İçeriğe geç

2021 Şömüne Fikirleri

2021 Şömüne Fikirleri

Hem bulunduğu odayı ısıtan işlevsel bir eleman olan hem de dekoratif görünümü ile ev dekorasyonunu zenginleştiren şöminelerin pek çok dekorasyon stiline uygun örnekleri bulunuyor. Genellikle bulunduğu odanın en dikkat çeken dekorasyon ürünü olarak nitelendirilen şöminenin tasarımı oldukça önemli. Bu önemli ürünün, odadaki diğer dekorasyon ürünlerinden farklı bir biçimde ön plana çıkarken onlarla aynı dili konuşarak bir bütünlük oluşturabilmesi gerekiyor. Evinde yenilemek istediğin bir şömine mevcutsa veya dairende şömine için elverişli bir alan varsa, sonsuz seçenek arasından tarzına uyan şömine tasarımını tercih ederek ev dekorasyonunu zenginleştirebilirsin. Bu yazımızda, farklı dekorasyon stillerine uyan ve çeşitli dekoratif işlevler sağlayan şömine tasarımı örneklerini bir araya getirdik.

 Ahşap panelli şömine

Ev dekorasyonunda kullanılan ahşap paneller, bulundukları odaya doğal ve modern bir görünüm kazandırır. Şömine duvarını dekorasyon stiline uyan ahşap paneller ile döşeyerek şöminenin yansıttığı sıcak ve keyifli atmosferi destekleyebilirsin. Ahşap panellerin renk tonu ile şöminenin rengi ve malzemesini birbirini tamamlayan bir uyum içinde ya da kontrast yaratacak biçimde tercih edebilirsin.

ahsap-panelli-somine

2021 Şömüne Fikirleri

 Separatör şömine

Farklı kullanım alanlarına ayırdığın geniş boyutlu bir odan varsa, uygun bir şömineyi bu iki kullanım alanını birbirinden ayıracak bir separatör olarak değerlendirmeni önerebiliriz. Bu dekorasyon fikrinde şömine, hem odayı ısıtan konforlu bir ürün hem de geniş alanı ikiye bölen bir ayırma elemanı olarak iki görev görür. Bu iki işlevinin yanı sıra dekorasyonu zenginleştiren bir unsur olarak da yer alır. Bu noktada önemli olan, şömine boyutu ve odanın boyutları arasında doğru bir orantı dengesi yakalamak ve şöminenin oda için fazla küçük veya fazla büyük olmasının önüne geçmek olacaktır.

separator-somine

 Metalik şömine

Uygulama örneklerine sıklıkla rastlanmasa da, endüstriyel bir görünüm sunan metalik şömineler bazı dekorasyon stillerini etkili bir şekilde destekleyen dekorasyon uygulamaları olarak nitelendirilebilir. Genellikle bakır, siyah ya da antrasit tonlarda seçenekler sunan metalik şömineler, özellikle rustik ve endüstriyel dekorasyon tarzlarını destekler. Eğer genel olarak lüks ve klasik bir atmosfer sunan bir dekorasyon stilin varsa, metalik şömine kullanımı ile ilginç bir kontrast yaratmayı da deneyebilirsin.

separator-somine

 Şömine ve tablo dekoru

Bulundukları alanın odak noktalarından biri olan şömineler, doğru dekore edildiklerinde odanın dekorasyonunu son derece etkileyici bir hale getirebilir. Etki yaratan bir dekor oluşturmak için halihazırda dikkat çeken bir dekorasyon elemanı olan şömineyi büyük bir sanat tablosu ile desteklemek, oldukça mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Şömine duvarına monte edeceğin bu sanat parçası dekorasyon tarzını yansıtan bir tablo olabileceği gibi alternatif duvar süsleri ya da el işleri de olabilir.

tablo-ve-somine

 Ayna ile şömine dekoru

Dekorasyonun ilgi odağı sayılabilecek bir dekoratif eleman olan şömineyi büyük ve etki yaratan bir ayna ile desteklemek de güçlü bir dekorasyon uygulaması olabilir. Son derece şık bir görünüm oluşturan şömine duvarında sergilenen aynalar, aynı zamanda odanın daha ferah görünmesini sağlayabilir. Bu dekorasyon fikrini uygularken biçimsel olarak şöminenle kontrast yaratacak bir ayna tercih etmeni ya da şöminenle benzer şekil ve boyutlara sahip bir ayna kullanmanı tavsiye ederiz.

ayna-ve-somine

 Parizyen şömine

Hem işlevsel hem de dekoratif bir unsur olan şöminenin en çok yakıştığı dekorasyon stillerinden biri de Paris stili olarak da ifade edilen parizyen dekorasyon tarzıdır. Son derece romantik ögeler, antikalar ve ince detaylı dekoratif ürünler içeren bu dekorasyon stili, şöminenin oluşturduğu lüks ve klasik atmosfer ile uyum içerisinde olacaktır. Evinde parizyen dekorasyon stilini yansıtmak için ince işlenmiş detaylı bir şömineyi bordo, koyu mavi renkler ve altın detaylar ile bir arada kullanmanı tavsiye ederiz. 

parizyen-somine

 Kütüphane şöminesi

Şömine dekorasyonu düşünüldüğünde ilk akla gelen dekoratif elemanlardan biri de kitaplar ve kitaplıklardır. Özellikle de şömine karşısında kitap okuma aktivitesinin konforunu yansıtan bu dekor, salon veya çalışma alanlarının en keyifli noktası olma kapasitesine sahiptir. Kütüphane şöminesi fikrini oluşturmak için tek yapman gereken, şöminenin bulunduğu duvarın boşluklarına ilgi çekici kitaplarla dolu kitaplık görünümünü kazandırmak olacaktır. Bu uygulama için geniş kitaplıklar tercih edebileceğin gibi sade duvar rafları da kullanabilirsin.

kutuphane-somine

 Çizgi detaylı şömine

Sıradaki önerimiz şömine duvarının dekoruna müdahale ederek dekorasyonda farklılık yaratmayı amaçlıyor. Şömine duvarın elverişli ise bu duvarı dikey çizgili bir duvar kağıdı ile kaplamak, bir yandan bu alanı daha da ilgi çekici kılarken bir yandan da daha ferah ve geniş hissettiren bir oda yaratmana katkıda bulunur. Şömine duvarında tercih edeceğin duvar kağıdını, odanın yalnızca bu duvarında kullanabilirsin veya tüm odayı bu duvar kağıdı ile dekore edebilirsin.

cizgili-somine

 Tuğla şömine

Ev dekorasyonunda şöminenin dekoratif etkisini düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak gelen şömine örneklerinden biri tuğla şöminedir. Diğer doğal şömine malzemeleri gibi pek çok dekorasyon stiline adapte olabilen tuğla şömineler, şöminenin ön plana çıkardığı sıcak ev hissiyatını önemli ölçüde destekler. Klasik, modern, doğal gibi pek çok dekorasyon stilinde yer verilen tuğla şömineler, tuğla boyutları ve renk uygulamalarına bağlı olarak çeşitlenerek alternatif tarz seçenekleri sunar.

tugla-somine

 Taş şömine

Şömine tasarımında en çok kullanılan malzemelerden biri de doğal taşlardır. Taş şömineler, rustik ve doğal dekorasyon tarzları başta olmak üzere pek çok dekorasyon stiline uyum sağlar. İrili ufaklı taş görünümünün yansıttığı doğal ahenk, şöminenin odaya kattığı sıcaklık ve samimiyet hissini destekler. Doğal taşlardan meydana gelen şöminelerin özellikle beyaz ve açık renk duvarlarla bir araya geldiğinde ön plana çıktığını ve harika bir kontrast yarattığını göz önünde bulundurmalısın.

tas-somine

 Mermer şömine

Şömine üretiminde sıklıkla kullanılan malzemelerden biri de mermerdir. Beyaz, siyah ve yeşil gibi çok sayıda renk ve doku seçimi sunan mermerin yarattığı soğukluk hissiyatı, şöminenin sunduğu sıcak etki ile bir araya gelir ve harika bir kontrast oluşturur. Dekorasyonda şömine kullanımının sağladığı güçlü etki, mermerin lüks ve kaliteli görünümüyle bir araya gelince son derece görkemli bir dekorasyon uygulaması elde edilmiş olur. 

