İçeriğe geç

2021 Mutfak Tasarımları

Stil her şeyden çok göze hitap eder, sevdiğiniz bir şeyi gördüğünüz zaman hemen anlarsınız, hissedersiniz.  Resimde çok hoşunuza giden bir stili uyguladığınız zaman beklediğiniz gibi olmayabilir. Peki, siz acaba mutfak stilinizi biliyor musunuz? Aşağıdaki 12 stili inceleyin ve bakın bakalım hangisi daha çok hoşunuza gidecek.

Çiftlik Evi Tipi Mutfaklar

Sıcak ve rahat çiftlik evi tipi mutfaklar aynı zamanda kullanışlıdırlar. Açık raf sistemleri, geniş lavaboları, klasik yer döşemeleri, büyük mutfak masaları ile bu tür bir mutfakta yemek yapmak gerçekten eğlencelidir ve alışkanlık yaratır

2021 Mutfak Tasarımları

2021 Mutfak Tasarımları

Rustik Mutfak Tipleri

Mutfak deyince aklımıza tabi ki hemen “eski” “yıpranmış” “kaba” gibi kelimeler gelmez. Fakat günümüzde rustik mutfaklar klasik beyaz mutfakları neredeyse geride bıraktı, bu arada bu stili yaratabilmek için ahşap, taş, tuğla, klasik eşyalar ve şömineler kullandığını da söylememiz gerekir.

armutcom_mutfak_tadilat

Modern Mutfaklar

“Modern” kelimesinin tanımı sıkça değişir, fakat modern mutfak deyince aklımıza genelde çerçevesiz dolaplar, düz ve basit eşyalar, keskin yatay çizgiler, abartısız doğal güzellikteki mobilyalar gelir.

sade_mutfak_tasarimi

Geleneksel  Mutfaklar

Geleneksel mutfaklarda detaylar önemlidir.  Bu detayları oluşturan elementler kemerler, süslü pencere pervazları, bombeli dolaplar, antika ve mobilya görünümü verilmiş eşyalar ve masa bacakları, hatta avizeler bile olabilir. Bu mutfaklar ister klasik Amerikan stili ister eski stil olsun, mutlaka ev sahiplerinin kendi stillerini yansıtırlar.

geleneksel_mutfak_tasarimi

Çağdaş Mutfaklar

Çağdaş mutfaklar genelde çok yalın olurlar, örneğin tamamen modern öğeler taşıyan bir mutfak yapısal bakımdan sadedir ancak çağdaş mutfaklar kendi zamanının öğelerini yansıtırlar ve nispeten daha canlıdırlar.

modern_mutfak_modelleri

Ada Tipi Mutfaklar

Ada tipi mutfaklar çok dinlendiricidirler. Geleneksel dizaynlarının yanı sıra, sıcaktırlar ve çağdaş stilin düz, yalın öğelerini yansıtırlar. Ada tipi mutfaklar denge ve uyumun simgesidirler çünkü dizaynda belirli bir esnekliğe sahiptirler. Bu tür mutfaklar hem geleneksel hem çağdaş mutfakları sevenler için idealdir.

ada_mutfak

Zanaatkar Mutfağı

Zanaatkar stil 20. yy başlarında aşırı süslü Viktorya çağına bir tepki olarak doğdu. Bu mutfakların ahşap zenginliği, gömme dolapları, el işi karoları, iyi dizayn edilmiş sadeliği insanları gerçek anlamda büyüler.

mutfak_stilleri

Kır Evi Mutfakları

Sımsıcak, huzurlu ve gösterişsiz olan kır evi mutfakları, eski zaman mutfaklarına göndermelerde bulunur  ve insanda dertsiz tasasız, rahat bir hayatın hislerini uyandırır.  Çizgili beyaz ahşap, yumuşak renkler, klasik eşyalar, ahşap zemin, renkli objeler ve perdeler mutfağınızı bir kır evi mutfağına dönüştürmek için yeterlidir.

Mutfak duvar dekorasyonu

Mutfak duvar dekorasyonu

Paris Café Tarzı Mutfaklar

Eğer canınız Paris’in Monmartre caddesinde oturup şekerli bir Café au lait içmek isterse Paris kafelerinin stilini alıp mutfağınıza getirebilirsiniz. İç aydınlatmalar, görünürde şirin bir ocak, fayans zemin, çizgili tenteler bu mutfakların olmazsa olmazları.

2021 Mutfak Duvar Dekorları

2021 Mutfak Duvar Dekorları

Klasik Mutfaklar

Klasik nedir? Bu sorunun pek çok cevabı var. Yine de klasik deyince aklımıza ilk beyaz ya da krem mutfak dolapları, basit mimari detaylar, ve ev sahiplerinin çağdaş ya da geleneksel dokunuşlarla istedikleri gibi şekillendirebilecekleri siyahlı alacalı yer döşemeleri gelir.

2021 Mutfak Dekorları

2021 Mutfak Dekorları

Akdeniz Stili Mutfaklar

Geniş davlumbazlar, el işi fayanslar, ahşap dolaplar, kirişli tavanlar ve gösterişli, kemerli ocaklar sayesinde İspanyol mutfakları yeniden canlanıp en çok tercih edilenler listesine girdi.

2021 Mutfak Duvar Saatleri

2021 Mutfak Duvar Saatleri

Kombine Mutfaklar

Siz de stillerden ve tekdüzelikten hoşlanmıyor musunuz? Bu sizin eviniz; değişik stilleri istediğiniz gibi birleştirip kendi mutfak stilinizi yaratabilirsiniz. Size bir ipucu: yarattığınız stilin mantık çerçevesinde olması gerekmez. Mutfağınızı kişiselleştirmek için farklı tarzlar deneyin, modern ve rustik öğeleri birlikte kullanın, gezip gördüğünüz yerlerden ilham alın, kendi mizacınızı yansıtın ve birbiriyle alakasız öğeleri kombine edin.

mutfak_modelleri

Kaynak: Armut.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir