Askeri Saatler Hakkında Her Şey

Askeri Saatler Hakkında Her Şey

Askere gitmiş olsun veya olmasın askeri saat denildiğinde tüm erkeklerin aklına Casio’nun meşhur F-91W modeli gelir. Aslında, bahsettiğimiz saatleri Casio F-91W ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Askeri saatler nispeten yeni olsa da saatlerin gelişim tarihinde önemli bir rol oynamaktadır. Yalnızca askeri kullanım için üretilen ilk saat 1800’lü yılların sonlarında ortaya çıkmaya başladı. Alman imparatoru Wilhelm, 1879 yılında Alman İmparatorluk Donanması için 1.000 adet saat ısmarladığında ordusu için askeri saat kullanan ilk Hükümdar olmuştu. 1900’lü yılların başında dünya genelindeki ordu ve donanmalar sahadaki doğru zaman işleyişinin faydalarını görmeye başladı ve askerler üniformalarıyla birlikte düzenli olarak bir askeri kol saati taşımaya başladılar.

İlk askeri kol saatleri, erkek cep saatlerinden uyarlandı ve kasanın kenarlarına lehimlenmiş bir kulp içinden geçirilen kayış ile kola bağlanmaktaydı. İngiliz ordusu Boer Savaşları sırasında bu ilk askeri saatlerin kapsamlı bir şekilde kullanılmasını sağlayarak önemli bir avantaj kazandı.

Savaşın bitmesi ile birlikte askerler saatlerini artık evde kullanmaya başladı. Bu durum başka insanların da saat takma isteğini tetikleyerek halk arasında popülerleşti. Saat sektörü bu yeni eğilime hızlı bir şekilde cevap verdi ve günümüzün en tanıdık markalarından birçoğu, yeni kol saatlerine olan artan talebi karşılamak için daha küçük saatler üretmeye başladı.

 

Kol saatinin yaygınlaştırılmasının yanı sıra askeri saatler geniş bir yelpazede yeniliklere imza attı. Bölgedeki askerler saatlerini birbirleriyle senkronize etmenin bir yolunu arıyorlardı. Bu ihtiyacı gidermek için saatin durdurulabileceği bir hareket tasarlandı. Saatlerin saniyeye kadar aynı zamanı gösterecek şekilde ayarlanmasına imkan veren bu geliştirme o dönem çok değerliydi. Saat endüstrisinde bir diğer geliştirmeye de askeri pilotlar ön ayak olmuştur. Pilotlar, kokpite kullanabilecekleri doğru bir saatin önemini fark ettiler ve üreticiler özellikle savaş pilotları için kol saati yapmaya başladılar. Bu yeni saatlerin çoğunda, gece karanlığında saatlerin okumasına izin veren parlak, büyük ve son derece okunaklı kadranlara yer verilmişti. Askeri pilotlar büyük boy saatlerin popülerliğinden büyük ölçüde sorumludurlar. Yüksek hızlı jet uçakları geliştirildiğinde, askeri alanda belirli saat aralıklarını ölçmek için havacı kronografı birçok pilotun avantaj kazanmasını sağladı.

Günümüzde askeri ihtiyaçlar ve talepler saat sanayisinde yeni gelişmelere ilişkin standartları belirlemeye devam etmektedir. İleri teknolojiye sahip saatler GPS alıcısı ve atomik saatli radyo kontrolü senkronizasyonu gibi gelişmiş özellikleri bir araya getiriyor. Başlangıçta ordu için geliştirilen titanyum ve karbon fiber gibi yeni malzemeler, saat üreticileri için oldukça popüler ve günümüzün en iyi saatlerinin bir kısmında bu malzemeler kullanılıyor.

Askeri Saatler Hakkında Her Şey , Askeri Saatler Hakkında Her Şey ve daha fazları bu yazımızda

error: UYARI: Tüm ürünler patent enstitüsü tasarım tescillidir. İzinsiz kopyalanması , kullanılması ve satılması halinde uyarı gerektirmeksizin ASAL HUKUK DANIŞMANLIK yasal işlem başlatmaktadır.