2021 Minimalist Dekorasyon Önerisi

Japandi’nin Arkasındaki İki Felsefe: Wabi Sabi ve Hygge

Wabi Sabi, antik Japon felsefesi Zen Budizmi’nden gelen bir kavramdır. Günümüzdeki gerçekçi olmayan güzellik standartları yerine kusurlarla mükemmelliği, farklılıkların güzelliğini savunuyor. Bunu yaparken doğadan ilham alıyor, ve dünyanın, doğada görebileceğin gibi, kusurları olan, zamanla değişen ve tamamlanmamış şeylerden oluştuğunu anlatıyor. Zen Budizm’ine göre, Wabi Sabi’ye ulaşmak için ihtiyacın olan 7 şey var: asimetri, basitlik, gösterişsiz zerafet, doğallık, derinlik, sıradan olandan kaçış ve dinginlik. Bunlara ek olarak, en önemli noktalardan biri ise dünyayı olduğu gibi kabul etmek ve değerli görmek. Aslında tüm bunlar, bizi etrafımızı kuşatan materyalist dünyadan kurtarıyor ve doğamızda saklı olan bilgeliğe ulaşmamızı sağlıyor.

Hygge ise, Danca’da basit şeylerle mutlu olmak, rahatlık anlamlarına geliyor. Hygge, üstüne çokça kitap yazılmış, oldukça popüler bir yaşam felsefesi haline geldi. Öyle ki, Danimarka’da Hygge üstüne türetilmiş pek çok kelime kullanılıyor. Hygge felsefesine göre, seni mutlu edecek basit şeyleri bulmalı, ve rahatlığını maksimumda tutmalısın. Örneğin, salonundaki en rahat koltuğa yayılıp en sevdiğin kitabı okuyarak geçireceğin bir akşam çok değerli. Karanlık ve zorlu iklimine rağmen, Birleşmiş Milletler’in Dünya Mutluluk Raporu’ndaki sıralamada Danimarka’yı sürekli ilk 3’te görmemizin nedeni belki de budur, ne dersin?

Haydi Japandi dekorasyon için önerilerimizi inceleyelim!

japandi-dekorasyon
2021 Minimalist Dekorasyon Önerisi

 Doğal Parçaları Kullan

Bambu parçalar ve ahşap mobilyalar tam da Japandi’nin ilham aldığı doğal güzellik anlayışına uygun parçalar. Ayrıca, dekorasyonunda bitki kullanmak da doğanın kusurlu güzelliğini yaşam alanına dahil etmek için harika bir fikir olacaktır.

japandi-salon-dekorasyonu

 Minimalizme Sadık Kal

Fazla eşyalarından, atmaya kıyamadığın ama bir işe yaramayan mobilyalarından kurtul. Evinin dağınıklıktan uzak, sade bir güzellik yakalaması için çabala. Fazla eşyaları saklamak için dekoratif sepetler ya da kutular kurtarıcın olabilir.

japandi-banyo-dekorasyonu

 İskandinav Rahatlığını Unutma

Mutluluk kaynağı Hygge felsefesinin anlattığı gibi, rahat olman çok önemli. Evini dekore ederken şıklık ve zerafete odaklandığın kadar, rahat bir yaşamın gerekliliklerine de odaklan. Rahat bir koltuk, yumuşacık halılar senin için ideal.

japandi-dekorasyon-sandalye

 Zamana Meydan Okuyan Parçalar Seç

İyi işçiliğe sahip ve faydaya odaklı üretilmiş parçalar, hem İskandinav hem de Japon estetiğinde öne çıkıyor. Tüketim çılgınlığının seni ele geçirmesine, gelecek yıl atmak zorunda kalacağın şeyleri satın aldırmasına izin verme. Gerçekten işine yarayacak, kaliteli parçalar tercih et. Az ama öz! Üstelik, böyle parçaların modası asla geçmeyecektir.

japandi-dekoratif-objeler

 El Yapımı Güzelliği

Wabi Sabi’nin mükemmelliği kusurları kucaklamakta bulduğundan bahsetmiştik. El yapımı mobilyalar ve objeler, fabrikasyon olanların aksine, biricik olmalarıyla çok değerliler. Ayrıca, içerdikleri emek de onları çok özel kılıyor. Bu yüzden Japandi’ye çok uygunlar.

japandi-bitkiler

 Doğa Dostu Dekorasyon Şart

Hayatımızın her alanında olduğu gibi, dekorasyonda da çevre dostu davranmak önemli. Japandi içinse, olmazsa olmazların başında. Sürdürülebilirlik İskandinav yaşam tarzının en önemli elementlerinden biri, Japon felsefesinde ise doğaya büyük bir saygı var. Japandi dekorasyon için, sürdürülebilir ürünleri tercih etmen oldukça yerinde bir karar olacaktır. Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ürünler de kullanabilirsin.

japandi-oda-dekorasyonu

 Asimetrik Parçalara Yönel

Wabi Sabi’nin asimetriyi kucaklayan anlayışından ilham al. Asimetrik, minimalist parçalar tam Japandi’ye göre.

japandi-dekorasyon-platform-yatak

 Platform Yataklara Dikkat

Platform yataklar, Japandi stilinin öne çıkan parçası olabilir. Gösterişsiz zerafete sahip bu parçalar, yatak odana stil kazandıracaktır.

japandi-dekorasyon-koltuk

Yumoş Battaniyeler

Sert kışlara meydan okuyan sıcak İskandinav stilinin olmazsa olmazı, seni sarıp sarmalayacak kalın bir battaniye.

japandi-dekorasyon-masa

 Küçük Mutluluklar

Hygge’nin küçük şeylerle mutlu olma sanatı olduğunu söylemiştik. Evini sana keyif veren basit parçalarla süslemen bu yüzden önemli. Örneğin dekorasyonunu zenginleştirmek için sana iyi hissettiren bir esansa sahip mumunu yaktığın an mutlu olmak için kendine izin verebilirsin.

2021 Minimalist Dekorasyon Öneri , 2021 Minimalist Dekorasyon fikir , 2021 Minimalist Dekorasyon fikirleri  , 2021 Minimalist Dekorasyon tasarım , 2021 Minimalist Dekorasyon Tasarımları , Minimalist Dekorasyon , Minimalist Dekorasyon fikir , Minimalist Dekorasyon fikirleri  , Minimalist Dekorasyon önerisi , Minimalist Dekorasyon öneri , Minimalist Dekorasyon ürünler , Minimalist Dekorasyon sanatı , Minimalist Dekorasyon saat , Minimalist Dekorasyon duvar dekoru  , Minimalist Dekorasyon kampanya 

kaynak: Armut.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kargo ücretleri alıcılarımız tarafından karşılanır ve 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. İade kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen İade Kuralları sayfasını inceleyiniz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.