AliExpress nedir?
 
 • 1999’da kurulan internet devi Alibaba Group’un 2010 senesinde hayata geçirdiği B2C (işletmeden müşteriye) odaklı çevrimiçi alışveriş platformu AliExpress, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biridir. AliExpress 2019 yılından itibaren Türkiye’de de faaliyet göstermekte, Türk markalarının ve KOBİ’lerinin onlarca farklı ürün kategorisinden yüz binlerce ürünü 220’den fazla ülkeye gönderebilmesine olanak sağlamaktadır.
AliExpress’te başarılı olmak için ne yapmak gerekir?
 
 • 1) Mağazada listelenen ürünlerin sayısı yüksek olmalıdır. AliExpress mağazanız üzerindeki ürün sayınız trafiğinizi etkiler bu nedenle nekadar çok ürün listelerseniz trafiğiniz okadar pozitif etkilenir.
  2) Mağazada listelenen ürünlerin fiyatları doğru fiyatlandırma yöntemleriyle hesaplanmış rekabetçi fiyatlar olmalıdır.
  3) Mağazada listelenen ürünlerin kargo fiyatlarının en çok satış yaptığı bölgeye göre hesaplamak. Mağazanızı yeni açtığınızda ürün fiyatlandırmalarız da kargo maliyetlerinizi 1. Bölgeye göre hesaplayıp ürün fiyatlandırmalarınızı yapmanızı öneririz. Dilerseniz 2. Ve 3. Bölgeyi alıcı öder yapabilir veya ilk aşamada satışa kapatabilirsiniz.
  4) Ürün isim ve açıklamalarını kurallara uygun & net ve detaylı girmek.
  5) Mağaza promosyonları uygulaması, platform kampanyalarına dahil olarak ürünlerini daha çok müşteriye ulaştırmak.
  Detaylı bilgi için e-ihracat eğitim sunumlarımızı inceleyebilirsiniz : https://www.aliexpressuniversity.com/
AliExpress Türkiye satıcıları yurt içi satış yapabilir mi?
 
 • Hayır. AliExpress Türkiye satıcıları Türkiye ve Çin dışındaki 220’den fazla ülkeye satış yapabilir.
AliExpress nedir?
AliExpress nedir?
AliExpress satışlarında dolar dışında bir para birimi kullanabilir miyim?
 
 • AliExpress 38 farklı para birimi ve ödeme yöntemi ile sizin adınıza risk kontrolü ve tahsilat yapar, başarılı teslimatı takiben hakedişinizi sizin adınıza açılan Alipay hesabınıza ABD doları cinsinden yatırır.

  Türkiye’deki bir bankadan açacağınız dolar hesabına 220’den fazla ülkeden gelen siparişlerin tutarları ABD doları cinsinden aktarılır.

AliExpress’de komisyon ücretleri ne kadar?
 
 • AliExpress platformunun teknik servis karşılığında, satış üzerinden alınan komisyondur. Özetle platformda bulunmanı bedelidir. Komisyon oranı kategoriye bağlı olarak %5 – 8 arasında değişmektedir. Tüm kategoriler ve komisyon oranlari için; https://sell.aliexpress.com/zh/__pc/agreementtr.htm
AliExpress’de mağaza açma ücreti, yıllık mağaza abonelik ücreti mevcut mudur?
 
 • Platform, kategoriye göre değişen komisyon oranı dışında satıcıdan yıllık mağaza bedeli veya abonelik ücreti gibi ek bir talepte bulunmaz.
AliExpress’de satış yapmak için İngilizce bilmek şart mı?
 
 
 • AliExpress’te satış yapmak için İngilizce bilmenize gerek yok. Sistem size 18 dilde otomatik tercüme desteği verir, bu sayede hem ürünleriniz yerel dillerde listelenir, hem de müşterileriniz ile panel üzerinden kendi dilinizde kolayca iletişim kurabilirsiniz.
Hangi kategorideki ürünler satışa kapalıdır?
AliExpress çok satan ürünler
AliExpress çok satan ürünler
 • AliExpress Mağazasını açan satıcı ürünlerini yüklemeden önce mevcut kuralları dikkatli bir şekilde okumalıdır.

  Platformun yasakladığı ürünleri, kargo firması tarafından gönderimin olmadığı ürünleri aliexpress mağazasında listelememelidir. Kurallar ihlal edilirse, mağaza platform tarafından cezalandırılır, hatta kapatılabilir.

  AliExpress şirket politikası gereğince yasaklanan ürünler ve yasadışı ürünler satılamaz. Platform kurallarına https://www.aliexpressuniversity.com/home/course/d%C3%B6k%C3%BCman-aliexpress-platform-kurallar%C4%B1/166 linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

AliExpress’te satış yapmanın avantajları nelerdir?
 