mermer-somine

 Minimal şömine

Genellikle klasik ve geleneksel dekorasyon tarzları ile özdeşleşen şömineler, günümüzün öne çıkan dekorasyon trendlerinden biri olan minimal dekorasyon stiline de uyarlanabilir. Gereksiz detayların yer almadığı, sadelik ve işlevselliğin ön planda olduğu bir şömine tasarımı ile etkileyici ve minimal bir şömine dekoru yaratmak mümkün olacaktır. Bu noktada önemli olan, şömine duvarının sadeliğinin olabildiğince korunması ve minimalliği destekleyen malzemelerin kullanılması olacaktır.

minimal-somine

 Kafesli şömine

Şömine ile birlikte dekoratif bir şömine kafesi kullanmak, şöminenin kullanıldığı esnada çıkan küllerin etrafa yayılmasını önleyen işlevsel bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Ancak bu şömine kafesini dekorasyon tarzını yansıtacak modeller arasından tercih ederek, bu pratik ürünü aynı zamanda güçlü bir dekorasyon elemanı olarak da değerlendirebilirsin. Bu noktada önemli olan şöminenin tasarımındaki görselliği destekleyen, uyumlu bir kafes tercih etmen olacaktır.

kafesli-somine

 Köşe şöminesi

Bulundukları odanın köşelerine konumlanmış şömineler, geniş bir duvarın ortasında yer alan şöminelerin aksine daha izole ve kaçamak bir ısınma alanı oluşturur. Alanın köşesinden yaydıkları ısı ile tüm odayı etkili bir biçimde ısıtırken, dekorasyona katkıda bulunan bir dekoratif eleman olarak da görev alırlar. Özellikle küçük evler için son derece uygun olan köşe şömineler, özellikle minimal ve sade görünümleri ile ön plana çıkar. 

kose-somine

 Fayans dekorlu şömine

Dekorasyonda fayans döşemeler kullanmak, ortama doğal ve samimi bir hava kazandırır. Düz renk fayanslar minimal ve modern görünümün desteklenmesine yardımcı olurken, desenli fayanslar daha bohem ve Akdeniz esintileri taşıyan bir atmosfer yaratmayı sağlar. Şöminenin etrafını fayanslarla çevrelemek, şöminenin yarattığı sıcaklık ile fayans dokusunun soğuk hissiyatını bir araya getirerek harika bir kontrast yaratmanı sağlayabilir. Döşediğin desenli fayanslar ile, kullanılmadığı sırada da dekorasyona görsel katkı sağlayan bir şömine elde etmiş olacaksın.

fayans-somine

 Verev panelli şömine

Ahşap plakaların verev biçimde döşenmesi, günümüzde yalnızca yer döşemesi uygulamaları ile sınırlı kalmıyor. Özellikle de ev dekorasyonunda ön plana çıkması istenen duvarların verev ahşap panellerle döşenmesi, modern ve popüler bir uygulama. Bu dekorasyon fikrimizde şömine duvarını ahşap paneller ile verev döşeyerek, şömine dekorunu bulunduğu odanın ilgi odağı haline getirebilirsin. Özellikle modern ve doğal dekorasyon stillerinde sıklıkla tercih edilen bu uygulamayı gerçekleştirirken, ahşap panel renk tonu ve dokusunun odadaki diğer unsurlarla bütünlük oluşturmasına özen göstermelisin.

verev-panelli-somine
Şömine Tasarımları , Şömine Tasarım , Şömine model , Şömine Modeli , Şömine Modelleri , Şömine Öneri , Şömine Önerisi , Şömine Tasarımları Öneri , Şömine Tasarımları Fikir , Şömine Tasarımları Fikirleri  , Şömine Tasarımları Önerileri , 2021 Şömüne Fikirleri , 2021 Şömüne Fikirler
Alıntı: armut.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir