Ahşap oyuncak son dönemde daha fazla tercih edilmektedir. Çocuklarımızı beslemek, giydirmek kadar ruhlarını doyurmakta önemlidir, hatta daha fazla. Mutlu bireylerin temeli çocuklukta atılır, mutlu çocukluğun sırrı da oyundur. Çocuklar hayatı oyunun içinde öğrenirler. Bu bir nevi soyut sistemi somutlaştırmaktır. Bu konuda ebeveynlerin en iyi destekçileri ahşap oyuncak olmaktadır. Okuma-yazma ve matematikte de Montessori eğitim sistemine uygun ahşap oyuncaklar oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ahşap oyuncak sayı blokları ile öğretilen bir matematik konusu hem daha eğlenceli hem de daha kalıcı olacaktır.

Ahşap Oyuncakların Faydaları:

  1. Ahşap doğal bir malzemedir bu yüzden çocuk sağlığı için uygundur. Ahşap; çocukların üzerinden negatif elektriği alır, sürekli ahşap oyuncaklarla oynayan çocuklar, doğal bir malzemeye dokundukları için pozitif davranışlar sergilerler. Hafiftir, kesici, delici özelliği yoktur, bu yüzden en güvenli oyuncak türüdür. 
  2. Çocukların zihin gelişimini olumlu yönde geliştirir. Gereksiz ışıklardan, seslerden etkilenmeyen çocuklar kendi hayal güçlerini kullanarak yaratıcılıklarını geliştirirler. Gereğinden fazla, karışık renkli oyuncaklar çocukların gözlerini yoracağı gibi içlerinde ki sakinlik hissini de ortadan kaldırır.
  3. Daha dayanıklıdır. Bir çocuğun gücü ile kırılması oldukça zordur. Abiden, abladan kardeşe yadigar kalabilir, dikkatli kullanılırsa bir ömür saklanabilir. Çoğunluğu el emeği olup, kalitelidir. Dededen toruna en güzel mirastır.
  4. Sanıldığının aksine daha ekonomiktir. Kolay kırılan plastik oyuncakların yenisini almak gerekirken sağlam olan ahşap oyuncak ömürlüktür. Sürekli kullanıldığı, uzun vadede sağlam kaldığı için verilen paraya değer.
  5. Günümüz teknolojisinin olumsuz yanlarından biri de çocukların ekran karşısında fazla kalmaları olmuştur. Ahşap oyuncakların en güzel yanı çocukları hayata karıştırıp, ekran bağımlılığının önüne geçmesidir. Pedagoglar iki yaşına kadar çocukların ekran ile hiç tanışmamaları gerektiğini vurgulamaktadır. Bu süreçte kullanılacak oyuncaklar çocukların gelişimini doğru yönde tamamlamaları, zihin dünyalarını şekillendirmeleri ve hayal güçlerini zenginleştirmeleri için çok önemlidir.
  6. Görsel açıdan çocuk odalarında karmaşa oluşturmazlar. Dolap ve masa üstlerine koyduğunuz zaman şık bir sanat eseri gibi dururlar. Her yaş grubuna hitap ettiği için bir oyuncak ile farklı yaşlardaki çocuklar oynayabilir. Bu yüzden birden fazla çocuğu olan evlerde oyuncak sayısının fazla olmasına gerek yoktur.
  7. Çocuklar birleştirip boyayabilir. Bu çocukların küçük kas gelişimine destek olur. Yaparak yaşayarak öğrenirler. Ahşap yapbozlar ile düşüncelerde süreklilik kazanımını kavrarlar. Olayları birleştirme ve bağ kurma gibi becerilerini de geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kargo ücretleri alıcılarımız tarafından karşılanır ve 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. İade kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen İade Kuralları sayfasını inceleyiniz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.