Doğru Aydınlatma Önerisi

İyi bir dekorasyonun en önemli tamamlayıcılarından biri aydınlatmadır. Ambiyans ve görünüşte yarattığı etki ile doğru uygulanmış bir aydınlatma, iç ya da dış olsun bütün mekanlar için vazgeçilmezdir. Ev dekorasyonlarında genellikle gözden kaçırılan ya da önemsenmeyen aydınlatma seçimi, farklı teknikler ve yaratıcı fikirler bir araya getirildiğinde atmosferi fazlasıyla değiştirebilir. Kış aylarında yaşam alanlarımıza giren sınırlı gün ışığı ve kasvetli havalar sebebiyle bulunduğumuz atmosfer ruh halimiz için daha önemli hale geldi. Olumsuz etkileri en aza indirebileceğin, enerjini yükseltecek keyifli ortamlar oluşturmak için doğru aydınlatma tekniklerine göz atalım.

Doğru ışık tonlarını seçerek başla

Işıklandırmadaki ampullerin rengine dikkat etmek istediğin ambiyansı yaratmak için yapman gerekenlerin başında geliyor. Işık kaynağının tonu ortamın modunu değiştirmek için çok önemlidir. Beyaz tonlar daha fazla ışık geçirgenliği sağlayabilir ancak daha soğuk tonlar yaratabileceğini de unutma. Sıcak beyaz, soğuk beyaz ve gün ışığı tonları arasındaki farklar bir odanın verdiği hissi tamamen değiştirebilir. Sarı, kırmızı gibi tonlar ise ışığa hafif renk verecek, atmosferi daha sıcak hale getirecektir. Farklı odalarda bu tonları deneyip, kullanım amaçlarına göre senin için en iyi olana karar verebilirsin.

l1.jpg

 Açık renk ve ince kumaşlar kullan

Kasvetli havaların etkisini azaltmak için aydınlatmanın yanında perde, koltuk örtüsü gibi tamamlayıcı dekorasyon ürünlerinde yapacağın seçimler de önemli. Bu kumaşlarda tercih edeceğin açık renkler odada daha aydınlık ve parlak bir etki yaratacaktır. Doygun ve koyu renkli kumaş seçimleri ise gün ışığını hapsedip daha karanlık ve yorucu bir ortam oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca, dışarıdan gelen doğal ışıktan maksimum seviyede faydalanabilmek için perdeleri pencerenin kenarlarında tutmayı unutma.

c1.jpg

 Karanlık köşeleri aydınlat

Oturma odalarında ışığın erişmediği, loş gözüken bir nokta mutlaka vardır. Doğal ışık azaldığında bu alanlardan verim almak neredeyse imkansızlaşır. Bulunduğun ortamı daha samimi ve konforlu hale getirmek için bu köşelere yerleştireceğin bir ışık kaynağı etkili bir çözüm olacaktır.

l2.jpg

 Aynalardan ve parlak yüzeylerden faydalan

Bir odadaki ışığı yansıtmak için aynalar harika bir seçimdir. Ayna yerleştirdiğin bir duvar odaya iki kat büyükmüş izlenimi verebilir. Büyük aynaların bütçeni aşabileceğini düşünüyorsan, odanın stratejik köşelerine yerleştireceğin parlak kristalli veya aynalı objeler ile benzer bir etki yaratabilirsin.

l3.jpg

 Üç farklı aydınlatma türüne birlikte yer ver

Doğru aydınlatma için bilmen gereken en önemli tekniklerden biri de ortamda en az üç farklı aydınlatma türü kullanmak. Genel aydınlatma pratik olarak tercih edilen, tüm alanı ışıklandırmak için kullanılan armatür, avize, gömme tavan gibi ışık kaynaklarından oluşur. Görev aydınlatması ise özellikle kullanacağın alanı aydınlatan masa lambası ya da tezgah üstü lambası gibi işlevsel ışıklardır.

masa-uzeri-durum-aydinlatmasi

Son olarak, vurgu aydınlatması ise dekorasyondaki aksesuar ya da sanat eseri gibi objeleri öne çıkararak etki sağlar. Tasarım uzmanlarına göre bir odada bu üç türü de kullanarak en etkili aydınlatmayı sağlayabilirsin.

canli-duvar-renkleri-ile-odayi-aydinlat

 Canlı ve parlak renkler kullanarak dekorasyona hareket kat

Ortamdaki ışığı etkili kullanmanın yollarından biri de dekorasyonda canlı ve parlak renklere yer vermek. Bu üstünde çok düşünülecek bir konu gibi gözükmese de, renklerin insan psikolojisi üzerinde etki yarattığı uzun süredir kabul ediliyor. Soft renkler yerine aksesuarlarda ya da belirli duvarlarda kullanabileceğin dikkat çekici renkler modunu yüksek tutmana yardımcı olacak.

parkeler-ile-isigi-yansit

 Halı ve kilimleri azaltmayı dene

Odanın zemini ahşap parkelerden oluşuyorsa, halı ve kilimleri en az sayıya indirmek kesinlikle dikkate alabileceğin bir fikir. Özellikle kapalı havalarda içeri giren ışık parlak parkelerden yansıyarak duvarlara ve odaya daha aydınlık bir görünüm verecektir.

dimmer-anahtarli-aydinlatma-kullan

 Dimmer anahtarlı ışık kaynakları kullan

Aydınlatmayı en esnek ve pratik şekilde kullanmanın yolu ışık kaynaklarını dimmer anahtarları ile kullanmak. Işığın parlaklığını kademeli şekilde azaltıp arttırabileceğin bu anahtarlar ile gün içinde değişen moduna uygun ortamı yaratabilirsin.

Doğru Aydınlatma Önerisi , Doğru Aydınlatma Öneri , Doğru Aydınlatma fikir , Doğru Aydınlatma fikirleri , Doğru Aydınlatma ürünleri , guzelart aydınlatma , guzelart aydınlatma ürünleri  , Doğru Aydınlatma Önerisi teknikleri

Alıntı: armut.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kargo ücretleri alıcılarımız tarafından karşılanır ve 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. İade kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen İade Kuralları sayfasını inceleyiniz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.