Published On: Aralık 30th, 2021630 words3,2 min read

Bulgurlu Sardalya

Bulgurlu Sardalya

Hazırlanma Süresi
35 Dakika

Porsiyon
2 Kişilik

Malzemeler

1 kaşık pul biber.
100 gr. beyaz peynir.
2 yiyecek kaşığı biber salçası.
2 yiyecek kaşığı elma sirkesi.
500 gr. ince bulgur.
75 gram çekirdeksiz zeytin.
8 tane iri sardalya.
Maydanoz.
Misket limonu.
Su.
Taze nane.
Taze soğan.
Tuz.
Yoğurt (İsteğe bağlı olarak).
Zeytin yağı.

Bulgurlu Sardalya Hazırlanışı

Kızgın tavaya yağ dökmeden sardalyaları yerleştirin ve tuzlayın. Süratli ateşte kıtır kıtır olacaklar. Bir kasede 2 yiyecek kaşığı salçanızı 2 yiyecek kaşığı elma sirkesi ve birazcık su ilave ederek sulandırın, 1 kaşık pul biber ilave edin. Bu sosu sardalyaların üstüne ters ve yüz olacak şekilde sürün. Bu sırada bulguru kaynar suyla ıslatın ve şişmesi için üzerini kapatarak beklemeye alın.

Daha evvelinde hazırlayıp derin dondurucunuzda sakladığınız doğranmış taze soğanlar ile taze nane, maydanoz, zeytin ve beyaz peyniri karıştırın. Bulgurunuz hazır olduğunda bu karışım ile karıştırın, üstüne misket limonun kabuğunu rendeleyin ve zeytin yağı ilave edin.

Alevden aldığınız sardalyaların üstüne tavadayken misket limonu sıkın.

Bulgurun üstüne sardalyaları dizerek ve acı sosu hafifletmek için yanında bir yiyecek kaşığı yoğurt ile servise hazır hale getirebilirsiniz.

Afiyetle yiyin…

Sardalya Tarifi Iyi mi Yapılır?

Sardalyanın içini temizleyip, ortasındaki kılçıklarını çıkarıyoruz.
Temizlenmiş sardalyayı düz yayvan bir borcama alıyoruz.
Üstüne tuzunu ve mısır ununu döküp hafifçe her tarafına buluyoruz bu işlemi yavaş yapmak lazım dağılabilir zira balıklarınız.
Büyük geniş bir teflon tavaya yarım çay bardağı sıvı yağı dökün ve balıkları dizin bir tarafı kızarınca öteki yüzünü maşa ile çevirin.
Kapaklı olursa daha iyi olur kapağı kapatılarak pişirilmesi lazım.
Yanında bolca yeşillikli salata ile afiyetle yiyebilirsiniz. 🙂

Sardalya Iyi mi Pişirilir?
Fırınlama Yöntemi:
Sardalyayı, yağsız bir halde pişirmek isteyenlerin en oldukca tercih etmiş olduğu yöntem fırınlamaktır. Baharatlarla marine edilen sardalya, yağlı kağıdın üstüne aralıklı olacak şekilde dizilir. İsteğe gore soğan, limon dilimleri ve maydanoz ilave edilir. 200 dereceli fırında içi yumuşayıp dışı kızarana kadar, ortalama 30 dakika, pişirilir. Pişen balıklar, sıcak sıcak servis edilir.

Izgara Yöntemi:
Sardalya, mangal ve ızgara için de ideal bir balık türüdür. Sardalyaları ızgara dizdikten sonrasında üstünde zeytinyağı ve limon suyu gezdirin. Önlü arkalı bir halde piştikten sonra soğan ve maydanoz ilave ederek servise hazır hale getirebilirsiniz. Izgara yöntemiyle sardalyaları, ortalama 20 dakikada pişirebilirsiniz.

Kızartma Yöntemi:
En oldukca tercih edilen yöntemlerden biri de kızartma yöntemidir. Sadece sardalyayı pişirmek için, kesinlikle yapışmaz yüzeyli tencere kullanılmalıdır. Ek olarak kılçıksız sardalya alarak, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Sardalya kızartma için, ilk olarak mısır ununa sevdiğiniz baharatları ilave ederek karıştırın. Balıkları bu karışıma batırdıktan sonrasında, zeytinyağı eklenmiş tencerede önlü arkalı bir halde kızartın. İki tarafı da piştikten sonrasında, kağıt havlu üstünde bekleterek fazla yağını süzdürebilirsiniz.

Konserve Yöntemi:
Marketlerde hazır paketler halinde satılan sardalya konservelerini de sevdiğiniz yiyeceklere dönüştürebilirsiniz. Bunun için bolca soğanlı, marul salatası yaparak içine konserve sardalyaları ekleyebilirsiniz.

yorumunuzu bırakın

İlgili Mesajlar