 • AliExpress’te satış yapmanın birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları:
  1) 200’den fazla ülke ve bölgede 150 milyon müşteriye ulaşmanızı sağlar. Başta Rusya, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika olmak üzere bir çok pazara tek bir panel kullanarak satış yapabilirsiniz.
  2) 38 farklı para birimi ve ödeme yöntemi ile sizin adınıza risk kontrolü ve tahsilat yapar, başarılı teslimatı takiben hakedişinizi sizin adınıza açılan Alipay hesabınıza ABD doları cinsinden yatırır.
  3) 18 dilde otomatik tercüme desteği vardır, bu sayede hem ürünleriniz yerel dillerde listelenir, hem de müşterileriniz ile panel üzerinden kendi dilinizde iletişim kurabilirsiniz.
  4) AliExpress’in yerel ve global lojistik partnerleri ve iş ortaklıkları ile siparişler kapınızdan teslim alınır, gümrük ve lojistik işlemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde halledilir, sevkiyat tamamlanır.
  5) Ürünleriniz mikro ihracat kapsamında ülkeden çıktığı için lojistik partnerinizin size vereceği ETGB belgesi sayesinde KDV muafiyetinden faydalanabilir, Türkiye’de ödediğiniz KDV’yi borcunuza mahsup edebilirsiniz.
  6) Müşterinin keyfi iade yapması durumunda lojistik masrafına kendi katlanmak durumundadır, bu sebeple iade oranları oldukça düşüktür.
  7) Deneyimli satıcı destek hattı danışmanları ile sadece sorularınızı yanıtlamak ile kalmaz, satışlarınızı arttırmanız için mağazanıza özel ücretsiz E-İhracat danışmanlığı sağlar.
  8) AliExpress University Türkiye çatısı altında her hafta farklı konularda düzenlenen webinar’lar ile satışlarını geliştirmek isteyenlere düzenli eğitim imkanı sağlar, Dingtalk uygulaması ile hem diğer satıcılar hem de AliExpress Türkiye ekibi ile sürekli temasta olabilirsiniz.
  9) Dünyanın en büyük e-ticaret kampanyası olan 11.11 Global Alışveriş Festivali’ne katılarak markanızı globale taşıyabilir ve satış yapabilirsiniz.
AliExpress’te hangi kategorilerdeki ürünleri satabilirim?
 
 • AliExpress’te kadın ve erkek giyim, ayakkabı, elektronik aletler, takı ve aksesuarlar, anne bebek gibi 26 farklı ana kategori ve onlarca alt kategoride ürün satılabilir. Bu kategoriler ;

  Giyim ve Aksesuar, Oto ve Motosiklet Aksesuarları, Güzellik ve Sağlık*, Düğün ve Organizasyonlar, Çanta ve Valizler, Elektronik Aletler ve Sistemler, Spor ve Eğlence, Eşyalar, Tüketici Elektronik Aletleri, Ekleme Saç ve Peruk*, Araçlar, Ev ve Bahçe, Mücevher ve Aksesuarlar*, Oyuncak ve Hobiler, Işıklar ve Aydınlatma, Anne ve Bebek, Ev Dekorasyonu, Mobilya, Ofis ve Okul Malzemeleri, Bilgisayar ve Aksesuarları, Saatler*, Erkek Giyim, Bayan Giyim, Güvenlik ve Koruma, Telefonlar ve Telekomünikasyon, Ayakkabılar.
  *Bu kategoriler için özel izniniz bulunması gerekmektedir.

AliExpress hesabına hangi bölge/ülkeden başvuru yapılabilir?
 
 • Şu anda açık kayıt bölgelerimiz: Çin, Rusya, İspanya, İtalya, Türkiye, Fransa’dır. Sadece Çinli ve Türk satıcılar tüm dünyaya satış yapabilir. Diğer ülkeler kendi iç pazarında satış yapabilir.
Aliexpress Seller uygulaması nedir?
 
DÜNYANIN EN ÇOK SATIŞ YAPILAN PLATFORMUNDA ÇOK SATAN ÜRÜNLERİ YERLİ ÜRETİCİDEN ALIP YÜKSEK KARLA SATMAK İSTERMSİNİZ? ÜSTELİK SÖZLEŞMELİ BİR ŞEKİLDE. DETAYLAR İÇİN 0850 302 84 85 whatsapp bilgi hattında bize yazabilirsiniz.

Alıntı: AliExpress

Kargo ücretleri alıcılarımız tarafından karşılanır ve 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. İade kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen İade Kuralları sayfasını inceleyiniz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.