabilir veya aynı duvar çıtası modelini farklı renk ikilileri oluşturarak uygulayabilirsin.

renkli-duvar-citasi-seçimi
renkli-duvar-citasi-uygulamalari

 Farklı duvar çıtası kombinasyonları

Duvar çıtası uygulamasında sıklıkla tercih edilen bir diğer düzenleme ise farklı duvar çıtası modellerini bir arada tercih etmektir. Duvar çıtaları genellikle iç içe geçen çerçeveler şeklinde düzenlendiğinden, çeşitli duvar çıtalarını bir araya getirmek dekorasyona görsel zenginlik katan bir yaklaşım olabilir. Bu uygulamada önemli olan nokta, görsel olarak uyumsuzluk yaratmayacak ve bütünlük içinde düzenlenebilecek modeller arasından seçim yapmaktır.

ikili-duvar-citasi-kullanimi
ikili-duvar-citasi

Duvar Çıtası Malzemeleri

 Stropiyer duvar çıtaları

Stropiyer duvar çıtaları, duvar çıtası seçenekleri arasından en pratik ve ekonomik uygulama biçimi olarak karşımıza çıkar. Piyasada pek çok mağazada uygun fiyata bulabileceğin stropiyer duvar çıtalarını evinin duvarlarına kolaylıkla uygulayabilirsin. Beraberinde uygulama kılavuzu da bulunan stropiyer duvar çıtasını, kendinden yapışkanlı özelliği sayesinde zorluk yaşamadan dekorasyonuna dahil edebilirsin. Düz köşeli ya da köşeleri motifli olan farklı modeller arasından kendi tarzına uygun olanı seçerek orijinal bir uygulama yaratabilirsin. Halihazırda renkli olarak bulabileceğin ya da boyanabilir özellikte olan stropiyer çıtaların dayanıklılığının az olduğunu, pek uzun ömürlü olmadıklarını da göz önünde bulundurmalısın. Bu nedenle stropiyer malzemeyi, özellikle duvar çıtası uygulamasını denemek isteyen ama emin olamayan, ekonomik bir uygulama arayan okuyucularımıza tavsiye ederiz.

stropiyer-duvar-citasi-modelleri

 Poliüretan duvar çıtaları

Duvar çıtası uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir diğer malzeme ise poliüretandır. Piyasaya yeni giren bir malzeme olmasına rağmen halihazırda kullanılan malzemelerin yerini hızlıca alan bu malzeme, duvar çıtası uygulaması için en dayanıklı seçeneklerden biri olarak ele alınır. Yüksek yoğunluklu olmasına rağmen hafif bir malzeme olması, poliüretanın tercih edilirliğini artıran sebeplerin başında geliyor. Düz modelleri ile sade ve modern, desenli ve köşe motifli modelleri ile daha çok klasik dekorasyon tarzlarına hitap eden poliüretan duvar çıtaları, özelleştirilebilir olma avantajına da sahiptir. Su ve neme karşı oldukça dayanıklı olan poliüretan duvar çıtalarının son derece uzun ömürlü bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Stropiyer duvar çıtalarından çok daha dayanıklı ve ahşap çıtalardan çok daha uygun fiyatlı olan bu malzeme, pratik ve dayanıklı bir uygulama için doğru tercih olacaktır.

poliuretan-duvar-citasi-modelleri

 Alçı duvar çıtaları

Yüzlerce yıldır kullanılan, dayanıklı ve doğal bir malzeme olan alçı, duvar çıtası uygulamaları için de tercih ediliyor. Natürel bir malzeme olmasından ve dekorasyona kazandırdığı dokulu görünümden dolayı çokça tercih edilen alçı duvar çıtaları, pek çok dekorasyon stiline uyum sağlayabilir. Yüksek kaliteli bir malzeme olmasına rağmen, diğer çıta malzemelerine kıyasla gözenekli ve heterojen bir yapıya sahip olan alçı bir takım uygulama problemleri yaşanmasına neden olabilir. Örneğin ağır bir malzeme olmasından dolayı kalıba döküm işlemi zor olabilir ve yanlışlıklara bağlı olarak yer yer çatlaklar meydana gelebilir. Yine ağırlıktan kaynaklanan nedenlerle, bu malzemenin sunduğu tasarım ve uygulama seçenekleri oldukça sınırlıdır. Ayrıca renk seçeneklerinin de sınırlı olduğunu söyleyebiliriz çünkü alçının ham ve pütürlü dokusu boya yapmayı zorlaştırır, bu nedenle çoğu alçı duvar çıtası üreticisi yalnızca temel renkleri uygulamaya dahil eder.

alçi-duvar-citasi-uygulamalari

 MDF duvar çıtaları

Duvar çıtası uygulamaları için tercih edilen standart malzemelerden bir diğeri de MDF ve ahşaptır. Uygun fiyatlı ve hafif olması ile ön plana çıkan MDF, poliüretan gibi kimyasal bazlı malzemelerden daha doğal ve sıcak olması özelliklerinden dolayı çokça tercih edilir. MDF duvar çıtalarının özellikle yeni inşa edilmiş evlere hazır olarak dahil edildiğini görürüz, böylelikle süpürgelikler gibi diğer yapısal unsurların da gözetildiği dekoratif bir bütünlük sağlanmış olur. Boyanabilir olmasından ötürü her dekorasyon tarzına uygun hale getirilebilecek MDF duvar çıtaları, sade ve gösterişli olacak şekilde sayısız versiyonu ile karşımıza çıkar. Ancak doğal yapısını destekleyecek biçimde en çok düz MDF çıta örneklerine rastladığımızı söyleyebiliriz. Pek çok olumlu niteliği olan MDF ve ahşap duvar çıtalarının tek olumsuz yanı, sıcaklık değişimlerinden dolayı esneme ve büzülmeye yatkın olmaları ve dolayısıyla zamanla bükülmeleridir.

ahşap-mdf-duvar-citasi-uygulamalari
Duvar Dekorasyonu Duvar Çıtası Uygulamaları ,  Duvar Dekorasyonu Duvar Çıtası Uygulama , Duvar Dekorasyonu Duvar Çıtası , Duvar Dekorasyonu Duvar Çıta , Duvar Dekorasyonu Duvar Çıtası fiyat , Duvar Dekorasyonu Duvar Çıta fiyatları  , Duvar Dekorasyonu Duvar Çıtası ürünleri
 
Alıntı: armut.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kargo ücretleri alıcılarımız tarafından karşılanır ve 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. İade kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen İade Kuralları sayfasını inceleyiniz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.